cropped-wwgc2017-head

Denně aktualizovaná reportáž z 9. FAI mistrovství světa žen v plachtění. Videa a články od redaktorů airZone.TV, kteří jsou od 20. května do 4. června přímo ve Zbraslavicích.

Aktualizovaný playlist oficiálních videé 9. FAI MS v plachtění žen

Čtvrtek 25. 5. 2017 – 5. den – odpočinkový den

Po čtyřech odlétnutých disciplínách je dnes na MS v plachtění žen 2017 vyhlášen odpočinkový den. Mistrovství světa je platné, ale očekává se ještě boj. Počasí by mělo být i v dalších dnech plachtařkám více než nakloněné.

VIDEO ZE 4. DNE:
Pořadí žen na MS v plachtění v Zbraslavicích ve čtvrtém soutěžním dnu řádně pročesal vítr. Domácí zbraslavickou Alenu Netušilovou nikde ve známém terénu nepřekvapil a dolétla s velkým náskokem první. Český tým je po čtyřech soutěžních dnech třetí za Holandskem a vedoucí Francií.

Průběžné výsledky zde

Středa 24. 5. 2017 – 4. soutěžní den

Ve Zbraslavicích od časného rána fouká a oblohou se honí hustá oblačnost s nízkými základnami. Přesto vedení soutěže nařizuje na prahu dráhy 33 postavit soutěžní grid. Hlavní briefing je posunut z 10. na 11. hodinu. Počasí se postupně vylepšuje…

wwgc2017_D4

Jsme na mistrovství světa, kam se probojovaly ty nejlepší plachtařky světa. Proto se i čtvrtý den po sobě letí. Slunce řádně připaluje a základny mraků se tvoří ve dvou kilometrech nad zemí. Vane sice velice silný vítr, ale… Jsme na mistrovství světa. Klubová třída letí AAT disciplínu na 2 hodiny po trase Ledeč nad Sázavou, Jihlavu (15 km sektor), Naceradov (20 km) a Třešť (15 km), Zbraslavice. Standardní třída letí RACE 296,34 km – Zruč nad Sázavou, Želetava, Olbramov, Pavov, Zbraslavice. A 18m třída letí také RACE na 316,35 km – Jedlá, Luka, Olbramov, Želetava, Zbraslavice.

Pokud dobře koukáme, tak Alena Netušilová je dnes v cíli opět první! A s obrovským náskokem před svými pronásledovatelkami. Pokud bylo vše v pořádku, mohla by se česká bojovnice po katastrofálním nezdaru ve 2. disciplíně třetím vítězstvím ze čtyř disciplín dostat opět do kontaktu s čelem závodu.

Skutečně to byl den pro české barvy relativně úspěšný:

Do cíle dnes totiž nedolétá ani třetina ze všech startujících pilotek a pořadí se určuje nejen podle času, ale i podle lokality přistání. Skvělé pro český tým je, že suverénně první je Alena Netušilová v kategorii 18m, která jako domácí pilotka ze Zbraslavic využívá dobrou znalost rozmarů zdejšího počasí, dolétá domů už po dvou hodinách a 24 minutách a přičítá o 162 bodů více (765) než dnes druhá Němka Katrin Senne ( 603). Dále z kategorie 18m Lenka Kuthanová dolétá sedmá. Nejvyrovnanější výkon předvádí ale v kategorii 18m Francouzky: třetí, čtvrté a páté místo.

wwgc2017_D3

Platnost soutěžního dne ředitel soutěže Vladimír Machula potvrdil po půl deváté večer a oznámil současně na čtvrtek 25. května odpočinkový den, neboť předpověd počasí na následující dny je příznivější.

Kompletní výsledky zde.

Úterý 23. 5. 2017 – 3. soutěžní disciplína

Zatím nejlepší letový den. Vinou hrozícího deště byly vyhlášeny kratší AAT tratě pro všechny kategorie.

Klubová třída letěla dvouhodinové AAT přes dva sektory. Jak jsou dobré dnes ukázaly zbytku světa Němky. Obsadily všechny tři přední příčky. Sabrina Vogt zvítězila a dostala se i do vedení mistrovství po třech disciplínách. Petra Pískatá po osmém místě klesla na průběžnou třetí příčku.

Pro standardní třídu byla připravena také AAT trať  trojúhelníkového tvaru přes sektory se středem nad Pelhřimovem a Pískem. minimální doba letu 2 hodiny. Nejlépe letěla Polka Judita Czyž (113,84 km/h). Hned za ní se ale seřadily dvě Češky – Jana Vepřeková a Dana Nováková. Jana Vepřeková je po třech disciplínách v čele průběžného pořadí, druhá je Aude Grangeray z Francie a třetí další česká reprezentantka Dana Nováková.

Pilotky nejvýkonnějších kluzáků s rozpětím 18 metrů letěly – pro změnu – AAT disciplínu na dvě hodiny se dvěma sektory jihovýchodně a jihozápadně od letiště. Zklamání ze včerejšího propadu trochu zahnala Alena Netušilová, když trať podobně jako v první disciplíně zalétla nejlépe. Hned za ní skončila Jana Trešlová, která už je v průběžném pořadí pátá.

Kompletní výsledky a zadání tratí najdete ZDE.

