Letecké záchrance je 30 let, Kryštov 01 začal pracovat 1. 4. 1987

Přesně před 30 lety, tedy 1. dubna 1987 byl v Československu zahájen provoz letecké zdravotnické záchranné služby. První základna vznikla na letišti Praha Ruzyně – volací znak „Kryštof 01“.
LZS_30_let_09
Celkem bylo do roku 1992 otevřeno osmnáct základen. Po rozpadu státu zůstalo v České republice celkem 10 středisek. V létě roku 1992 bylo v Liberci založeno poslední středisko LZS s volacím znakem ,,Kryštof 18″.
LZS_30_let_03
O zprovoznění prvního stanoviště letecké záchranné služby se tehdy nejvíce zasloužily tři subjekty: Pražský Ústav národního zdraví vyčlenil lékařský personál, Letecká správa FMV poskytla vrtulníky Mi-2 a zajistila jejich přestavbu pro zdravotnické účely a Československá státní pojišťovna se spolupodílela na finančním krytí celého projektu.
LZS_30_let_02
V současnosti létají v České republice záchranářské vrtulníky z Prahy, Plzně, Bechyně, Jihlavy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Liberce a Ústí nad Labem. Leteckou techniku provozují jak státní tak soukromí provozovatelé. Každý vrtulník letecké záchranné služby ročně realizuje průměrně 500 zásahů.
LZS_30_let_08
V současné době je práce letecké záchranné služby stále negativně ovlivňována tzv. zpackaným tendrem na provozovatele záchranářských vrtulníků. Na několika místech začaly nebo měli začít působit noví provozovatelé v několika případech s nevyhovující technikou, budoucí provozovatel v Ústí nad Labem stále není znám.
Miroslav Oros a Stanislav Mackovík
Foto sbírka S. Mackovíka
TIP: Podívejte se na dokumenty, které jsme o letecké záchrance natočili:
Věnujeme se také kauze zpackaného tendru:

Zveřejnit odpověď