Čína: Uznávání certifikátů letadel na spadnutí, Skyleader ze tří čtvrtin čínský…

Premiér Bohuslav Sobotka společně s několika čelními představiteli české vlády ministry Danem Ťokem a Janem Mládkem a dalšími absolvuje sérii jednání v Číně. Tato cesta má nezanedbatelný význam i pro spolupráci v oblasti letectví. Jednání je přítomen i viceprezident LAA ČR Jan Fridrich, od kterého máme další podrobnosti.

FI2A1872

16. června proběhlo jednání premiéra Bohuslava Sobotky s administrátorem čínského úřadu pro civilní letectví (CAAC) Feng Zhenglinem. Při jednání bylo potvrzeno, že na podzimní návštěvě čínských zástupců CAAC v Praze bude s největší pravděpodobností podepsáno memorandum o porozumění v oblasti spolupráce v sektoru malých a středních letounů, což je jeden z nutných kroků pro uznávání certifikací letadel v Číně. Při jednání byl oběma stranami pozitivně hodnocen český projekt A-Z řešení pro čínské všeobecné letectví. V souvislosti s otevřením tří přímých linek mezi Čínou a ČR byla také diskutována otázka uznávání certifikací českých dopravních pilotů v Číně.

FI2A1883

Dále byl zdůrazněn zájem české strany vyřešit možnost vstupu L410 na čínský trh. Zájem ze strany zákazníků je, brání mu nevyřešená certifikace pro čínský trh. Letoun L410 je ideálním řešením pro přepravu cestujících na krátké vzdálenosti ve vybraných regionech. Své zákazníky už si letadla našla v provincii Xinjiang, jednají s Yunnan a Vnitřním Mongolskem. Vzhledem k tomu, že dohoda o spolupráci byla podepsána s provincií Xinjiang při návštěvě prezidenta Xi v Praze v březnu t. r. a tato oblast je zmíněna jako prioritní v nové směrnici pro rozvoj všeobecného letectví, pevně doufáme, že v nejbližších měsících bude dořešena otázka validace EASA certifikátu pro tento projekt a že proces validace může být spuštěn po dohodě s partnery z EASA obratem.

Mezi další projekty patří zájem čínských partnerů o letoun EV-55 společnosti Evektor, zájem vybraných GA společností či regionů o „český model“ zakládání systému všeobecného letectví v rámci A-Z řešení či společný vývoj a výroba nového modelu „rodinného letadla“ – D-6. V dalších projektech, které v Číně už běží, jsou zapojeny české firmy ERA, ELDIS, PBS Velká Bíteš, F-AIR, TC Inter-Informatics, Skyleader, ALTO DirectFly a další.

FI2A1918-1

16. června večer proběhla na velvyslanectví ČR slavnostní recepce u příležitosti Czech Days na ZÚ v Pekingu za účasti předsedy vlády pana Bohuslava Sobotky a primátory Pekingu Wang Anshun. V rámci této akce se uskutečnil i podpisový ceremoniál, kde byla podepsána mimo jiné tato memoranda MoU:

  • MoU mezi Vysokou školou technickou a ekonomickou v Č. Budějovicích a společností Huawei
  • MoU o spolupráci Odborné Společnosti letecké ČR a Chinese Society of Aeronautics – za českou stranu podepsal Martin Paloda, technický ředitel  Inter Informatics
  • MoU o spolupráci mezi Qujing Municipal People’s Government a Čínsko-českým leteckým spolkem – podepsal Jan Fridrich v roli viceprezidenta spolku (nikoliv LAA protože smlouva řeší i oblasti, které LAA nespravuje, spolek má však s LAA i ALV podepsanou dohodu o spolupráci)

SKYLEADER a.s. ze 75% v čínských rukou?

V pátek 17. června 2016 byla v Tangshan na českém stánku na výstavě Industrial Cooperation Exhibit of Provinces/Regions in China and CEECs podepsána dohoda o prodeji tříčtvrtečního podílu firmy SKYLEADER a.s. farmě Československo čínského přátelství v provincii Hebei. Oznámená hodnota obchodu je 9 milionů Euro. Jednatel společnosti Igor Stratil k tomuto kroku zveřejnil následující prohlášení:

„Majitel společnosti SKYLEADER podepsal smlouvu na potenciální odkup majoritního balíku akcií, realizace a vypořádání smlouvy je podmíněno podpisem dalších smluv a splnění souvisejících podmínek, jak na straně prodávajícího, tak na straně potenciálního kupujícího. Celá transakce by měla být dokončena v řádu několika měsíců.“

FI2A1978

V neděli 19. června by v provincii Zhejiang měla být za účasti premiéra podepsána další „letecká“ MoU – všechny s firmou Wanfeng Auto Holding Group, která v nedávné minulosti zakoupila transfer technologie výroby letounu Alto vyráběného firmou DirectFly.

Jan Fridrich a Miroslav Oros (foto Jan Fridrich)

Zveřejnit odpověď