Čeští rogalisté vylétali v Makedonii evropské stříbro

Od 8. do 21. července 2018 probíhalo v Kruševu v Makedonii 20. mistrovství Evropy v závěsném létání. Mezi 89 piloty z 24 zemí nechyběl ani český tým úřadujících vicemistrů světa z roku 2017 v čele s mistrem světa Petrem Benešem. Český tým ve složení Petr Beneš, Dan Vyhnalík, Petr Polách, Vlastimil Bartas, Jiří Gut a Petr Tuček vylétal stříbrné medaile a vylepšil tak o jednu příčku své dosavadní evropská maximum. Na mistrovství Evropy v roce 2016 získali Češi také v Makedonii bronzové medaile.

HGEU2018_01

Nebuďme ale neskromní, výsledky českého týmu v první polovině šampionátu dávaly naději na ještě lepší umístění. Po prvních třech odlétaných disciplínách český tým vedl a v průběžném pořadí vedl i Petr Beneš, druhý byl Dan Vyhnalík a devátý Vlastimil Bartas.

Pak ale přišla nepříliš povedená čtvrtá disciplína, ve které pohřbil naděje na svůj dobrý výsledek především Dan Vyhnalík, kterému se „zaprášilo od podrážek“ už v polovině trati. Ze druhé průběžné příčky spadl až na čtrnáctou. Do vedení šli Italové, Češi byli druzí, Petr Beneš stále držel vedení.

Výsledky hodně zamíchala pátá disciplína. V té do cíle doletělo jen sedm pilotů – z toho dva Češi – Dan Vyhnalík a Petr Polách. V cíli ale nechyběl ani stabilně létající Ital Alessandro Ploner, který se po této disciplíně propracoval na první místo. Petr Beneš přistál 28 km před cílem a klesl o dvě příčky na třetí průběžné místo.

37058830_2028133470578456_4473907195603320832_n

Vedení si pojistil Alessandro Ploner vítězstvím v šesté disciplíně, Petr Beneš zůstával ve hře třetím místem. V cíli jsme bohužel opět neviděli českou „dvojku a trojku“ – Dana Vyhnalíka a Petra Polácha. Velice dobře je ale zaskočili Petr Tuček a Vlastimil Bartas. Italové ve vedení týmového pořadí už ale Čechům odskočili, třetí byla v této chvíli Velká Británie.

O konečných výsledcích rozhodla sedmá platná disciplína, která se letěla v pátek 20. července po čtyřech dnech bez platné disciplíny, kdy se sice 18. 7. letělo, ale disciplína byla zrušena. Náladu si určitě vylepšil třetím místem Dan Vyhnalík, patnáctým Petr Polách i devatenáctým Petr Tuček. Evropskou medaili ale na 67. kilometru 102km trati pohřbil Petr Beneš.

37079222_2376392819045183_1150776073953214464_n

Individuálně to tak letos českým rogalistům „necinklo“. Mistrem Evropy se stal Alessandro Ploner z Itálie (6871 bodů), stříbro vylétal Brit Grant Crossingham (6716 b.) a bronz Balazs Ujhelyi z Maďarska (6563 b.). Petr Beneš si z Makedonie veze 7. místo, TOP 10 uhájil 10. Dan Vyhnalík, 14. skončil Petr Polách, 16. Vlastimil Bartas, 43. Petr Tuček a 49. Jiří Gut. Celkem se mistrovství Evropy zúčastnilo 89 pilotů.

V týmovém hodnocení porážku z mistrovství světa vrátili Čechům Italové, kteří zvítězili přesvědčivě. Druhé místo Českého týmu ale bylo díky vyrovnanosti pilotů neotřesitelné, třetí skončil tým Velké Británie.

HGEU2018_02

Český tým měl jistě před šampionátem o něco vyšší ambice, přesto i na Mistrovství Evropy 2018 potvrdil, že české závěsné létání zažívá v posledních letech nejúspěšnější období historie tohoto sportu u nás.