Red Bull Dolomitenman a Elements – extrémní štafety Čechům jdou

První polovina září je ve světě tzv. extrémních sportů ve znamení štafetových závodů. Druhá zářijová sobota je zpravidla vyhrazena rakouskému a již legendárnímu Red Bull Dolomitenmannovi, týden po něm přichází na řadu francouzský Red Bull Elements. V obou závodech je jednou z disciplín paragliding a v obou závodech se českým štafetám zpravidla velice daří.

Red Bull Dolomitenmann 2018 – 31. ročník, Rakousko, Lienz, 8. září 2018

Na startovní listině letošního – už 31. ročníku Red Bull Dolomitenmann – jsme mohli napočítat 127 čtyřčlenných týmů, z toho dvanáct ryze českých týmů, dalších sedm českých sportovců bylo členy mezinárodních týmů. Mezinárodní týmy – to je specifikum současného Dolomitenmanna. Především v profesionální kategorii se to týmy složenými z mezinárodních hvězd v daných sportech jen hemží. Závodu se účastní mistři světa i olympionici ve svých nebo příbuzných sportech.

M4zQit3g

Startovní výstřel zazněl i letos na hlavním náměstí jihotirolského Lienzu v 10 hodin dopoledne. Štafetu tradičně zahajovali běžci, které čekala trať dlouhá 12 kilometrů s převýšením téměř 2000 metrů. Nejprve po rovince, potom ale po kamenitých stezkách, občas po žebřících a výše po skalách a suťovištích až do sedla Kuhbodentörl v nadmořské výšce 2441 metrů. Pro ty nejlepší práce zhruba na hodinu a půl, pro ty pomalejší i o další hodinu a půl více.

jyqQqJGQ

Paraglidisty čekal nejprve prudký seběh a následně několikasetmetrový přeběh kamenitým suťovištěm na první – velice obtížný start. Následoval první let přes údolí na protější hřeben, přistání na dojezdu sjezdovky na Moos Almu a 1,5km přeběh s padáken sbaleným na rychlo „do květáku“ na druhý start. Zde paraglidisté často zažívají krušné chvíle při rozmotávání šňůr po náročném přeběhu. Závěrečný let končí na atletickém stadionu v Lienzu. Přistání – průběh stanoveným koridorem a předání štafety cyklistovi. To celé zvládnou ti nejrychlejší za půl hodiny, ostatní podle množství komplikací cca do hodiny.

dolomitenman_Mayer_sebeh

Trať dlouhá 28 kilometrů z toho 15 km stoupání a 13 km sjezd. Převýšení 1600 metrů a průměrný sklon 26,4%. To je trať mountainbikerů, kteří dříve štafetu finišovali, ale před několika lety přenechali poslední fázi kajakářům.

h9fK94pw

Kajakáři po převzetí štafety i letos doběhli ke své lodi, tu si dotáhli na zahajovací sedmimetrový skok z rampy a následovala kombinace slalomu na divoké vodě, sjezdu, jízdy proti proudu, povinného eskymáckého obratu, lámání pádel, výstupů z lodě a přeběhů s lodí ve vleku, až k závěrečnému a pro kajakáře nesmírně vyčerpávajícímu sprintu zpět na hlavní náměstí v Lienzu, samozřejmě s kajakem ve vleku.

X7P-rD_g

A jak to letos dopadlo? Zvítězil v čase 4:06:46 mezinárodní výběr Kolland Topsport Professional, ve kterém na padáku letěl mnohonásobný vítěz Red Bull X-Alps Švýcar Christian Maurer, štafetu finišoval český kajakář Lukáš Kubričan. O čtyři minuty později byl v cíli tým Pure Encapsulations s naším starým dobrým známým paraglidistou Aaronem Durogati, který, jak se zdá, doléčil zraněné koleno a létá a běhá mu to náramně. Třetí místo celkově i v kategorii Profi získal tým Red Bull. Na osmém místě se umístil nejlepší český tým – ČEZ Group s paraglidistou Stanislavem Mayerem (04:33:58), devátý byli také Češi – tým ČEDOK (04:35:25) s nestárnoucím pilotem a atletem Janem Škrabálkem, který už má za sebou jistě přes dvacet startů v tomto závodě.