Předpověď počasí na středu 24. 5. nedává moc nadějí na letový den. O tom ale rozhodne ranní briefing v 10:00 SELČ.

wwgc2017_D3

Pondělí 22. 5. 2017 – 2. soutěžní disciplína

Počasí je ve Zbraslavicích i na začátku 2. soutěžního dne příznivé. Během dne by sice měla sluneční svit tlumit vysoká oblačnost a také výšková tlaková níže na jihozápadě Čech, ale soutěžit se bude. Připraveny jsou disciplíny typu RACE o délce 252,4 km pro klubovou třídu, 253,3 km pro standardní třídu a 311,3 km pro 18m třídu. První starty jsou plánovány na 12:00.

Nakonec se letí kratší trati od 180 do 250 km. Zachycení není jednoduché, ale na trati jsou oblasti se stoupáními přes 2 m/s.

Předpověď nasouvající se vysoké oblačnosti se naplnila a kdo nepospíchal, skončil v poli. Mimo letiště dnes končí přes 20 závodnic a tak mají doprovodné týmy o zábavu postaráno. Motor na trati bohužel nahodily a domů se vrátily vítězka a druhá v první disciplíně 18m třídy Alena Netušilová a Lenka Kuthanová. A vzhledem k tomu, že do cíle několik závodnic doletělo, v průběžném pořadí se propadnou. Po boji to domů dotáhla Jana Trešlová a rázem je průběžně nejlepší z našich v této třídě.

DCIM100MEDIADJI_0003.JPG

Nejvíce závodnic obletělo celou trať v klubové třídě – 16 ze 23. Mezi nimi i Eva Černá a Petra Pískatá. Kláru Teichmannovou bohužel ztratily na trati. Pro Petru Pískatou by dnešní výsledek mohl znamenat posun do čela průběžného pořadí.

Ve standardní třídě se dnes do cíle nepodařilo doletět nikomu. Trojice našich – Dana Nováková, Jana Vepřeková a Hana Trešlová skončily podle dostupných informací všechny nedaleko Pelhřimova.

Výsledky se průběžně zpracovávají a jsou uveřejněny ZDE.

Neděle 21. 5. 2017

Po včerejším velice slavnostním a důstojném zahajovacím ceremoniálu a večerním velkorysém rautu se účastnice MS budí do velice chladného a zataženého rána. Briefing je posunut na 11:15 a meteorolog šampionátu Jan Horák rozhoduje, že se bude čekat na předpovídané zlepšení počasí, které by se mělo dostavit v průběhu odpoledne. První starty jsou plánovány na 13:00. Zatím co se za okny pomalu ale jistě klube slunce, můžete si přiblížit atmosféru zahajovacího ceremoniálu v novém videu airZone.TV.

Přesně ve 13:30 odstartovala první závodnice, aby po cca hodině bylo všech 48 pilotek ve třech třídách ve vzduchu. Klubovou třídu čeká race na 171 km, standardní třídu také race na 200,7 km a 18 metrovky AAT na 2 hodiny.

wwgc_day1

Až na pět závodnic, které skončily dnes mimo letiště, dorazily všechny pilotky v pořádku zpět na letiště ve Zbraslavicích. Dnes bylo dobré neotálet s odletem, i když se dalo letět cca do 18 hodin, podmínky se postupně zhoršovaly.

Pohled do výsledků může fanoušky českých reprezentantek zatím těšit – v 18 metrové třídě vidíme na prvních dvou místech české vlaječky – Alena Netušilová zvítězila s průměrnou rychlostí 96,33 km/h, Lenka Kuthanová je druhá s rychlostí 95,54 km/h. Alena Netušilová získává hned na úvod mistrovství příjemný stobodový náskok na třetí Polku Joannu Biedermanovou.

Ve standardech ještě nemáme kompletní výsledky, takže je doplníme později. Je ale jasné, že v této kategorii dnes „zadiktovala“ Francouzka Aude Grangeray, která zaletěla trať v čase o dvacet minut rychlejším, než její nejbližší pronásledovatelky. I v klubové třídě ještě chybí výsledek Australanky Claire Scutter, která bohužel také okusila přistání v českém poli.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Sobota 20. 5. 2017

Oficiální tréninky a technické přejímky letadel má za sebou všech 49 účastnic ze 13 zemí na 9. mistrovství světa žen v plachtění ve Zbraslavicích. Mistrovství bude dnes oficiálně zahájeno v Kutné Hoře. Konkrétně od 16:30 ve Vlašském dvoře a následně od 18 hodin v Chrámu Svaté Barbory. Videoreporáž přineseme během neděle.

Úterý 16. 5. 2017

Letiště ve Zbraslavicích se začíná utěšeně plnit účastnicemi 9. mistrovství světa žen v plachtění. To oficiálně začne slavnostním zahájením v Kutné Hoře v sobotu 20. května a bude pokračovat až do soboty 3. června, kdy je naplánován poslední možný soutěžní den. Slavnostní vyhlášení výsledků je pak naplánováno na neděli 4. června. Oficiální tréninky začnou ve středu 17. května. Ve Zbraslavicích by se mělo představit 49 pilotek ze 13 zemí světa, soutěžit by měly ve třech výkonnostních třídách kluzáků.

Podívejte se na rozhovor s Janem Hýlou – předsedou Aeroklubu Zbraslavice a šéfem organizačního výboru:

airZone.TV bude mít na místě po celou dobu mistrovství svého redaktora, který se denně ze Zbraslavic přihlásí s aktuálními zprávami.

Aktuality můžete sledovat i na oficiálním webu akce www.wwgc2017.cz, na facebookové stránce, na Twitteru nebo prostřednictvím videí na YouTube.

Miroslav Oros, airZone.TV

wwgc2017_partneri

Odpovědět