Martin Šonka v Kazani třetí, vítězí opět Muroya. Kopfstein přes protesty až třináctý

Série Red Bull Air Race 2019 pokračovala po čtyřech měsících druhým závodem v Kazani. Z dalšího vítězství se radoval Japonec Yoshihide Muroya, který si po triumfu v prvním závodě v Abú Zabí upevnil vedoucí pozici. Druhý byl Australan Matt Hall, který se posunul na průběžnou třetí pozici. Čech Martin Šonka létal v Kazani výborně a po druhém místě v kvalifikaci se dostal až do Final 4, kde zalétl třetí nejlepší čas. Drží tak průběžné druhé místo v sérii. Podle vlastních slov to ale mohlo být ještě lepší nebýt špatně nastaveného letadla pro finálový let. Petr Kopfstein vypadl už v Round of 14, přestože letěl rychleji než Francouz Nicolas Ivanoff. O vyřazení rozhodla přísná penalizace za nepovolený náklon v jedné z posledních bran. Petr Kopfstein označil tuto penalizaci za „spornou“ a jeho tým dokonce proti rozhodnutí protestoval. Z Kazaně veze Team Spielberg jeden bod za 13. místo, třináctý je i celkově. Podle údajů organizátorů závod přímo v Kazani sledovalo 80 tisíc diváků.

TZ TÝMU MARTINA ŠONKY:

ŠONKA LETOS Z KAZANĚ VEZE BRONZ

V loňském roce tu závod vyhrál a nastartoval se na cestu za titulem. Letos znovu český pilot Martin Šonka bojoval až do finále, kde ale nakonec skončil třetí. V celkovém hodnocení světového šampionátu Red Bull Air Race zůstává stále druhý za Japoncem Muroyou, který v Kazani vyhrál a na Šonku má v tuto chvíli náskok devíti bodů.

AP-1ZNSBT21W2112_news

Šonka sice v Kazani skončil znovu na stupních vítězů, štěstím ale bezprostředně po závodě nezářil. Věděl totiž, že pro svůj finálový let zřejmě špatně nastavil své letadlo a přišel tak pravděpodobně o lepší výsledek. ”Byl to krásný závod. A to i když jsme na začátku měli technický problém. Nefungovalo zařízení, které nám do letadla dává organizátor, nicméně i přesto jsme postoupili do druhého kola a díky týmu také problém rychle vyřešili. Druhý let pak byl let rychlý, i když možná až příliš konzervativní, ale postoupili jsme do finále a to bylo hlavní. Bohužel se mi pak ale pro poslední let nepovedlo úplně správně nastavit letadlo. Mohli jsme letět daleko rychleji. Takže teď mě taková chyba docela bolí, ale už se nedá nic dělat,” přiznal Šonka.

AP-1ZNSDD88D2111_news

První nakonec skončil jeho rival Japonec Muroya, druhý doletěl Australan Hall. V celkovém pořadí Šonka sice ztrácí na Muroyu devět bodů, boj je ale pořád otevřený. “Máme jen čtyři závody, takže každá chyba mrzí dvojnásobně. Ale stále je to otevřené a my víme, že můžeme být rychlejší. Musíme se zkrátka jen vyvarovat zbytečných chyb. Bude to ještě napínavé a my na Balaton dorazíme připravení. Věřím, že tam bude hodně českých fanoušků, kteří nám pomohou a vlastně se se závody také přijedou rozloučit, protože pak už bude jen světové finále v Japonsku a série tím končí.”

Závod na Balatonu se letí 13. a 14. července a je to nejbližší lokalita pro české fanoušky z letošních zastávek. Finále série se pak uskuteční 7. a 8. září.

TZ TÝMU SPIELBERG PETRA KOPFSTEINA

DLOUHO VEDL. PAK ALE PŘIPRAVILA KOPFSTEINA O POSTUP SPORNÁ PENALTA

V kvalifikaci si vedl výborně. V závodě až do předposlední brány vedl, pak ale Petr Kopfstein obdržel velmi spornou penalizaci, která ho vyřadila z boje o postup. Z kazaňského závodu Red Bull Air Race si tak Team Spielberg odváží 13. místo. „Jsme si téměř jistí, že penalta byla neopodstatněná, ale teď už se nedá nic dělat a musíme bojovat dál,“ řekl český pilot.

Vše nasvědčovalo tomu, že Petr Kopfstein bude o víkendu 15. a 16. června v ruské Kazani bojovat o skvělé umístění. Od předchozího závodu stihl vyladit svůj letoun, v tréninkových letech držel krok s nejlepšími a v sobotní kvalifikaci si pak doletěl pro výborné páté místo! To mu do Round of 14 přisoudilo zkušeného Francouze Nicolase Ivanoffa.

Petr Kopfstein of the Czech performs during the finals at the second round of the Red Bull Air Race World Championship at Kazan, Russia on June 16, 2019. // Armin Walcher / Red Bull Content Pool // AP-1ZNRMMM8S2111 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

A byla to právě česko-francouzská dvojice, která zahájila nedělní závod nad řekou Kazanka. Jako první vlétl mezi pylony Ivanoff, který si připsal nevýrazný čas 1:03.969. „Když jsem slyšel Nicolasův výsledek, věděl jsem, že mohu letět bezpečnou linii a zbytečně neriskovat,“ uvedl karlovarský pilot.

Ve svém letu pak celou dobu vedl – na všech mezičasech se držel s komfortním náskokem před svým soupeřem. Když prolétl cílem, jeho tým se začal radovat z postupu. Jenže! Vzápětí mu byla přičtena dvouvteřinová penalizace za průlet předposlední branou, která ho odsunula mezi poražené.

Chybný průlet ale nebyl prokazatelný, proto Team Spielberg podal bezprostředně po přistání protest. Neúspěšně. „S penaltou nesouhlasím. Když jsme se dívali na naše data a videa, tak to neodpovídá tomu, co tvrdí rozhodčí, kteří mají svou kameru velmi daleko. Myslím si, že jsme byli poškozeni, ale takový už je život. Aby toho nebylo málo, trefil jsem během letu ptáka, ale na to se určitě nechci vymlouvat. Nyní už s výsledkem nic neuděláme. A musíme se koukat dopředu a co nejlépe se připravit na další závod.“

Výsledný čas odsunul Petra Kopfsteina na konečné 13. místo, za které si připsal jeden bod do celkového pořadí. Letecký šampionát bude pokračovat o víkendu 13. a 14. července na Balatonu.

Petr Kopfstein of the Czech Republic performs during qualifying day at the second round of the Red Bull Air Race World Championship at Kazan, Russia on June 15, 2019. // Dmitriy Tibekin / Red Bull Content Pool // AP-1ZNPGSPRH2111 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //