Evektor Aerotechnik má zablokované účty – příběh americko-české „nenažranosti“?

evektor_firma

Před tímto krátkým zamyšlením si prosím přečtěte článek portálu iDNES:

http://ekonomika.idnes.cz/evektor-je-v-exekuci-soud-insolvenci-odmitl-fzz-/ekoakcie.aspx?c=A150722_155731_ekoakcie_suj

V tomto článku jsou podána a vysvětlena všechna fakta. Já si teď ale dovolíme převyprávět příběh krátce a „po našom“.

Jak je vidět, na okraj propasti to má na první pohled úspěšná firma neustále jen pár kroků. V případě firmy Evektor Aerotechnik k tomu stačil jeden Američan, který se zachoval po vzoru mediálních celebrit a z vlastní blbosti a chyby jeho instruktora se rozhodl vytěžit maximum. Podařilo se a americký soud mu přiřkl nárok na odškodnění ve výši, kterou si dovolím označit za neadekvátní.

Je velice jednoduché představit si, jak na rozhodnutí amerického soudu reagovali čeští právní zástupci žalobce. Z vymožení neadekvátní částky, o jejíž morálnosti lze pochybovat, plyne přirozeně provize, o jejíž morálnosti již polemizovat nelze. A vhledem ke známému principu fungování českých soudů a úřadů, kde vybudované známosti dokážou věci postrčit tím správným směrem, není těžké se dovtípit, že potvrzení rozhodnutí uherskohradišťským soudem bylo velice rychlé, stejně jako další kroky k zajištění „oprávněné“ pohledávky amerického občana. Z pohledu soudu jednoduché rozhodnutí – věc, kterou americký soud rozhodl, je zbytečné znovu přezkoumávat. Bez ohledu na fakta, která dokazují, že rozhodnutí amerického soudu je špatné – vina výrobce letadla nebyla potvrzena a to ani americkým leteckým úřadem.

Společnost Evektor Aerotechnik je z pohledu počtu vyrobených sportovních letadel nejúspěšnější českou leteckou společností porevoluční historie – 1400 vyrobených letadel létá v 50 zemích. Evektor stojí také za vývojem dvoumotorového devítimístného letounu EV-55 Outback, jehož první prototyp už létá. Přes tato fakta je možné, aby existenci takovéto firmy ohrozil jeden „nenažraný“ Američan a skupina stejně „nenažraných“ lidí okolo něho.

Věřme, že vedení společnosti Evektor Aerotechnik se podaří tuto situaci „ustát“. Pomoct by snad mohla mateřská firma Evektor, přední konstrukční a vývojová firma v automobilovém a strojírenském průmyslu, malajsijští společníci, kteří vloni do firmy vstoupili a také deklarovaná snaha konsolidovat vývoj a výrobní efektivitu.

Za portál AIRZONE.TV slibuji, že jeden z našich zaměřovačů je již směrem ke Kunovicím obrácen, a že tuto kauzu budeme podrobně sledovat.

Miroslav Oros, šéfredaktor AIRZONE.TV

Zveřejnit odpověď