Jedenáctý celkově, ale první mezi amatérskými týmy, byl český tým ODLO (04:37:14) s letcem Michalem Krystou. Čtrnáctý v cíli a druhý v amatérské kategorii byl další český tým ASS Brno Extrem Abuelo (04:40:45) s univerzálním sportovcem Tomášem Materou v roli paraglidisty.

Pořadí dalších českých týmů: 19. (5. v amatérech) ASS Brno Extrem (04:53:32), 37. (16.) VODÁK Sport X Team (05:12:23), 43. (21.) Czech Outdoor EXtréme Team (05:18:34), 74. (47.) ATREX BIKE (05:43:37), 105. (78.) Ecos Chocen Team (07:02:26), 108. (81.) Sun Sport Czech Team (07:04:36), nedokončli tým Bears & Beers Team.

dolomitenman_Mayer_cil_CEZ_8_misto

ČEZ Group – zatím bez běžce, který se z předávky vrací až později…

Zajímalo nás i individuální pořadí českých paraglidistů v jejich disciplínách. Nejlepší byl šestý Stanislav Mayer (00:31:18,9), 30. Tomáš Matera (00:36:00,0), 32. Michal Krysta (00:36:06,1), 37. Jan Škrabálek (00:37:10,1), 58. Jiří Tichý (00:40:13,9), 60. Martin Jansa (00:40:56,6). Trofej pro vítěze paraglidistické části získal Ital Aaron Durogati (00:29:14,5).

podium

Amatérské stupně vítězů – tady nejde o prachy… :-)

Dva české týmy v Top 10, dva české amatérské týmy na dvou nejvyšších stupních vítězů a individuální vítězství Lukáše Kubričana v kajaku – to je výborný výsledek českých sportovců na Red Bull Dolomitenmann 2018.

Oficiální stránky závodu Red Bull Dolomitenmann.

Foto Red Bull a Jan Hrežík

Red Bull Elements 2018 – 4. ročník, Francie, Annecy, 15. září 2018

Kratší tradice a plavání místo kajaku – to je závod Red Bull Elements. Není zatím tolik známý, ale prostředí v okolí oblíbeného francouzského jezera Annecy a velice zajímavě postavené trati mu dávají velký potenciál. A jedna důležitá poznámka – oproti „chlapáckému“ Dolomitenmannu, který hrdě hlásá „Men only“, na Elements mohou soutěžit i ženy.

elements_3piloti

Tomáš Matera, Stanislav Mayer a Michal Krysta

Na startu 4. ročníku se v sobotu 15. září 2018 sešlo 95 týmů. Mezi nimi pouze trio českých týmů – ČEZ GROUP, IDEACOLLECTIVE-PURECOCO a KILPI RACING TEAM.

Závod odstartovali plavci. Přesně v 9:00 se vrhli do jezera Annecy a čekala je pořádná dávka námahy. Nejprve 750 metrů plavání, 400 metrů běhu, opět 750 metrů plavání a dalších 400 metrů běhu, pak 1500 metrů ve vodě a závěrečný stometrový sprint a předávka štafety běžci. Pro nejlepší borce tři čtvrtě hodiny tvrdé dřiny, klobouk dolů. Nejrychleji to letos zvládl český plavec – olympionik Jan Micka (ČEZ GROUP) v čase 41:38. Běžci Janu Zemaníkovi předával štafetu s půlminutovým náskokem před francouzským týmem Red Bullu – LES BULLS GAZELLES. Třetí z vody vyběhl Jakub Powada z KILPI RACING TEAMu a desátý Petr Novák z  Ideacollective-PureCoco.

