ON-LINE: WGC 2017 – ÚT 17. 1. DEN 9 – Nejlepší počasí šampionátu, Roman Mraček už průběžně šestý

-wgc-masthead-5

On-line zpravodajství ze 34. mistrovství světa v plachtění z Austrálie.


DEN 9 – Úterý 17. ledna

Piloty dnes v Benalle čeká horký severozápadní vítr, bezoblačná termika, místy s kupovitou až bouřkovou oblačností a dostupy až do 4000 metrů. Organizátoři vyhlašují velmi dlouhé disciplíny, v případě třídy Open a 18metrové třídy na sever do pouště, patnáctky poletí na západ.

wgc_den_09_vzlety

Dnešní disciplíny:

Open – race, polygon 747 km
18m – AAT s pěti sektory na 5 hodin (450 -868 km)
15m – race, polygon 484 km

Všechny kategorie už jsou ve vzduchu. Češi odcházeli na trať ve volné a 18m třídě před 14. hodinou. 15m třída odcházela na trať kolem 14:30.

Od 6:30 SEČ (nebo později ze záznamu) jste opět mohli sledovat živé vysílání z českého stanu přímo z Benally. Kromě komentářů Miroslava Oros, Jiřího Lišky a Antonína Bordovského jsme odvysílali během přenosu předtočené rozhovory se Sebastianem Kawou a všemi našimi reprezentanty.
(Omlouváme se za zvukovou chybu v závěrečném videoklipu – tento klip přineseme zvlášť jako samostatné video.)

18:15 (8:15 SEČ)

Na rádiu slyšíme všechny letící české piloty. Ondra Bordovský to má v 15m třídě 50 km domů. Radek Krejčiřík cca 75 km.
Petr Krejčiřík to má v kategorii Open 110 km domů.
Roman Mraček a Petr Svoboda v 18m třídě letí do čtvrtého sektoru.
Všichni dnes letí aktivně a dobře.

21:30 (11:30 SEČ) – Denní souhrn

3. místo Roman Mraček, 4. místo Petr Svoboda, 17. místo Petr Krejčiřík a Ondřej Bordovský, 23. místo Radek Krejčiřík. To jsou výsledky českých reprezentantů v dnešních disciplínách.

Těší nás především výborné výsledky našich želízek v ohni v 18m kategorii Romana Mračka a Petra Svobody. Roman Mraček v průběžném pořadí poskočil o šest příček a je už šestý se ztrátou 85 bodů na vedoucího Killiana Walbrou z Francie. O sedm příček v průběžném pořadí vystoupal Petr Svoboda a už je v první dvacítce! Našim přitom odešli na trať sice společně, ale Roman Mraček s menší výškou. Skupinu, ve které byl Petr Svoboda pak doháněl 350 kilometrů. Naděje dnes v poli pohřbil do dneška třetí Američan Sean Fidler. Uletěl sice 622 kilometrů, ale přistál mimo letiště. Ztráta 670 bodů na dnešního vítěze Wolfganga Janowitsche z Rakouska ho sestřelila o 26 míst.

wgc_den_09_kuvik

Slovenský pilot Lubor Kuvík

Statečně dnes letěli Radek Krejčiřík a Ondřej Bordovský v 15metrové třídě. Na trať odletěli první celé čtyři minuty před silnou skupinou favoritů. Skupina je dohnala až po 350 kilometrech u proklatého Sheppertonu, kde ze 2500 metrů naši vyklesali až do 800 metrů a opět se jim nedařilo najít rozumné stoupání. Ondrovi Bordovskému se nakonec podařilo najít silné stoupání 4 m/s, jeho kolegovi už jen 2 m/s. V této chvíli se naši rozdělili a pro Ondru to znamenalo o 6 minut rychlejší dokluz do cíle. Podobné problémy jako naši museli ale řešit i další piloti, včetně do dnes vedoucího Sebastiana Kawy, který dnes doletěl „až“ osmnáctý a opouští vedoucí pozici. Na tu se dostává Japonec Ishikawa. Ondřej Bordovský předstihuje Radka Krejčiříka – je 26. a Radek Krejčiřík 27.  V souboji Krejčiřík vs. Scutter vyrovnává Australan dnešním třetím místem na 2:2.

