Mistry ČR v motorové akrobacii jsou Šonka, Kuthan, Františ a Tvrzník

Za velice pěkné účasti pilotů, ale i divácké veřejnosti se od čtvrtka 7. do soboty 9. července 2016 uskutečnilo na letišti v Břeclavi mistrovství České republiky 2016 v letké akrobacii letounů. Celkem 29 pilotů soutěžilo ve čtyřech kategoriích. Kategorie Sportsman, Intermediate a Advanced odlétala celkem 4 soutěžní programy, piloti nejvyšší kategorie Unlimited odlétali o jeden program méně. Kromě českých pilotů se soutěže zúčastnili piloti ze Slovenska, Polska a Německa.

V kategorii Unlimited se žádné překvapení nekonalo. Martin Šonka na letounu Extra 330SR obhájil při neúčasti Petra Kopfseteina, který se 100% soustředí na Red Bull Air Race, titul z loňského roku s velkým odstupem na další pronásledovatele. Těmi byli především stříbrný Marek Hyka, který létal na Xtreme Sbach XP-30 a bronzový Polák Piotr Szczepanski, který sedlal Extru 330SC. Celkem v kategorii Unlimited soutěžilo 5 pilotů.

01

V nejlépe obsazené kategorii Advanced (10 pilotů) se stal mistrem republiky Karel Kuthan na Yaku 55M, druhý skončil Tomáš Petrman a třetí Vladimír Machula – oba na letounech Zlin Z-50LS.

V konkurenci šesti pilotů kategorie Intermediate si titul mistra ČR vylétal Petr Františ se Zlinem Z-50M, stříbrnou medaili si z Břeclavi odvezl Jaromír Čihák s Extrou 300L a bronz získal Leoš Balada také na Zlínu Z-50M.

V devítičlenném poli kategorie Sportsman zvítězil systémem start – cíl Michal Tvrzník na letounu Decathlon, který v Břeclavi sedlali další tři piloti včetně třetího v celkovém pořadí Lukáše Pařízka. Mezi ně se na druhé místo vtlačil Karel Vobořil se Zlinem Z-142.

07

Program mistrovství ČR 2016 v letecké akrobacii letounů byl zakončen sobotní závěrečnou airshow, které se podle organizátorů z Aeroklubu Břeclav zúčastnilo více než 5000 diváků. AirZone.TV dává palec nahoru!