Budapešť: Šonka s novými válci a Kopfsteinův restart

O víkendu 23. a 24. června 2018 proběhne v Budapešti čtvrtý závod letošní série Red Bull Air Race. V sobotu čeká čtrnáctku elitních pilotů master class kvalifikace a v neděli soutěžní den – „race day“.

Martin Šonka nastoupí po japonském třetím místě v lepší náladě, navíc se jeho týmu podařilo v uplynulých týdnech instalovat do motoru nové válce a motor i dostatečně zalétnout: „S motorem musíte nalétat spoustu hodin čistého času, aby si vše sedlo a hlavně aby vás vůbec komisaři pustili do závodu.” V praxi to znamenalo, že Šonka létal z jednoho konce republiky na druhý, z letadla téměř nevylezl, aby vše stihl: “Musím říct, že to bylo náročné, už jsem pomalu nevěděl, jak si sednout. Je to závodní speciál, na pohodlné cestování to rozhodně není.“

AP-1SFY9DRA11W11_news

Petr Kopfstein skočil v prvních třech závodech shodně devátý – tedy nejlepší z poražených. S tímto výsledkem není při své třetí sezóně v Red Bull Air Race spokojený: „Z pohledu výsledků samozřejmě nehodnotíme začátek sezony pozitivně. Na druhou stranu si z něho bereme to dobré – dostali jsme ledovou sprchu, která nás nakopla k celé řadě úprav. Ještě před závodem v Budapešti jsme nainstalovali nové kryty kol, udělali jsme velkou kontrolu a některé věci optimalizovali. Po závodě v Maďarsku, a hlavně po skončení sezony, pak dojde k dalším větším úpravám,“ naznačuje své plány Petr Kopfstein, který se musel vypořádat i s faktem, že jeho tým má od začátku této sezóny nového mechanika. Kopfstein by však chtěl právě v Budapešti, kde se před dvanácti lety rozhodl změnit svou životní pouť a stát se profesionálním sportovním pilotem, výsledkově restartovat letošní sezónu.

Oba české piloty poženou dopředu fanoušci. Budapešť je Mekkou Red Bull Air Race – tenis má svůj Wimbledon, Formule 1 má Monte Carlo, Red Bull Air Race má Budapešť. I nastávající víkend se očekává velká účast českých fanoušků. „Znovu se sem chystá obrovské množství fanoušků a my bychom je chtěli potěšit dobrým výsledkem. Celou dobu nám fandí a stojí za námi, bylo by hezké je takhle za podporu odměnit. Trať se oproti loňsku ještě zrychlila, takže to bude určitě hodně vyrovnané,”uzavírají oba čeští piloti unisono.

Průběžné pořadí vede dvojice pilotů s 36 body – Australan Matt Hall a Američan Michael Goulian. O třetí příčku se s 19 body dělí Japonec Yoshihide Muroya a Čech Martin Šonka. Shoda je i na páté pozici, o kterou se s 15 body dělí Němec Dolderer a Francouz Brageot. První polovinu tabulky uzavírá Kanaďan McLeod s 11 body. Petr Kopfstein je se 6 body na děleném jedenáctém místě s nováčkem šampionátu Britem Benem Murphym.

Peter Besenyei of Hungary leads Petr Kopfstein of the Czech Republic, Michael Goulian of the United States, Matt Hall of Australia and Ben Murphy of Great Britain over the city prior to the fourth stage of the Red Bull Air Race World Championship in Budapest, Hungary on June 20, 2018.

Kvalifikace začíná v sobotu 23. června v 15 hodin – každý závodník bude mít tradičně možnost absolvovat trať dvakrát za sebou, lepší čas se počítá. Round of 14 začne v neděli 24. června ve 13 hodin, Round of 8 v 15 hodin a Final 4 v 15:30. Všechny fáze závodu počínaje kvalifikací můžete sledovat živě s anglickým komentářem na webu redbullairrace.com, Česká televize odvysílá dvouhodinový záznam na programu ČT4 v pondělí 25. června v 6 hodin ráno.

Miroslav Oros, airZone.TV
Foto a video: Red Bull

 

Zveřejnit odpověď