„Nová“ Stará Aerovka v Letňanech otevírá pro veřejnost 30. dubna! (aktualizováno 13. 4. o video)

„Návrat historických letadel do památných hangárů V a VI AERO v Letňanech“ – tak se jmenuje projekt realizovaný státním podnikem LOM Praha, který byl podpořen EHP a Norskými fondy. A skutečně, historická letadla se začínají v těchto dnech vracet do nově zrekonstruovaných hangárů V a VI, které společnost LOM Praha získala po mnohaletých soudních sporech s předchozím nájemcem. Rekonstrukce probíhala s ohledem na historickou hodnotu objektů, snahou bylo zachovat či zrestaurovat co nejvíce originálních součástí původními technologiemi.

Video:

 

Ve dvojhangáru VI je instalována již téměř kompletní expozice letounů z produkce Aera Vodochody, hangár V by měl sloužit pro výstavu bombardovacích a dopravních letounů. V následujících letech by mělo dojít i na rekonstrukci dalších dvou hangárů, které by měly být tématicky zaměřené na česká stíhací a proudová letadla a na sportovní a aeroklubové létání. Podle ředitele Vojenského historického ústavu  plk. Mgr. Aleše Knížka by mělo být součástí sbírek Staré Aerovky i několik letuschopných strojů. Právě Vojenský historický ústav bude areál Staré Aerovky využívat a to nejen pro vystavování historických letadel, ale také pro jejich opravy a restaurování.

Aerovka_IMG_8015
Vnitřní prostory hangáru V

Nově zrekonstruovaný areál Staré Aerovky byl novinářům představen v úterý 12. dubna. Záštitu nad slavnostním dopoledne převzal a osobně se ho účastnil ministr obrany České republiky Martin Stropnický, společně s ním byla na místě i velvyslankyně Norska v ČR Siri Ellen Sletner.

Aerovka_IMG_7985
Vlevo norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner, vpravu ministr obrany Martin Stropnický

Pro veřejnost bude poprvé areál přístupný od soboty 30. dubna 2016.

Aerovka_IMG_8001V hangáru VI jsou vystavena letadla z produkce Aera Vodochody

Text a foto: Miroslav Oros, airZone.TV

Zveřejnit odpověď