1

Běžce čekalo 11,2 km více či méně stále do kopce. Ono to ani jinak nelze, máte-li za tuto vzdálenost nastoupat 1965 metrů. Předávka paraglidistům v nadmořské výšce 2351 metrů a dobrá rada od organizátorů – trať je označena žlutě, je přístupná veřejnosti a vede i po veřejných komunikacích, takže – při přebíhání silnic se dobře rozhlédněte. Nejlepším běžcem byl Thibaut Baronian z Les Bulls Gazelles, který vytáhl svou štafetu na první místo (čas 1:27:27). Druhé místo pro štafetu ČEZ Group udržel šestým nejlepším výkonem Jan Zemaník časem 1:40:01. Ještě lepší – čtvrtý nejlepší – byl slovenský běžec Andrej Paulen a časem 1:31:29 posunul svou štafetu Ideacollective-PureCoco na třetí průběžné místo.

11

Trať paraglidistů je velice zajímavá. Zahájí nesoutěžní procházkou na místo předávky – procházka měří 5 km a paraglidisté při ní překonají 900 výškových metrů. Předávku absolvují s ferratovým vybavením nasazeným přes postroj, protože první část jejich trati vede po ferratě. Poté odstartují a čeká je slet o 900 metrů níže a přistání u horské chaty Chalets de l’Aulp. Odtud je třeba vystoupat 100 výškových metrů na další startoviště, odstartovat a sletět kilometrové převýšení do vesničky Perroix. Odtud paraglidisty čeká náročný výstup ze 560 nadmořských metrů do výšky 950 metrů na startoviště Planfait. A odtud zbývá už jen sletět na pláž v Doussardu, přistát na pontonu a pokud možno bez koupele předat štafetu cyklistovi. Nejlepším paraglidistou byl stejně jako před týdnem v Dolomitech Ital Aaron Durogati z týmu Les Bulls Gazelles (40:06), druhý nejlepší byl Čech Stanislav Mayer (45:01), který udržel svůj tým ČEZ Group na druhém místě a jen o dvacet vteřin pomalejší byl další Čech Michal Krysta z týmu Ideacollective-PureCoco. Výborně zaběhl a zalétl svůj úsek i Tomáš Matera (53:01) z  Kilpi Racing Teamu, který byl v této chvíli v první desítce.

24

Poslechněte si rozhovor se Stanislavem Mayerem natočený bezprostředně po vyhlášení vítězů závodu Red Bull Elements (telefonát začíná cca po jedné minutě):

Trať horských kol měří na Red Bull Elements 21 kilometrů. Během prvních 14,5 km postupně nastoupají bajkeři kolem 1500 metrů, trať se láme ve výšce 1450 metrů. Následuje sjezd, který končí finišem na pláži De Talloires, kde to všechno začalo. Suverénní vítězství „Redbuláků“ Les Bulls Gazelles udržel Jordan Sarrou časem 1:35:17 a jeho tým tak zvítězil v celkovém čase 4:25:05. Vynikající jízdu předvedl český reprezentant Martin Stošek, byl druhý nejrychlejší (1:42:17) a v cíli se společně s ním radoval jeho tým ČEZ Group z celkového druhého místa (4:48:58). A s pohodlným náskokem dvaceti minut projel cílovou bránou na třetím místě Milan Damek (1:49:48) a jeho tým Ideacollective-PureCoco bral bronz (4:58:25). Na vynikajícím pátém místě skončil „nejhorší“ z tria českých týmů Kilpi Racing Team (5:23:54), za který finišoval cyklista Dominik Buksa v šestém nejlepším čase 1:54:28.

33

Závod dokončilo celkem 61 týmů. Poslední klasifikovaný tým dosáhl cíle v čase 8:56:24. V pravidlech závod Red Bull Elements je stanoveno, že cíl je otevřen pouze do 18 hodin a i na trati jsou pomalejší týmy při překročení časového limitu na několika kontrolních bodech ze závodu stahovány.

41797748_1598396500305688_48069127947943936_n

Českým týmů se na závodech extrémních štafet daří. Uvidíme, kolik jich příští rok v Rakousku a ve Francii uvidíme.

Oficiální stránky závodu Red Bull Elements.