Aero L-39 Albatros létá už i s kamerou na přídi (+ video)

Unikátní využití letounu Aero L-39 Albatros představila v říjnu 2017 americká společnost Helinet Aviation. Tato společnost specializující se na letecké záběry a fotografie dokázala ve spolupráci s akrobatickou skupinou Patriots Jet Team instalovat gyroskopicky stabilizovaný kamerový systém Shotover F1 na příď tohoto českého cvičného proudového letounu. Kamerový systém Shotover F1 je vyvinut pro použití ve vysokých rychlostech, přesto ho pro tuto konkrétní aplikaci bylo nutné zásadně upravit, stejně tak jako design přídě letounu L-39. Kamerové řešení pro letoun L-39 Albatros je prezentováno pod značkou CineJet.

Helinet Aviation and Patriots Jet Team Debut Groundbreaking CineJet™ from Helinet Aviation on Vimeo.

Platforma CineJet byla vyvinuta díky rostoucí poptávce po fotografování a natáčení vysokorychlostních objektů. Konkrétně tyto služby poptávají televizní a filmové společnosti, letecké firmy žádající materiály ve vysokém rozlišení, záběry a fotografie potřebují i vědecké a výzkumné instituce a samozřejmě i reklamní a marketingové společnosti. Systém CineJet je přizpůsoben charakteristikám letu s proudovým letounem, poskytuje nebývalý dynamický rozsah a kvalitu záznam 8K a to při rychlostech přesahujících 600 km/h a přetížení kolem 3G. To i díky šestiosému systému stabilizace. V letounu je navíc instalované speciálně vyvinuté vícenásobné anténní pole, díky kterému je možné přímo z paluby přenášet na zem video ve vysokém rozlišení, data z GPS a samozřejmě i kvalitně zároveň komunikovat se zemí.

cinejet_l39_04

Vývojáři se po deinstalaci ruské avioniky a redesignu příďové části letounu museli vypořádat s vyvážením letounu a s mírnými korekcemi letových vlastností. I to se nakonec podařilo a i se systémem CineJet si letoun L-39 Albatros zachoval vynikající manévrovatelnost při širokém rozsahu rychlostí. Díky elegantnímu nadčasovému designu letounu a umístění kamery jsou záběry novátorské a unikátní, v čemž také tkví největší přednost a konkurenční výhoda tohoto systému.

„CineJet posouvá hranici v oblasti air-to-air natáčení a leteckého fotografování,“ komentovala při příležitosti oznámení dokončení vývoje systému generální ředitelka společnosti Helinet Aviation Kathryn Purwin.

(PRNewsfoto/Helinet Aviation Services)

S letounem L-39 Albatros s instalovaným systémem CineJet by měli létat v pozici pilota zakladatel akrobatické skupiny Patriots Jet Team Randy Howell a v pozici kameramana Kevin LaRosa – známý americký specialista na letecké a jiné extrémní kinematografické práce. Využití technologie CineJet nebude podle Kevina LaRosy levné, přesto by mělo být vzhledem ke kvalitě výstupů pro řadu producentů dostupné: „Letoun Aero L-39 z druhé ruky nás přišel na 200 000 dolarů, ještě o něco více stálo kamerové řešení CineJet. Použitý letoun má rozumné náklady na provoz a údržbu. Dostáváme se tak na cenu, kterou si celá řada nejen hollywoodských, ale i dalších filmových a komerčních společností bude moct dovolit.“

Miroslav Oros, airZone.TV & Helinet Aviation

Zveřejnit odpověď