Budou dosluhující ruské vrtulníky Mi-24 nahrazeny americkými UH-1Y? (aktualizováno)

Ministerstvo zahraničí Spojených států schválilo v pondělí 23. října 2017 možný prodej až dvanácti vrtulníků UH-1Y Venom, známých také pod označením „Yankee“ české armádě. O kontrakt v hodnotě kolem 12 miliard korun, by se měl v České republice ucházet výrobce vrtulníku – společnost Bell. Účast ale ještě musí schválit Kongres Spojených států a také americká a nová česká vláda. Součástí kontraktu by měl být i výcvik pilotů a údržba flotily. O dodávku armádních vrtulníků, které by měly nahradit dosluhující ruské Mi-24 se uchází i italsko-britský koncern Augusta-Westland.

1497536-large
Bell UH-1 Venon „Yankee“

Společnosti Bell by mohl nahrávat fakt, že od roku 2014 sídlí jedna z evropských poboček Bellu v Praze a také, že už v roce 2015 podepsala společnost LOM Praha se společností Bell dohodu o případné údržbě vojenské techniky Bell.

Armáda Spojených států využívá vrtulníky UH-1Y od roku 2008. Česká armáda by chtěla začít nové vrtulníky využívat ve druhé polovině roku 2019. Bell UH-1Y Venom je dvoumotorový multifunkční bitevní vrtulník střední třídy. Maximální vzletová hmotnost je 8390 kg, uveze 3020 kg. Na palubu se vejdou dva členové posádky a osm pasažérů. Cestovní rychlost UH-1Y Venom je 293 km/h. Bojový rádius s 990 kg užitečného nákladu je 241 km.

Dodejme, že slovenská armáda již začíná používat americké vrtulníky UH-60 Black Hawk (psali jsme o tom zde).

Miroslav Oros, airZone.TV
Zdroje: Česká televize, ČTK, airZone.TV

Zveřejnit odpověď