Petr Krejčiřík vyrazil na trať mezi prvními. Průběžné spolupracoval s Francouzi a Italy, kteří se také rozhodli na nic nečekat. Petr letěl rychle, až na jedinou krizi, která přišla na nejsevernějším nejkratším rameni. Dnešním výsledkem si ale Petr Krejčiřík polepšil na desáté průběžné místo. Skvěle letěli Němci Michael Sommer a Tassilo Bode. Michael Sommer dotáhl vedoucí dvojici Britů a souboj o titul bude ještě zajímavý.

wgc_den_09_pristani1

Do konce šampionátu zbývají čtyři možné letové dny. Za tu dobu se může ještě stát mnoho zajímavého. Počasí na středu 18. ledna není vzhledem k očekávanému příchodu frontálního systému jednoznačné. Buď bude perfektní, nebo zcela opačné. Ať tak nebo tak, přihlásíme se vám i zítra na www.airzone.tv s aktuálními zprávami.

Aktuální průběžné výsledky naleznete ZDE.
On-line tracking naleznete ZDE.

Miroslav Oros, airZone.TV, Benalla – Austrálie



34. FAI mistrovství světa v plachtění začalo v Benalle v Austrálii v neděli 8. ledna 2017. Ve třech soutěžních třídách se o tituly mistrů světa utkají nejlepší piloti z celého světa včetně šestice českých reprezentantů. Přímo z dějiště denně informuje redaktor airZone.TV Miroslav Oros, který zároveň připraví několik videoreportáží a na únor dokument pro ČT Sport.

Kdo na WGC 2017 létá?

Kategorie 15m

V 15metrové kategorii bude patřit k největším favoritům aktuální dvojka plachtařského IGC rankingu Sebastian Kawa z Polska, stejně jako čtyřka IGC rankingu Louis Bouderlique. Přehlédnout bychom ale neměli ani úřadujícího juniorského mistra světa, kterým je domácí Matthew Scutter.
České barvy v této kategorii budou reprezentovat Radek Krejčiřík (73.) z Aeroklubu Hranice a Ondřej Bordovský (230.) z Aeroklubu Krnov. Ambicí Radka Krejčiříka bude určitě první desítka.
Celkem je na startovní listině 15m kategorie 37 pilotů (včetně jedné ženy – Anne Ducarouge z Francie) ze 23 zemí.

Kategorie 18m

Největšími favority v 18metrové kategorii podle IGC rankingu budou Novozélanďan John Coutts (6.) a Francouz Eric Bernard (8.).
Do světové špičky ale patří i Čech Roman Mraček (27.) z Aeroklubu Plzeň-Letkov, který bude létat v týmu s Petrem Svobodou (141.) z téhož letiště.
Celkem se v této kategorii do startovního gridu každý soutěžní den seřadí 44 pilotů z 28 zemí.

Kategorie Open

V otevřené kategorii, tedy kategorii kluzáků s rozpětím křídel nad 18 metrů, bude létat současná světová jednička Laurent Aboulin z Francie. Sesadit ho se bude pokoušet světová trojka Michael Sommer z Německa nebo desítka Lukasz Wojcik z Polska.
Zvědaví budeme na matadora českého plachtění a létajícího kapitána českého týmu Petra Krejčiříka (IGC 116) z Aeroklubu Hranice a jeho týmového kolegu Tomáše Rendlu (IGC 252) z Aeroklubu Zbraslavice.
Celkem v této kategorii soutěží 35 pilotů ze 25 zemí.

cz_team_pilots_web

Český tým WGC 2017 – Austrálie, Benalla
Zleva Ondřej Bordovský, Radek Krejčiřík, Tomáš Rendla, Roman Mraček, Petr Krejčiřík a Petr Svoboda.

O celkových výsledcích nerozhoduje průběžné pořadí v mezinárodním plachtařském žebříčku, ale momentální forma, týmová souhra a také štěstí na počasí a rozhodnutí.
Konečné výsledky budeme znát v sobotu 21. ledna 2017. Do té doby sledujte denně aktualizované zprávy na www.airZone.TV.


Reportáž vzniká díky podpoře Aeroklubu ČR a Plachtařského spolku České republiky:

Aeroklub České republiky Plachtařský spolek České republiky

Zveřejnit odpověď