3. ročník Mistrovství Slovenska v tunelovém létání

Ve dnech 1. – 2. dubna 2016 se v Liptovském Mikuláši uskutečnil 3. ročník Mistrovství Slovenska v tunelovém létání skupinové akrobacie. O prvenství v oblasti indoor skydivingu bojovalo 11 čtyřčlenných týmů, z toho 2 dokonce z Maďarska. Organizátoři se proto rozhodli stanovit jednu ze soutěžních kategorií jako mezinárodní.

Ve sportovní disciplíně Relative Works (RW) mají závodníci za úkol vytvořit v 4členném týmu bezchybně co nejvíce formací, které si vylosovali. Oproti soutěži v oblacích však mají soutěžící ve větrném tunelu výrazně menší prostor k manévrování.

„Týmy tvoří předem určené obrazce vzájemným chytáním nohou a rukou. Na vytvoření formací mají týmy přesně vymezený čas 35 sekund,“ vysvětluje Aleš Hrebík, instruktor indoor skydivingu.

Závodníci soutěžili v 8 kolech, které byly náročné především pro 5 týmů kategorie „Rookie“. Organizátoři soutěže, Parašutistický klub SNA v zastoupení Slovenského národního aeroklubu a v koordinaci s Hurricane Factory Tatralandia, se totiž rozhodli dát příležitost k účasti i amatérským týmům.

„Kromě kategorie „A“ 4-way byla stanovena také kategorie „Rookie“ 4-way, na kterou se mohli přihlásit i týmy, pokud zvládly natrénovat společné ovládání základních pozic. Nejsou tedy profesionály v tunelovém létání. Indoor skydiving je mladý sport a cílem je přiblížit jej co nejvíce lidem,“ uvedl ředitel Hurricane Factory Tatralandia Peter Kupský.

„Trénujeme společně v tunelu teprve tak tři měsíce, takže pár hodin. Skáčeme společně ve vzduchu Big way a chtěli jsme se zdokonalit. Zjistit, jaké jsou naše schopnosti,“ říká s úsměvem Radoslav Čieško z týmu Rolling Stones, který se v kategorii „Rookie“ umístil se 103 body na druhém místě.  Na prvním místě se umístil tým hostitelů HF wings, ve kterém jako jediném převládaly dívky. Dáška Jandeková, Zuzka Husarčíková Miška Sásíková a Peter Brtiš dosáhli na 124 bodů. Bronzovou medaili si zasloužil tým Padaj.sk B s 88 body.

m_sr_indoor_01

Vítězem letošního Mistrovství v kategorii A se stal maďarský tým Aladeen se 190 body, složený z Zsolta Kronera, Pétera Pintéra, K. Szilliarda a Jószefa Kissa. Druhé místo vybojoval se 175 body slovenský tým Skydive University Slovakia ve složení Maroš Pillar, Juraj Kremmer, Richard Kolószi a Peter Novák. V těsném závěsu s výkonem 172 bodů pak získal třetí místo tým Padaj.sk A.