Stále není vypsán tendr na provoz leteckých záchranek…

Ve středu 24. února 2016 mělo být rozhodnuto o vypsání tendru na provozovatele letecké záchranné služby od roku 2017. Nestalo se tak a jednání bylo přesunuto o další týden. Na osmi z deseti stanovištích letecké záchranky v současnosti operují dva soukromí provozovatelé – DSA a.s. a Alfa Helicopter s.r.o. – oba po čtyřech. A oběma končí smlouva 31. 12. 2016. Na zbylých dvou stanovištích operuje Policie ČR a Armáda ČR.

DSA_Mackovik_05

Situace okolo budoucnosti leteckých záchranných služeb je značně nepřehledná. Ministr financí Andrej Babiš podle serveru Novinky.cz navrhuje, aby byly od roku 2017 převedeny dva stávající regiony soukromých provozovatelů pod stát – jižní Čechy by měla pokrýt Armáda a Ústecký kraj Ministerstvo vnitra – tedy Policie. Zbylých šest regionů by měli obsloužit soukromí provozovatelé, kteří by vzešli z výběrového řízení. Kontrakt by však nebyl uzavřen na osm let, ale pouze na tři roky s tím, že během této doby by se stát připravil na úplné převzetí provozu letecké záchranné služby. Dokonce by měla vzniknout speciální nezisková organizace provozující vrtulníky letecké záchranné služby.

Kdo tvoří tým letecké zdravotnické záchranné služby?

Důležité je vědět, že tým letecké záchranné služby je složený ze „zaměstnanců“ zpravidla dvou subjektů – provozovatele a lékařského týmu. Provozovatel kompletně zajišťuje přepravu lékařského týmu – to znamená, že zajišťuje vrtulníky jako takové, jejich piloty, ale také mechaniky a technický personál. Zdravotnický personál tvoří lékař a zdravotnický záchranář, tedy jakýsi asistent, který pomáhá lékaři dostat se k pacientovi, případně je schopen zajistit sám pacientovi neodkladnou zdravotní péči. Zdravotnický personál zajišťují záchranné služby zřizované kraji.

DSA_Mackovik_04

Minimálně by podle evropských standardů HEMS měla být posádka záchranářského vrtulníku tvořena třemi lidmi – pilotem, lékařem a záchranářem. V případě nutnosti zásahu slaněním by měl být na palubě i tzv. vysazovač, tedy člověk kvalifikovaný k navádění pilota při vysazování člena posádky po laně do terénu. Na většině stanovišť provozovaných soukromými provozovateli jsou pro tuto činnost vycvičeni členové zdravotnického personálu. U soukromých provozovatelů jsou záchranáři cvičeni i pro pomoc pilotovi s navigací a asistencí při hledání místa přistání a přistání samotného. Naproti tomu např. u policejních vrtulníků musí být vždy na palubě kromě pilota i palubní technik. Policejní vrtulníky tedy létají vždy s jedním člověkem navíc, což znamená nižší užitečné zatížení pro palivo (kratší dolet) a pacienta.

DSA_Mackovik_02

Zástupci provozovatelů odmítli účast v diskusním pořadu Kulatý stůl airZone.TV

Televize airZone.TV před časem iniciovala setkání zástupců stávajících provozovatelů vrtulníků zdravotnické záchranné služby v televizním studiu před kamerami. Diskusní pořad na téma Letecká záchranná služba od roku 2017 měl proběhnout 2. 3. 2016. Zástupce DSA a.s. odmítl účast s odůvodněním, že v současné situaci nemá dostatek informací pro diskusi na toto téma, s podobným odůvodněním odmítli účast i zástupci Policie ČR a Armády ČR. Jediným, kdo účast neodmítl, byl zástupce společnosti Alfa Helicopter s.r.o. Po dnešním jednání vlády ale změnila názor i tato firma.

Nezbývá než situaci nadále sledovat.

Miroslav Oros, airZone.TV (foto Stanislav Mackovík)

DSA_Mackovik_03

Podívejte se na pořady airZone.TV související s tématem Letecké záchranné služby:

Zveřejnit odpověď