Farnborough 2016 – pondělí 11. 7. – Déšť, blackout, evakuace…

Zatažená obloha, silný vítr, totální dopravní kolaps a přísné bezpečnostní procedury – to je už tradiční uvítání mnoha tisíců vystavovatelů, návštěvníků, novinářů a také personálu největší evropské letecké výstavy a airshow Farnborough International Airshow. Předloni jsem tu zažil rekordní vedra přes 30°C, letos organizátory první den překvapil silný déšť, během kterého následoval výpadek elektrické energie a následně předčasné ukončení celého prvního dne výstavy. Sice jsem toho dnes chtěl stihnout více, ale něco málo se přeci jen zjistit podařilo.

Farnborough leží ve Velké Británii v hrabství Hampshire asi 50 kilometrů jihozápadně od Londýna. Z centra Londýna se sem pohodlně dostanete vlakem za necelou hodinu. Farnborough International Airshow se koná každé dva roky – střídá se tak s Airshow Paris a každé dva roky je zde k vidění spousta zajímavostí.

Hlavním tahákem prvního dne FAI 2016 bezpochyby byla letová ukázka letounu Lockeheed Martin F-35B Lightning II. Nejatraktivnější na tomto jednomotorovém jednomístném víceúčelovém stíhacím letounu páté generace je bezpochyby možnost svislého startu a přistání, které mu umožňuje operovat z letadlových lodí. Letovou ukázku měl ve Farnborough podle dostupných informací obdivovat i britský premiér David Cameron.

https://youtu.be/iQ7G6hnoxuY

Společnost Airbus před dvěma lety zde ve Farnborough oznámila a loni v Paříži to potrvrdila, že na FIA 2016 představí v letové ukázce dva dopravní letouny rodiny A320neo s novými motory Pratt & Whitney PW1100G. Před začátkem FAI 2016 ale tuto ukázku odvolala, protože nové motory nefungují dle představ výrobce a je nutné ještě je ladit. Společnost Airbus ale diváky ve Farnborough nezklamala – letové ukázky dopravních letounů Airbus A-380, Airbus A-350 a vojenského Airbusu A-400 následující těsně za sebou se neokoukají.

https://youtu.be/ofYfSxCfklY

Podívejte se také na prohlídku Airbusu A-380, kterou jsem natočil ve Farnborough před 2 lety…

Problémy Airbusu nahrávají dalšímu velkému hráči, který se letos ve Farnboroug prezentuje a do ostrého provozu se chystá nasadit několik letounů. Jde o společnost Bombardier, jejíž dopravní letouny CSeries100 a CSeries300 by měly začít létat ještě letos v barvách Swiss Air a Air Baltic. Menší CSeries100 už během července a první CSeries300 ze dvacítky objednané v barvách lotyšské Air Baltic ve druhé polovině roku. 130-160místný CSeries300, jehož výroba byla oznámena v roce 2008, je největším současným želízkem v ohni společnosti Bombardier. Za připomínku stojí, že náběžnou hranu křídla tohoto letounu vyrábí česká společnost AERO Vodochody AEROSPACE a.s. Ve Farnborough se v letové ukázce předvedl menší model CSeries100 pro 110 osob. Vinou předčasného ukončení programu bohužel nedošlo na prohlídku letounu CSeries100, kterou jsem měl na dnešní odpoledne domluvenou. Snad se podaří přesunout ji na některý jiný den.

Bombardier_CSeries_CS100_in_Swiss_livery_at_PAS15

Bombardier CSeries100 ve švýcarských barvách

Nepříjemné období zažívá společnost Bell Helicopter – 6. července 2016 zahynuli v centrálním Texasu při havárii vrtulníku Bell 525 Relentless dva testovací piloti. Stalo se tak po roce testování tohoto stroje, který se vyznačuje především používáním pokročilých technologií zjednodušujících pilotáž. První sériové stroje měly opustit výrobu už v roce 2017. Společnost Bell Helicopter reagovala na tragickou událost omezením své prezentace na letošní Farnborough International Airshow.

fia2016_bell

WE ARE BIG. WE ARE NEW. WE ARE HERE! Jsme velcí, jsme noví, jsme tady! To je slogan letounu Embraer KC-390. Ano, je tady! Poprvé v Evropě. Embraer vyrobil dva prototypy tohoto víceúčelového vojenského dopravního letounu a oba úspěšně procházejí letovými zkouškami a budí zaslouženou pozornost. Opět je třeba zmínit, že na výrobě tohoto letounu se podílí vodochodské Aero – konkrétně na vývoji a výrobě všech dveří, zadní části trupu a nákladové rampy. I zde jsem byl domluven na návštěvu v podvečerních hodinách, bohužel k ní nedošlo…

kc-390

Embraer KC-390 je poprvé v Evropě!

Farnborough je místo, které je vhodné k oznamování kontraktů a podepisování dohod. Jednou z těch, které by nás mohly zajímat, je podpis memoranda o porozumění mezi Farnborough International Airshow a Chengdu Hi-Tech Zone a EU Project Innovation Centre o společné organizaci Sichuan International Airshow. Čínská provincie Sichuan je v oblasti všeobecného letectví velice progresivní a velice úspěšně se zde prosazují i české firmy. Česká republika by také chtěla být prvním oficiálním partnerem Sichuan International Airshow, takže uvidíme kdo z koho…

gbu_chn

Tolik z pondělní Farnborough International Airshow 2016. Úterý bude ve znamení sumarizace českých stop a dohánění pondělních restů!

Z Farnborough Miroslav Oros, airZone.TV, 11. 7. 2016

Partnerem reportáže je AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

AERO_Vodochody_logo

Zveřejnit odpověď