Deštník, rychlé nohy a propracovaná strategie pohybu po výstavní ploše – to jsou základní předpoklady úspěchu pro reportéra na letošní Farborough International Airshow. Třetí den před objektivem airZone.TV.

KC-390 – Těžkotonážní krása s českou vlaječkou

Ve středu 13. 7. jsem ji viděl poprvé na vlastní oči a byla to láska na první pohled. „Kácéčko třistadevadesátka“ vypadá v reálu nádherně. Projekt multifunkčního vojenského transportního letounu brazilské firmy Embraer nás zajímá i proto, že kromě brazilské, argentinské a portugalské vlaječky, je ozdoben i tou českou. Aero Vodochody je tzv. risk-sharingovým partnerem projektu KC-390, což znamená více, než být „pouhým“ výrobcem komponent. Sdílení rizik znamená také sdílení úspěchu nebo jeho opaku. Aero stojí za vývojem a výrobou významných částí KC-390, které dělají tento letoun tím, čím je – asi nejmarkantnější částí je nákladová rampa a celá zadní část letounu, Aero stojí i za všemi kabinovými dveřmi a vyvíjí a vyrábí i náběžnou hranu křídla. Bližší podrobnosti o tomto letounu přineseme brzy ve speciální reportáži, z „Kácéčko“ se chystá do Česka a my budeme u toho!

První obhlídka letounu Embraer KC-390:

Český den

Po úterní tiskové konferenci Aera Vodochody se na expozici českých firem uskutečnil tzv. „český den“. Jde už o tradiční akci velkých výstav, na kterých vystavují české firmy společně. Za účasti dalších výrobců, novinářů a osobností mají české firmy možnost postupně představit portfolio svých služeb. Zároveň tím ukazují, že Česká republika dokáže pro zahraniční partnery fungovat jako celek, který umí zajistit široké spektrum produktů a služeb.

Rychlý přehled českých firem na FIA 2016:

 

CSeries

Ve středu se mi podařilo také odchytit zástupce společnosti Bombardier, u které nás zajímá především řada dopravních letounů CSeries. „Stovka“ už létá v šesti prototypech a z nichž ten poslední začne už tento týden „sloužit“ v ostrém provozu SWISS Airlines. V rámci letového programu FIA 2016 se předvede CSeries až v pátek. Větší sourozenec CSeries300 začne v barvách Air Baltic létat na podzim tohoto roku. CSeries podle zástupců Bombardieru přinese do letecké dopravy komfort blížící se byznys třídě i pro ekonomickou třídu. Toto si provozovatelé CSeries budou moci dovolit díky nižším provozním nákladům a ekonomickému provozu, kterého Bombardier dosáhl především využitím nejmodernějších technologií a materiálů. Zeptal jsem se, zda mají u Bombardieru představu, kolik bude létat letounů rodiny CSeries v roce 2036. Odpověď se může zdát sebevědomá, až šokující – během následujících dvaceti let plánují v Bombardieru vyrobit a prodat kolem 7000 letounů řady CSeries!

Boeing vs. Airbus – desetitisíce letadel

Předchozí odstavec se může zdát být přehnaný, ale oficiální čísla, která oznámily dva největší hráči na trhu dopravních letadel Boeing a Airbus, hovoří o opaku.

Boeing oznámil, že v příštích 20 letech vyrobí a dodá 39 620 komerčních letadel za 5,9 miliardy dolarů.  V kategorii letadel nad 90 míst zvýšil Boeing předpověď prodeje oproti roku 2015 o 4,1%.

Airbus publikoval zprávu, že do roku 2035 vyrobí a prodá 33 000 dopravních letadel za 5,2 miliardy dolarů. To je méně než Boeing, ale v případě Airbusu jsou započítána pouze letadla nad 100 cestujících, Boeing do svých čísel zahrnul i 2380 regionálních jetů.

Jihostroj a.s. prolomí ledy

Informací, která by neměla zapadnout, je zatím bezprecedentní projekt, který se chystá v jihočeském Jihostroji. Ten by měl v nejbližší době získat licenční výrobu významné součásti leteckých motorů pro významnou zámořskou společnost. Více konkrétní z pochopitelných důvodů nemohl v této chvíli ředitel Jihostroje a. s. pro strategii a marketing Hynek Walner být, ale napověděl, že jde osvětově známou společnost se 13 miliardami obratu. K podpisu dohody by mělo dojít už během dvou až tří týdnů a první „železo“ by mělo do jihočeského Velešína dorazit na konci příštího roku.

Letové ukázky

V první reportáži z FIA 2016 jsme se věnovali leteckým ukázkám Airbusu, dnes se podíváme na ukázku jeho nejvýznamnějšího konkurenta, tedy Boeingu.

Miroslav Oros, airZone.TV, Farnborough 13. 7. 2016

Partnerem reportáže je AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

AERO_Vodochody_logo

Odpovědět