Motorový paraglidista způsobil zmatek – zbytečně!

V pondělí 5. října po páté hodině odpoledne zasahoval vrtulník Policie ČR u narušení dočasně zakázaného prostoru v okolí muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Viníkem byl 57letý pilot motorového padákového kluzáku, který se vydal proletět se ze svého bydliště na Slavičínsku do Valašských Klobouk. Podle mluvčí Policie ČR si neověřil informace o omezeních ve vzdušném prostoru na trase jeho letu. Policejní vrtulník donutil pilota přistát na louce v blízkosti Slavičína, ještě před tím ale byly aktivovány další jednotky Policie – psovodi a specialisté na ochranu okolních obcí.

paramotorZdroj: Policie ČR

Musíme bohužel konstatovat, že jde o chybu z kategorie těch zbytečných. Prostory je možné zkontrolovat například ve webové aplikaci AISVIEW provozované Řízením letového provozu ČR fungující zdarma na adrese aisview.rlp.cz. Jde o poměrně velkou kružnici o poloměru 6 km, sahající od země až do FL70, tedy 7000 stop při 1013 hPa. Vstup do tohoto prostoru je ale možný i pro civilní provoz, ale pouze po souhlasu Policie ČR na tel. 974 662 001.

aisview
Screenshot z aisview.rlp.cz, kde je prostor zvýrazněn.

S jistotou se dá tvrdit, že pilot neměl zlé úmysly a v zakázaném prostoru se ocitl opravdu jen svou nedbalostí. Doufejme, že úřady, které dostanou tuto věc k šetření, budou k nešťastníkovi milosrdné.

Zveřejnit odpověď