Velké organizační zmatky bohužel letos provází sérii Red Bull Air Race. Kalendář jednotlivých závodů byl zveřejněn jen těsně před začátkem seriálu, navíc s mnoha otazníky.

Jedním z nich byl druhý závod, který se měl uskutečnit v Evropě v období mezi prvním závodem v Abú Zabí a třetím závodem v Kazani. Proslýchá se ale, že tento závod nakonec vůbec nebude. Oficiální stanovisko organizátora Red Bull Air Race – společnosti RBAR GmbH, ale zatím nebylo zveřejněno. Dalšími otazníky jsou stále termín a místo 6. závodu v Asii a lokalita posledního závodu v Saudské Arábii.

AP-1YC9NTJC91W11_news

Padla i jedna z dosavadních jistot – závod, který odjakživa nedílně k sérii Red Bull Air Race patřil, ve městě, o kterém se hovořilo jako o srdci Red Bull Air Race – v Budapešti. Přestože v původně zveřejněném kalendáři Budapešť v termínu 13. a 14. července figurovala, bezprostředně po zveřejnění kalendáře vydalo vedení hlavního maďarského města prohlášení, že letos organizátorům Red Bull Air Race povolení k organizaci nevydalo a že tak ani nehodlá učinit. Důvodem neudělení povolení byly podle vyjádření města stížnosti obyvatel na hluk a na velkou zátěž na běžný provoz ve městě. Poslední kapkou vedoucí k definitivnímu uzavření jednání o případném konání akce údajně byla snaha RBAR GmbH vyvinout na vedení Budapešti ultimativní tlak veřejným oznámením termínu konání závodu v Budapešti. Tento krok ale RBAR GmbH nevyšel, přestože na něj měl svým způsobem nárok – s Budapeští již bylo dříve podepsáno memorandum o spolupořádání akce až do roku 2020.

Organizátoři minulý týden oznámili náhradní lokalitu maďarského závodu. Ve stejný termín, tedy 13. a 14. července, se závod uskuteční u jezera Balaton poblíž města Zamárdi. Tato lokalita je bezpochyby atraktivní a uprostřed letní sezóny se dá očekávat i velký divácký zájem. Vstupenky zakoupené pro závod v Budapešti platí i pro závod u Balatonu. V případě nezájmu o závod na Balatonu Red Bull vstupné vrací.

Chaos v letošní organizaci Red Bull Air Race je nepříjemný a nevrhá na tuto sérii příliš dobré světlo. Mnoho fanoušků, ale i zástupců médií a pochopitelně i sponzorů (včetně Red Bullu, který je držitelem licence a generálním sponzorem) je zmatky rozčarováno. Věřme, že RBAR GmbH letošní rok „ustojí“ co nejdůstojněji, a že se podaří zorganizovat alespoň slíbených osm závodů (i když před sezónou se hovořilo až o deseti). Všichni také jistě přejeme organizátorům, aby se v dalších ročnících podobná situace neopakovala. Byla by to škoda.

Miroslav Oros, airZone.TV

Odpovědět