ON-LINE: WGC 2017 – NE 15. 1. DEN 7 – Soutěžní den z bezpečnostních důvodů zrušen

-wgc-masthead-5

On-line zpravodajství ze 34. mistrovství světa v plachtění z Austrálie.


Sobota 15. 1. – 7. den

wgc_den_07_IMG_4521

Jižní vítr je krutý, počítej lásko má s tím,“ notují si čeští reprezentanti po ránu při snídani na terase českého domu a o tom, že je to pravda svědčí bundy a svetříky navléknuté na jejich atletických tělech. Zde na jižní polokouli je totiž všechno naopak. Více se nahřívají severní svahy, termika se tvoří na nevyzpytatelných místech, vlna se tvoří na návětrné straně kopců a svahuje se na té závětrné. Přestože spolu sdílejí čeští reprezentanti jeden dům, dvě toalety, sprchu, pračku, ledničku, malou kuchyňku a tři automobily, ponorková nemoc se stále nedostavuje. Nic na tom nemění ani vyšším hlasem pronesená věta létajícího kapitána českého týmu Petra Krejčiříka ke svým kolegům: „Neříkejte o mě, že jsem kategorie kombi, když jsem kategorie open!“ Nehrozil-li by přitom na své kolegy dvaceticentimetrovým nožem, mohli bychom se domnívat, že jde o vtip. Soutěžní den číslo 7 s jasnou oblohou, silným větrem a někdy až příliš agresivními souboji o místo ve stoupáku začíná.

wgc_den_07_IMG_4588

Na briefingu v 10 hodin všichni přítomní přijímají informace o včerejší nehodě. Došlo k ní při přímém letu poté, co vpředu letící pilot tzv. zadelfínoval, tedy přitáhl řízení, čímž začal stoupat a zároveň zpomalil a za ním letící pilot na to nestačil zareagovat. Po střetu byla obě letadla neřiditelná a piloti museli z cca 800 metrů z kokpitů vyskočit. Z nehody oba podle informací organizátorů vyvázli s na vážnost situace „přijatelnými“ zraněními – zlomeným nosem v případě Australana a zlomenou nohou v případě Němce. Obě letadla dopadla mimo obydlenou oblast.

wgc_den_07_IMG_4591

Možná i vzhledem ke včerejší nehodě, jejíž spolupůsobící příčinou bylo bezpochyby i počasí s nízkými dostupy a slabými stoupavými proudy, které nutí soutěžní piloty létat v těsných velkých skupinách, byla po otestování dnešního počasí předletcem dnešní disciplína zrušena. Bezoblačná termika, slabé stoupání a dostupy do 1 km nad zem – opět počasí, které by jen nahrávalo dalšímu možnému incidentu.

wgc_den_07_IMG_4639

Předpověď počasí na další dny slibuje ale mnohem lepší podmínky, v úterý dokonce s kupovitou oblačností. V soutěži už bohužel nepokračuje Tomáš Rendla, který odstoupil ze zdravotních důvodů. Do konce mistrovství zbývá šest možných soutěžních letů. Další informace z Benally opět zítra.

wgc_den_07_IMG_4524

Aktuální průběžné výsledky naleznete ZDE.

Miroslav Oros, airZone.TV, Benalla – Austrálie



34. FAI mistrovství světa v plachtění začalo v Benalle v Austrálii v neděli 8. ledna 2017. Ve třech soutěžních třídách se o tituly mistrů světa utkají nejlepší piloti z celého světa včetně šestice českých reprezentantů. Přímo z dějiště denně informuje redaktor airZone.TV Miroslav Oros, který zároveň připraví několik videoreportáží a na únor dokument pro ČT Sport.

Kdo na WGC 2017 létá?

Kategorie 15m

V 15metrové kategorii bude patřit k největším favoritům aktuální dvojka plachtařského IGC rankingu Sebastian Kawa z Polska, stejně jako čtyřka IGC rankingu Louis Bouderlique. Přehlédnout bychom ale neměli ani úřadujícího juniorského mistra světa, kterým je domácí Matthew Scutter.
České barvy v této kategorii budou reprezentovat Radek Krejčiřík (73.) z Aeroklubu Hranice a Ondřej Bordovský (230.) z Aeroklubu Krnov. Ambicí Radka Krejčiříka bude určitě první desítka.
Celkem je na startovní listině 15m kategorie 37 pilotů (včetně jedné ženy – Anne Ducarouge z Francie) ze 23 zemí.

Kategorie 18m

Největšími favority v 18metrové kategorii podle IGC rankingu budou Novozélanďan John Coutts (6.) a Francouz Eric Bernard (8.).
Do světové špičky ale patří i Čech Roman Mraček (27.) z Aeroklubu Plzeň-Letkov, který bude létat v týmu s Petrem Svobodou (141.) z téhož letiště.
Celkem se v této kategorii do startovního gridu každý soutěžní den seřadí 44 pilotů z 28 zemí.

Kategorie Open

V otevřené kategorii, tedy kategorii kluzáků s rozpětím křídel nad 18 metrů, bude létat současná světová jednička Laurent Aboulin z Francie. Sesadit ho se bude pokoušet světová trojka Michael Sommer z Německa nebo desítka Lukasz Wojcik z Polska.
Zvědaví budeme na matadora českého plachtění a létajícího kapitána českého týmu Petra Krejčiříka (IGC 116) z Aeroklubu Hranice a jeho týmového kolegu Tomáše Rendlu (IGC 252) z Aeroklubu Zbraslavice.
Celkem v této kategorii soutěží 35 pilotů ze 25 zemí.

cz_team_pilots_web

Český tým WGC 2017 – Austrálie, Benalla
Zleva Ondřej Bordovský, Radek Krejčiřík, Tomáš Rendla, Roman Mraček, Petr Krejčiřík a Petr Svoboda.

O celkových výsledcích nerozhoduje průběžné pořadí v mezinárodním plachtařském žebříčku, ale momentální forma, týmová souhra a také štěstí na počasí a rozhodnutí.
Konečné výsledky budeme znát v sobotu 21. ledna 2017. Do té doby sledujte denně aktualizované zprávy na www.airZone.TV.


Reportáž vzniká díky podpoře Aeroklubu ČR a Plachtařského spolku České republiky:

Aeroklub České republiky Plachtařský spolek České republiky

Zveřejnit odpověď