Ministr Ludvík se usvědčil z neznalosti problematiky letecké záchranné služby

S cílem ukončit veškeré spekulace o schopnostech zajistit leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji od 1. 1. 2017 svolalo ministerstvo zdravotnictví na čtvrtek 22. prosince tiskovou konferenci. Během ní bylo podepsáno memorandum mezi ministerstvy zdravotnictví, vnitra a obrany o zajištění provozu letecké záchranné služby v Ústeckém kraji do doby, než bude rozhodnuto o vítězi stále probíhajícího výběrového řízení. Na pokrytí Ústeckého kraje bude od 1. 1. 2017 participovat Letecká služba Policie ČR operující z Letiště Václava Havla v Praze a Armáda ČR létající z letiště v Plzni – Líních. Při zodpovídání dotazů novinářů se ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík se sebevědomým úsměvem na tváři pustil do úvahy o složkách zajišťujících provoz letecké záchranné služby v noci, ve které se dopustil omylu, který pozorného posluchače nutí zamyslet se nad kompetentností tohoto člena české vlády:

„V této chvíli jsme pomocí armády a Policie schopni pokrýt celou problematiku, při čemž ještě podotýkám, že zhruba za dvě hodiny můžou po České republice létat jen policejní vrtulníky…“ „Od pěti odpoledne do sedmi do rána to stejně v České republice zajišťuje Armáda a Policie, nikdo jinej.“

Pasáž tiskové konference, ve které ministr zdravotnictví Ludvík dokazuje neznalost problematiky LZS
(zdroj YouTube Ministerstva zdravotnictví):

 

Podle smluv platných do 31. 12. 2016 zajišťují noční provoz letecké záchranné služby čtyři stanoviště. Z Prahy létá v noci Policie České republiky, z Plzně Armáda České republiky, z Brna společnost Alfa Helicopter a z Ostravy akciová společnost DSA. Informace ministra zdravotnictví, které podal s cílem ukončit veškeré spekulace, jsou nepravdivé a dokazují jeho absolutní neznalost problematiky letecké záchranné služby. Připojuje se tak k trojici svých náměstků, kteří svou zmatenost předvedli při briefingu ministerstva zdravotnictví 21. 11. 2016, o kterém jsme také informovali (článek). Téma nočního provozu letecké záchranné služby využívají státní úředníci pravidelně jako jeden z nejsilnějších argumentů při preferování státních provozovatelů před těmi nestátními. Noční provoz jsou však schopni zajistit všichni.

Rádi bychom znali odpověď na otázku, zda vůbec Policie ČR může či nemůže legálně provozovat leteckou záchrannou službu? Podle zákona o záchranné službě nemůže. Většina policejních pilotů navíc nesplňuje nebo není schopna doložit kvalifikační předpoklady pro vykonávání práce pilota vrtulníku letecké záchranné služby.

Situace v letecké záchranné službě nejen v Ústeckém kraji je zoufalá. Sebevědomá, ale nepravdivá prohlášení a nekompetentní rozhodnutí členů vlády a jejich úředníků k jejímu uklidnění nesměřují.

Miroslav Oros, airZone.TV

Zveřejnit odpověď