Martin Šonka je osobností leteckého sportu roku 2016

Letecký akrobat Martin Šonka získal v pátek 10. března 2017 titul Osobnost leteckého sportu za rok 2016. Slavnostní ceremoniál hostilo Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Zasloužil se o to především ziskem stříbrné medaile na mistrovství Evropy v klasické akrobacii a vítězstvím při mistrovství Evropy v akrobatickém freestylu.

LSR_2016_01 kopie

Zleva Ivo Lengál (nejlepší sportovec LAA ČR), Jiří Kobrle (čestný prezident Aeroklubu ČR), Jan Brskovský (prezident LAA ČR), Vladimír Machula (prezident Aeroklubu ČR) a Martin Šonka (nejlepší sportovec Aeroklubu ČR)

Kromě nejvyššího ocenění se Martin Šonka stal i nejlepším sportovcem Aeroklubu České republiky a nejlepším leteckým akrobatem. Vyhlášen byl i nejlepší sportovec Letecké amatérské asociace – tím se stal pilot ultralehkých letadel Ivo Lengál – mistr světa z roku 2016.

Organizátoři ocenili i nejlepší sportovce v jednotlivých leteckých sportech:

Závěsné létání – Dan Vyhnalík (3. místo ME 2016 v týmech, 7. místo ME 2016 jednotlivci)
Plachtění – Petr Krejčiřík (6. místo GP 2016, 12. místo MS 2016)
Všeobecné letectví – Juraj Čekan a Petr Jonáš (mistři světa advanced 2016)
Ultralehké létání – Ivo Lengál (mistr světa 2016)
Parašutismus – Libor Jiroušek (mistr světa 2016)
Paragliding – Stanislav Mayer (2. místo v extrémním hike and fly závodě X-PYR 2016)
Balónové létání – Petr Kubíček (3. místo na FRENCH OPEN)
Motorový paragliding – Luboš Závorka a Daniel Trochta (mistři světa 2016)
Letecká akrobacie – Martin Šonka (mistr Evropy freestyle 2016, vicemistr Evropy 2016 v klasické akrobacii)
Letecké modelářství – Tomáš Andrlík (mistr světa 2016)
Plachtařský Old Timer Klub – Josef Kolman (vítěz Poháru POTK)

LSR_2016_02 kopie

Ve druhé části odpoledne byly oceněny i další osobnosti a počiny českého letectví. Za přínos českému letectví byli oceněni vydavatel Arnošt Moucha (Svět křídel), novinář Petr Kolmann a letecký mechanik Jaroslav Anýž. Za mimořádný sportovní výkon – etapový let vírníkem za polární kruh – byl oceněn Pavel Březina a za demontáž jednoho z vyřazených vládních letounů Tupolev TU-154M „Naganský expres“ a jeho převoz z letiště Kbely do Kunovic Letecké muzeum v Kunovicích. Ocenění převzali také držitelé světového rekordu v ultralehkém létání Jan Bém a Lucie Dolejšová, nebo ustavující čeští rekordmani v balónovém létání Vladimír Lacina a posádka Jan Suchý, Ondřej Kostrhun.

Slavnostní oceňování nejlepších leteckých sportovců společně každoročně pořádají organizace zaštiťující letecký sport v České republice – Aeroklub ČR, Letecká amatérská asociace ČR, Český balónový svaz, Klub leteckých modelářů Svazu modelářů ČR a Plachtařský Old Timer Club. V posledních letech drží nad akcí záštitu předseda poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Televize airZone.TV byla na místě a během příštího týdne připravíme reportáž.

Zatím se můžete podívat na doprovodné klipy z naší produkce, které shrnují sezónu 2016 ve všech leteckých sportech.

Miroslav Oros, airZone.TV

Zveřejnit odpověď