Česká sportovní letadla Alto se budou vyrábět i v Číně

Zdá se, že ano. V úterý 26. dubna 2016 totiž v pražském hotelu InterContinental podepsali zástupci české firmy Direct Fly s.r.o. a čínské společnosti Wanfeng Aviation smlouvu o transferu technologií. Podle obou partnerů nejde v žádném případě o prodej české firmy čínskému vlastníkovi.

 

Přestože detaily smlouvy nejsou veřejné, principem transferu technologií je postupné zavedení sériové výroby letounu Alto na čínském území s tím, že práce na vývoji a modernizaci zůstane v Česku. Čínští partneři se také postarají o prodej letounu v regionech, kam by česká společnost Direct Fly sama pronikala jen těžko. Obdobně postupovala v nedávné minulosti i akciová společnost Škoda Auto, která momentálně slaví na čínském trhu nebývalý úspěch.

Podle spolumajitele firmy Direct Fly s.r.o. Ivo Lederera jde o počátek splnění velkého snu: „Záměrem společnosti Direct Fly nikdy nebylo vyrábět letadla ve velkých sériích. V minulosti jsme byli svědky ambiciozních projektů českých firem, které chtěly vyrábět stovkové série letadel, ale také jsme byli svědky pádů těchto firem. Proto vyrábíme přesně tolik letadel, kolik jsme chtěli, tedy 8 až 10 letadel ročně, a to v poměrně malém počtu lidí a u toho chceme také zůstat… O transferu technologií do zahraničí ale uvažujeme už několik let a proběhlo i mnoho jednání nejen s Čínou, ale i s dalšími zeměmi – s Austrálií, s Amerikou… Čínskému partnerovi jsme schopni připravit na počátku výrobu 100 až 150 letadel ročně, následné násobení výroby bude ale už na nich.“

Celý rozhovor s Ivo Ledererem:

 

Při slavnostním podpisovém ceremoniálu byl přítomen i poradce prezidenta České republiky a bývalý ministr zahraničí Jan Kohout. Ten vidí model spolupráce ve formě transferu technologií jako ideální: „Čínský trh je obrovský. Prostředky získané za transfer technologií je možné investovat do vývoje nových produktů, které se uplatní nejen na čínském, ale i na světovém trhu… Česká republika má limitované zdroje a těmito zdroji jsou vlastně jen chytří a nápadití lidé. Tito lidé by měli vynalézat nové produkty, které následně díky partnerům naleznou uplatnění na trhu. A Čína je podle mého názoru ideálním partnerem v oblasti letectví.“

Celý rozhovor s Janem Kohoutem:

 

Jen čínská společnost Wanfeng chce do spolupráce s Českou republikou investovat celkem 1,2 miliardy CNY, tedy něco kolem 4 miliard korun. Podle zástupce společnosti Wanfeng Franka Chena by firma ráda v České republice v budoucnosti vybudovala výzkumné a vývojově technologické centrum. V oblasti letecké výroby je strategií této společnosti stát se v těsné spolupráci s Českou republikou lídrem na světovém trhu sportovních letadel a letadel všeobecného letectví. Pokud se například podaří v Číně otevřít vzdušný prostor pro privátní a sportovní letectví, je podle Franka Chena vyhráno: „Podívejte se na Českou republiku. Soukromě zde létá více než 10 tisíc lidí. V Číně to jsou v současnosti jen dva tisíce… Čínská ekonomika roste a lidé v Číně milují létání. A my pro ně musíme nalézt vhodné řešení. Právě proto klademe na začátku prioritu na lehká sportovní letadla. A to je velká šance pro Českou republiku.“

Celý rozhovor s Frankem Chenem (v angličtině):

 

Podle Jana Fridricha – viceprezidenta Letecké amatérské asociace České republiky a spoluautora tzv. A-Z řešení pro Čínu v oblasti všeobecného letectví je cesta k obchodnímu úspěchu českých leteckých firem v Číně poměrně dobře připravena: „29. března 2016 byla v rámci návštěvy čínského prezidenta v ČR podepsána Dohoda o vzájemné validaci typových certifikátů ultralehkých letadel vyrobených v ČR a Číně. Dohodu podepsal ministr dopravy ČR Dan Ťok a Feng Zhenglin, administrátor CAAC – čínského Úřadu pro civilní letectví. Jde o obrovský úspěch české diplomacie, na kterém se LAA výrazně podílela. Nicméně je to jen první krok na dlouhé cestě na čínský trh všeobecného letectví. Dohoda umožňuje českým výrobcům sportovních letadel zažádat prostřednictvím LAA ČR o validaci Typového průkazu. První žádost pro Jihlavan airplanes JA-600 (Skyleader 600) byla čínským leteckým úřadem již akceptována a proces validace byl zahájen.“

Komentář redakce:

Přestože je téma spolupráce s Čínou českou veřejností a také většinou českých médií často okořeněno nemalou dávkou hysterie, je zřejmé, že v oblasti leteckého průmyslu se jedná o partnera více než strategického. Diskuse na téma rozvoje všeobecného letectví je v Číně na denním pořádku, stejně jako výběr perspektivních partnerů, kteří s tímto rozvojem pomohou. Pro malou středoevropskou zemi s omezenými zdroji a stoletou historií v oblasti letecké výroby je spolupráce s Čínou spíše než nebezpečím – velkou výzvou.

Miroslav Oros, airZone.TV

 

Zveřejnit odpověď