36 stíhaček Rafal do Indie – Francouzi se radují, Indie pochybuje…

V pondělí 25. ledna 2016 došlo v Indii během návštěvy francouzského prezidenta Fracoase Hollanda k podpisu smlouvy mezi Francií a Indií o dodávce 36 stíhacích letounů značky Rafale z produkce francouzské společnosti Dassault Aviation.

Letoun Rafale je dvoumotorový stíhací letoun schopný operovat z letadlových lodí i pobřežních základen, použitelný pro kompletní škálu bojových leteckých misí. Poprvé byl Rafale ostře nasazen v roce 2004 u francouzského námořnictva, o dva roky později pak i u francouzských vzdušných sil. Kromě Francie používají Rafale i Egypt a Quatar. Celkem bylo do dnešních dnů dodáno 138 kusů.

Společnost Dassault Aviation zaměstnává 11 700 zaměstnanců a ve své šedesátileté historii vyrobila přes 8000 vojenských a civilních letadel do 90 zemí světa. Kromě vojenských letounů, mezi něž patřily i známé Miráže, vyrábí také vojenské bezpilotní systémy, nebo civilní byznys jety Falcon.

Zatímco Francouzi slaví, Indická média se nad nákupem pozastavují? Indian Express se například ptá: “Proč Indie nakoupila letouny, které odmítli všichni ostatní zájemci? Brazílie, Kanada, Nizozemsko, Norsko, Jižní Korea, Singapur, Saudská Arábie nebo Maroko?” Odpověď se nabízí v dalším textu a je značně podobná situaci české armády s letouny L-159 Alca. Francie si s pouhými dvěma zahraničními uživateli nemůže dovolit provozovat sama drahá vojenská letadla. A zdá se, že Indie je jediná země, která je ochotna, dle Indian Express přemrštěnou cenu zaplatit.

A podiv je na místě – Indii vyjde jeden letoun Rafal na 238 miliónů amerických dolarů, což je v přepočtu téměř 6 miliard Korun a to bez technické údržby. Ta stojí v krátkodobém horizontu další více než miliardu dolarů na jeden letoun. Například Brazílii byly přitom letouny nabídnuty za cenu o 30 miliónů dolarů nižší…

Zveřejnit odpověď