L-10 Electra OK-CTB hlásí návrat domů!

Ve čtvrtek 28. 5. 2015 v 10:00 se po 76 létech vrátil do Čech letoun Lockheed L-10 Electra, který před 2. světovou válkou vlastnil Jan Antonín Baťa. Naše kamery byly u toho!

Podrobnosti textem:

Čtvrtek 28. května 2015 vstoupí do historie československého letectví. Po 76 letech se do České republiky vrací letoun Lockheed L-10 Electra, který v roce 1937 zakoupil a provozoval Jan Antonín Baťa. Nyní je v rukou soukromého majitele Ivo Lukačeviče a projektu letiště Točná.

Konkrétně tento letoun se podařilo uchránit před zabavením při německé okupaci v březnu 1939, když s ním 11. března odletěl do Polska ředitel britské pobočky Baťova koncernu Jan Tuša. Odtud se přes Bělehrad, Itálii a Francii dostali 23. března do Londýna.

Protože i zde ale hrozilo zabavení letounu britskými úřady nebo československou exilovou vládou, putovala Elektra do USA. V roce 1940 ji prodal Tomáš Jan Baťa mladší kanadskému vojenskému letectvu, kde jako dopravní letoun sloužila až do roku 1946. Při vyřazení z flotily měla Electra s výrobním číslem 1091 nálet 7881 hodin. I poté ale měla Electra zajímavý osud, prošla rukama několika majitelů, až se nakonec stala součástí sbírek texaského sběratele hostorických letadel Jamese R. Almanda Juniora. Od něho tento letoun po složitých vyjednáváních zakoupil právě Ivo Lukačevič.

Electra prošla ve Spojených státech kompletní generálkou – vyměněny byly pomačkané plechy na draku letounu, veškerá avionika, elektrický systém a veškerý interiér. Motory prošly generální opravou a letoun dostal také původní baťovskou vizáž. Po opravě byl Nikolou Lukačevičem a Milanem Vacíkem přeletěn do Kanadského Hamiltonu.

Odtud odstartovala ve čtvrtek 21. května 20015 Lockheed Electra s imatrikulační značkou OK-CTB na dlouho trasu zpět do České republiky. Trasa složená z hruba čtyřhodinových etap vedla z Kanady přes Grónsko na Island a odtud dále přes Shetlandské a Faerské ostrovy do Skotska a dále na jih do legendární mekky historie letectví Duxfordu. Šestý den se šestičlenná posádka ve složení Milan Vacík, Nikola Lukačovič, Ivo Lukačovič, Jan Štindl, Jaroslav Anýž a Václav Bejček na palubě Electry a doprovodné Cessny přesunula do Nizozemska a následně do Německa.

Týdenní putování zakončila Lockheed Electra ve čtvrtek 28. května v 10 hodin na letišti Točná. Blahopřejeme k tomuto mimořádnému počinu!

O letounu:

Model 10 Electra byl revoluční rychlý dvoumotorový celokovový dopravní letoun společnosti Lockheed, který představoval odpověď na stroje konkurenčních firem Douglas DC-2 a Boeing 247. Byl to první celokovový letoun společnosti, kterou později proslavily druhoválečné dvoumotorové dvoutrupé P-38 Lightningy, dopravní constellationy, nadzvukové stíhačky F-104 Starfighter, třímachový průzkumný SR-71 Blackbird, první pro radary neviditelný bombardér F-117 Nighthawk a naposledy do výzbroje právě zaváděný víceúčelový bojový letoun páté generace pro americké letectvo i námořnictvo F-35 Lightning II.

Stroj navrhli Lloyd Stearman a Hall Hibbard, ale u jeho zkoušek v aerodymanickém tunelu už byla budoucí konstruktérská hvězda Lockheedu Kelly Johnson, který se podepsal i na změnách podoby Electry. Navrhl vybavit ji typickou dvojitou svislou ocasní plochou a vylepšil její aerodynamiku, když odstranil příliš mohutné přechody mezi křídlem a trupem.

Výsledkem vývoje byl elegantní dvoumotorový dolnoplošník s dvojitou svislou ocasní plochou a zatahovacím ostruhovým podvozkem pro deset cestujících, který dosahoval maximální rychlosti 325 km/h a dolet měl až 1300 km.

První Model 10 Electra vzlétl 23. února 1934 a stál na počátku stovek vyrobených kusů i dalšího rozvoje, který vedl k dopravním strojům Lodestar a k útočným, bombardovacím, protilodním a protiponorkovým letadlům z druhé světové války Lockheed Hudson, Ventura a Neptune.

Zveřejnit odpověď