Solar Impulse II je letoun, který je poháněn výhradně z baterií, které jsou nabíjeny sluneční energií. Od dubna 2015 je na cestě okolo světa a švýcarští piloti Bertrandt Pickard a André Borschberg chtějí dokázat, že i s využitím „čisté“ energie lze obletět zeměkouli. Během jejich letu padlo několik rekordů – ten poslední 3. července, když André Borschberg překonal Tichý oceán non-stop letem z Japonska na Havaj měřícím 8400 km a trvajícím 118 hodin.
Tento úspěch měl ale velice dramatické pozadí. Baterie letounu se začaly velice brzy po vzletu z Japonska přehřívat a jejich teplota se po celou dobu letu pohybovala na kritické hranici. Tyto informace měli pilot i řídící centrum k dispozici, přesto se rozhodli pokračovat v letu. Baterie nakonec naštěstí vydržely. Při poletové prohlídce a servisu bylo ale zjištěno, že baterie byly přehříváním poškozeny natolik, že není možné jejich další použití pro další let. 11. července oznámil tým Solar Impulse II, že pokračovat v letu nebude možné dříve než za 2 – 3 týdny, až budou baterie opraveny. O čtyři dny později – 15. července pak bylo oficiálně oznámeno, že let okolo světa letounem Solar Impulse II bude přerušen do dubna 2016.
Důvodem jsou kromě nutnosti opravit baterie především klimatické podmínky, které už nebudou pro podobný let v následujícím období příznivé. Původně měl být oblet zeměkoule dokončen v září 2015. Několik zdržení ale tento plán znemožnilo. Solar Impulse II tak obletí zeměkouli nikoliv za jeden rok, ale za roky dva. Pokud vše půjde dobře. I toto ale patří k prošlapávání doposud neobjevených cestiček.
Projekt Solar Impulse II s nadšením sledujeme!
Anglicky rozumějící čtenáři si mohou poslechnout vysvětlení aktérů samotných.