EMF: „Ultralighty mimo EASU a těžší!“

 

FI2A8578_panorama

10. – 11. října 2015 se v Praze v botelu Albatros konala generální konference EMF (European Microlight Federatin – Evropská federace ultralehkého létání), kterou letos organizovala LAA ČR. Jednání se zúčastnilo 18 delegátů z Anglie, Dánska, Německa, Slovenska, Holandska, Finska, Norska, Polska, Švédska, Francie, Španělska, Irska a České republiky. Po červnovém nečekaném úmrtí prezidenta EMF Dominiqua Mereuze bylo hlavním cílem zvolit nového prezidenta a radu EMF, což se po nezvykle klidném a pragmatickém jednání podařilo. Prezidentkou byla zvolena Rieteke van Luijt z Holandska. Viceprezidenty byli zvoleni Jean Claude Hanesse (Francie) a Jan Fridrich (ČR), generálním sekretářem byl zvolen Darius Cymerys (Polsko).

FI2A8606 (1)

Jean Claude Hanesse (Francie), Rieteke van Luijt (Holandsko), Jan Fridrich (ČR) a Darius Cymerys (Polsko)

V dalším jednání se probírala budoucnost a cíle EMF v současné situaci. Mezi delegáty panuje stoprocentní shoda v tom, že ultralehké létání musí zůstat mimo dosah EASA a většina si myslí, že by bylo vhodné přidat ultralightům hmotnost, aby se vyhnuly přetěžování, ke kterému bohužel dochází, zejména vlivem neadekvátní definice UL v Annexu II (základního nařízení 216/2008), která již neodpovídá současnému vývoji jak z hlediska technického, tak lidského. Zástupci skandinávských zemí uváděli, že je statisticky dokázáno, že průměrná hmotnost člověka v severských zemích je 86 kg a nikoliv 75 kg, jak s ní počítají předpisy.

FI2A8209

Průvodcem v Mladé Boleslavi byl duchovní otec Muzea M.V. Vladimír Handlík

K tomuto bodu proběhla obsáhlá diskuse, která bude pokračovat. Bylo navrženo aby se zástupci EMF pokusili dosáhnout sjednocení hmotností pro UL v Annexu II na co nejvyšší hmotnost, která je tam již uvedena tzn. 495/560kg a současně požadovat zařazení kategorie LSA do Annexu II, tak aby mohla být spravována na národní úrovni. To vše za základního požadavku neohrozit stávající úroveň komfortu létání s ultralehkými letadly – v našem případě se SLZ.

FI2A8549

Delegáti EMF před muzeem Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Mimo oficiální jednání většina delegátů v pátek navštívila muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi a byla nadšena možností se svézt v ultralehkých replikách historických letadel. Muzeum se jim velmi líbilo, někteří z nich letěli poprvé v letadle s otevřenou kabinou nebo bez sluchátek a rádiového spojení.

FI2A8508

Delegát EMF Velké Británie – několikanásobný mistr světa v UL létání Paul Dewhurst

Příští konference se uskuteční za rok v Madridu ve Španělsku.

Video ze zasedání EMF na botelu Albatros a zvolení nové prezidentky EMF

Pro AIRZONE.TV Jan Fridrich, LAA ČR

Stávající definice v Annexu II a navržená zvýšení pro elektrolety:

Annex II paragraf e)
300 kg jednomístné letadlo
315 kg jednomístné letadlo se záchranným padákem
330 kg jednomístné letadlos plováky
365 kg jednomístné elektrolety
450 kg dvoumístné letadlo
472,5 kg letadlo se záchranným padákem UL se záchranným padákem
495 kg dvoumístné amfibie
a pádová rychlost 35knots/65 km/h CAS
a nyní navíc 522,5 kg dvoumístný elektrolet

Annex II paragraf f)
560kg vírníky

Zveřejnit odpověď