Drony a Liga mistrů… Představujeme DRONE RACING!

Jinak to ani nemohlo dopadnout: S rozšířením dronů samozřejmě musela přijít i touha měřit síly v umění jejich pilotáže. Šlo o to vymyslet atraktivní formu, pravidla. To šlo hodně rychle. Informace o prvních závodech ve světě jsou předním českým závodníkům známy z roku 2014. Letos už je tu liga mistrů – Drone Champions League. A létají se i další podniky. V prvním závodu Drone Champions League na zřícenině pevnosti Schlosskopf u městečka Reutte v rakouských Alpách v půli srpna 2016 skončil na stříbrné pozici český pilot Jan Mittner, hned za úřadujícím mistrem světa, kterým je Němec Luke Bannister. Jako třetí z celkem 40 špičkových pilotů skončil Švýcar Marc Heiniger.

Drone Champions League Reutte - Schlosskopf
Drone Champions League Reutte – Schlosskopf

Na pevnosti Schlosskopf se létal slalom mezi různě postavenými brankami a překážkami. Velmi rychlé lehké drony piloti řídili pomocí videobrýlí a vysílaček. Rychlosti strojů byly až 100 v hodině a protože se jel závod vyřazovacím způsobem ve čtveřicích podobně třeba jako skikros nebo fourcross (závody sjezdových kol), nebyla nouze o dramatické momenty a srážky strojů. Zcela bezpečné. Piloti si seděli v klidu na zemi.

INNSBRUCK,AUSTRIA,22.APR.16 - SOCCER - Sky Go Erste Liga, FC Wacker Innsbruck vs Floridsdorfer AC. Image shows some participants. Photo: GEPA pictures/ Andreas Pranter
Ilustrační foto

“Nejvyrovnanější a divácky nejatraktivnější byl semifinálový let, ve kterém jsme se dlouho přetahovali s Němcem Lucasem Wahlem o postup do finále. Naštěstí se mi podařilo zaletět své vůbec nejlepší kolo z celého závodu, díky čemuž jsem si zajistil finálovou účast. V cíli jsem byl jen o několik milisekund dříve než Lucas, takže o postupujícím musely rozhodnout televizní kamery,” říká český pilot, který nedávno vyhrál mistrovství Slovenska, dva velké německé závody ve Frankfurtu a Hannoveru i řadu českých soutěží, díky čemuž se podle organizace IDRA nyní řadí mezi nejlepší piloty světa. A není z čechů sám, kdo se dere do popředí.

K těmto mini-koptérám jsem se dostal zhruba před rokem po zhlédnutí videí na youtube. Sám jsem si koptéru navrhnul, postavil a začal každý den trénovat. Díky tomu jsem obsadil přední místa v několika závodech a tento koníček mě nyní zcela pohltil,” říká David Strnad, jeden z nejlepších českých pilotů létající za tým Rotorama. O rostoucí popularitě tohoto sportu svědčí i to, že si práva na vysílání závodu Drone Champions League v Reutte pořídila mimo jiné i televizní stanice Eurosport.

MAINHAUSEN,GERMANY,01.MAY.16 - VARIOUS SPORTS - Drone Champions League. Image shows some drones. Photo: GEPA pictures/ Andreas Pranter

Kromě závodu ve Frankfurtu ukázali čestí piloti své dovednosti také v půlce března v soutěži Cebit Drone Masters FPV Cup v Hannoveru, kde obsadili 1., 2. a 4. místo. “Poprvé jsme létali ve skvělé atmosféře před stovkami diváků v těžkých podmínkách, kde byl kvůli kovové konstrukci výstavní haly problematický příjem videosignálu. O to víc si ceníme našeho individuálního i týmového úspěchu,” říká Jakub Toman z českého vítězného týmu. Za droními závody ale není třeba jezdit jen do zahraničí, řada menších akcí se koná i v Česku, např. v Plzni, Klatovech či Praze.

MAINHAUSEN,GERMANY,01.MAY.16 - VARIOUS SPORTS - Drone Champions League. Image shows Sebastian Brandes (GER), Jan Mittner (CZE), Benjamin Matboul (GER) and Phil Freybott (USA). Photo: GEPA pictures/ Andreas Pranter