* Denně aktualizované zpravodajství přímo z dějiště ME * Videa, články, fotografie, rozhovory *

Čtvrtek 27. července – 5. soutěžní den – Tlaková níže zvyšuje na 5:0

V 9 hodin ráno sice ještě organizátor velí nestavět grid a svolává briefing na 11. hodinu s tím, že šance na odletění soutěžní disciplíny žije. Budeme držet palce a počkáme si na další informace.

Ty jsou ale bohužel opět negativní a protože i během briefingu prší, organizátor i dnešní soutěžní den ruší. Odpoledne a podvečer si alespoň účastníci krátí závody na motokárách. Nashle zítra.

Středa 26. července – 4. soutěžní den – Organizátoři vs. počasí 0:4, další zrušený den

Ani čtvrtý soutěžní den bohužel první soutěžní úlohu nepřinesl. Na prahu dráhy 26 letiště Moravská Třebová sice byl opět postaven grid, ale ředitel soutěže už ve 13:23 rozeslal SMS zprávu o zrušení soutěžního dne pro všechny třídy. Předpověď počasí na zítřek vypadá obdobně a možná ještě hůře, takže pravděpodobnost, že počasí zvýší skóre na 5:0 je velká. Od pátku vypadá ale předpověď velice dobře a my tipujeme, že čtyři disciplíny potřebné k uznání platnosti mistrovství Evropy budou odlétnuty už v pondělí. V Moravské Třebové pro to všichni udělají maximum a vynucený volný den využívají nejlépe, jak mohou, dnes večer probíhá tzv. international evening, tedy večer, při kterém každá zúčastněná země nechá ostatním ochutnat něco ze svých národních specialit. Ono je nakonec asi dobře, že se zítra nebude dát letět… :-)

DSC06330

Úterý 25. července – 3. soutěžní den – Po vyčkávání do 15 hodin soutěžní den opět zrušen

12:30 – V Moravské Třebové máme po druhém briefingu, který proběhl ve 12 hodin. Bohužel se oblast závodů nachází v centru tlakové níže – celý včerejšek a noc na dnešek pršelo. Nyní sice neprší a pršet nemá ani po zbytek dne, ale slunečního svitu je pomálu, vlhkosti hodně a základny mraků jsou jen cca 500 metrů nad zemí. Jsou sice vypsány AAT disciplíny na hodinu a půl pro všechny kategorie, ale šance, že se poletí jsou minimální. Čekat na gridu se ale bude minimálně do 14 hodin.

14:25 – Čekání na gridu se posouvá po čtvrthodinách podobně jako předevčírem. V této chvíli je start posunut na 15. hodinu. Počasí se trochu vylepšilo, ale předletec hlásí stoupání do 1 metru a dostupy kolem 800 metrů nad zemí.

15:00 – Poté, co předletec, neboli tzv. sniffer po 45 minutách přistál, rozhodl se ředitel soutěže Vladimír Machula zrušit soutěžní den pro všechny třídy. „Podmínky jsou slabé s nízkými dostupy. Nemá cenu posílat do vzduchu ani jednu třídu,“ komentoval situaci Pavel Řeřicha, dnešní předletec, předseda místního Aeroklubu a šéf organizačního výboru EGC 2017.

Bohužel tedy ani dnes neumožnilo počasí přes maximální snahu organizátorů i závodníků byť jen odstartovat první soutěžní let. Předpověď počasí nedává příliš šancí ani na středu a čtvrtek, ale od pátku už by to mělo být dobré. Budeme pevně věřit, že se ještě dočkáme povedeného mistrovství. Aby byl šampionát platný, musí být odlétnuty minimálně čtyři platné soutěžní úlohy.

To je pro dnešek vše, podívejte se na oficiální videa, na novinky na stránkách EGC2017.cz a také na Facebooku Aeroklubu Moravská Třebová. Na počtenou zase zítra!

DCIM100MEDIADJI_0010.JPG

Pondělí 24. července – 2. soutěžní den – Kvůli dešti bohužel soutěžní den č. 2 zrušen

10:55 – Ačkoliv dopoledne vypadalo počasí poměrně příjemně, od půl desáté na letišti ve Starém Městě u Moravské Třebové vytrvale prší a déšť houstne. Dnes nemá smysl na nic čekat a ředitel soutěže Vladimír Machula ruší soutěžní den ihned po informaci meteorologa Jana Horáka, že dnes letět opravdu nepůjde. Máme za sebou jeden z nejkratších briefingů v historii briefingů. Hezký den, uslyšíme se zase zítra.

phantom_d2_rainy

Neděle 23. července – 1. soutěžní den – Letové okno se bohužel nedostavilo. DEN 1 zrušen pro všechny třídy

11:00 – Ačkoliv je v Moravské Třebové teprve 11 hodin dopoledne, zažili jsme zde už kompletní škálu letního počasí. Od ranních mlh, přes skoro jasné nebe s postupně naskakujícími kumuly, až po rychlý nástup bouřky provázený hůlavou a hustým deštěm. Podle meteorologa mistrovství Evropy Jan Horáka tady ale nejsme na borůvkách, takže se čeká, zda se mezi jednotlivými brázdami frontálního systému nenajde několik hodin pro odletění první disciplíny. Z původních 11:30 jsou posunuty první starty na 13:00. Vyhlášeny jsou dvouhodinové AAT disciplíny pro všechny kategorie.

13:20 – Jsou zadány kratší AAT disciplíny na 1,5 hodiny. Starty jsou posunuty na 14:15. Letiště ale stále skrápí dešťové kapky. Například v Havlíčkově Brodě už ale svítí slunce.

15:05 – Přestože se obloha vyjasňuje, ve vzduchu zatím není dostatek termiky a do večera je už málo času. Soutěžní den je zrušen pro všechny třídy. Na viděnou zítra.

den_01_bourka
Foto Rudolf Ferbar

Sobota 22. července

Dnes bylo na zámku v Moravské Třebové slavnostně zahájeno 19. mistrovství Evropy v plachtění ve třídách Klub, Standard a 20M. Na sestřih slavnostního ceremoniálu s můžete podívat níže. Mistrovství Evropy naplno vypukne v neděli 23. července prvním soutěžním dnem. Briefing je naplánován na 10:00. V 18:30 skrápí letiště Moravská Třebová hustý déšť doprovázený světelnými a zvukovými bouřkovými efekty.

Sobota 15. července

Oficiálními tréninky začíná dnes – tj. v sobotu 15. července  2017 – program 19. FAI mistrovství Evropy v bezmotorovém létání. Hostí ho letiště Staré město u Moravské Třebové. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 22. července a prvním soutěžním dnem bude neděle 23. července. Mistrovství bude poté pokračovat až do soboty 5. 8. 2017.

Soutěžit se bude ve třech třídách – v klubové je přihlášeno 34 soutěžících, ve standardní 29 a ve dvoumístné 20metrové 16 posádek. Českou reprezentaci tvoří – Michal Lešinger, Tomáš Suchánek a Ondřej Dvořák v klubové třídě, Miloslav Cink a Pavel Loužecký ve standardní třídě a posádky Jan Horák / Jiří Kuschbach a Tomáš Rendla / Matěj Rendla ve 20metrové třídě.

Štáb airZone.TV bude na místě od pátku 20. července, kdy také začne seriál denně aktualizovaných reportáží s videi, články, fotografiemi a rozhovory.

Zatím se můžete podívat na dokument o loňském Plachtařském mistrovství České republiky 2016, které bylo pořádáno v Moravské Třebové i jako tzv. Předmistrovství Evropy 2017.

 

 

Odpovědět