Paraglidistické třeštění v Třešti – multimediální reportáž z vyhlášení ČPP 2015

Už potřetí se v sobotu 7. listopadu 2015 sešli paraglidisté v kulturním domě v Třešti u Jihlavy, aby ocenili nejlepší piloty a pilotky EUROPROTECT Českého poháru paraglidingu. Tato akce měla opět vysokou úroveň, stejně jako měl vysokou úroveň poslední ročník nejobsazenější české bezmotorové letecké soutěže. Večer moderoval známý stand-up komik Daniel Čech, kterého doplňovala tradičně skvělá, vtipná a kvalitně natočená videa z produkce Bzira Production. Televize airZone.TV byla také na místě, a tak si pojďme celý tento večer shrnout.

Video David Bzirský, Bzira Production

Jak už bylo zmíněno v úvodu, ročník 2015 byl rekordní. Počet pilotů stoupl oproti roku 2014 o 16% (854), žen létalo o 33% více než v minulosti (51), seniorů přibylo o 25% (124), stejně jako týmů (58). Juniorů mladších než 23 let ale naopak soutěžilo jen patnáct (-12%). Celkově bylo přihlášeno o 34% více přeletů – to i díky skvělému počasí o prázdninách. Nejvíce přeletů bylo uletěno v červenci – 3377 letů! Celkový počet přihlášených letů byl 17487, během kterých piloti ulétli 284 251 km. Nejúspěšnějším dnem byl 8.květen s 357 přihlášenými lety.

Nejdelší přelet zalétl Karel Vejchodský – 457,73 VP z Tacimi (Brazílie), nejhodnotnějším přeletem byl FAI trojúhelník 190.48 km za 419.06 bodů z Velkého Lopeníku pilota Stanislava Klikara.

Další statistiky naleznete ve článku na stránkách Českého poháru paraglidingu. My pojďme dál na vyhlašování první kategorie, kterou byl ROZLET.

Video David Bzirský, Bzira Production

Kategorie Rozlet, je nástupcem kategorie Standard, má ale restriktivnější podmínky (kromě omezení na max. EN-B křídlo se nezapočítávají piloti, kteří si zaletěli svůj první přelet přes 50 bodů více než 2 ročníky zpět), ale přesto v ní bodovalo o trochu více pilotů, než vloni ve Standardu. Ceny vítězům přišel předat dnes už legendární pilot a autor mnoha skvělých přeletů včetně nejdelšího evropského přeletu Karel Charlie Vejchodský.

Video David Bzirský, Bzira Production

Piloti v rozletu se činili již od podzimu mimo Evropu, odkud si svá „kila“ vozil Michal Briza. Tomu se dařilo i u nás a v Alpách, nicméně na první místo to nakonec nestačilo a 3 lety během 5 dnů v Čechách vítězství strhl na svou stranu Petr Kožíšek. Třetí místo si vylétal junior Jakub Vozandych a to převážně českými lety z vrcholného léta.

 

Další vyhlašovanou kategorií byla kategorie TANDEM.

Video David Bzirský, Bzira Production

Ceny nejlepším tandemistům přišel předat předseda Svazu paraglidingu LAA ČR Aleš Trtil. I o něm byl připravený krátký medailonek.

Video David Bzirský, Bzira Production

Vladimír Hoffman letos rozdával radost z letu na Sorici a Všechově a také za obdržel odpovídající body, které vystačily na 3. místo. Na 2. místě skončil Mirek Volný, který si tandem vzal do Keňi, Makedonie, ale i na Krupku nebo na Všechov. Táborské lano zrodilo také letošního vítěze autobusové kategorie, Petra Bílka. Ten nasbíral historicky nejvyšší počet tandemových bodů a připsal si i časově nejdelší tandemový let letošního ČPP.

 

Ještě než byly vyhlášeny výsledky dalších kategorií, připomenul Daniel Čech úspěchy Ondřeje Procházky – v současnosti nejlepšího českého reprezentanta v paraglidingové akrobacii. Ondřej Procházka aktuálně figuruje na 11. místě světového žebříčku a letošní vrchol ho ještě čeká – Světové letecké hry, které se konají v prosinci v Dubaji. Ondřej byl v době konání vyhlášení ČPP v zahraničí, ale ještě před odletem předtočil videovzkaz. A nutno dodat, že originální. Posuďte sami!

Video David Bzirský, Bzira Production + Ondřej Procházka

Neméně atraktivní bylo další doprovodné video. Tentokrát byl možná trochu nedobrovolným aktérem David Salač, majitel firmy EUROPROTECT, která byla generálním partnerem letošního ročníku Českého poháru paraglidingu. David je sám aktivní paraglidista a tento zážitek se mu přihodil při nácviku krizových režimů a akrobacie, naštěstí nad vodou.

Video David Bzirský, Bzira Production

Po těchto originálních a vtipně pojatých videích následovalo vyhlášení kategorie JUNIOŘI.

Video David Bzirský, Bzira Production

Nejlepší juniory přišla ocenit nejlepší česká paraglidistka dosavadní historie, aktivní pilotka létající už 22 let, čtyřnásobná vítězka Světového poháru, dvojnásobná mistryně světa, trojnásobná mistryně Evropy a jednonásobná matka – Petra Slívová.

Video David Bzirský, Bzira Production

Na 3. příčce kategorie junioři letos najdeme Jakuba Janatu, který bodoval, jak v Čechách z lana i z kopce, tak i z Alp nebo makedonského Kruševa. Podobně na tom je i Vlastimil Kricnar junior, který si ze zahraničí přivezl i nějaká ta kila a z našich končin mu kilo jen o kousek uteklo. Zato juniorský vítěz Jakub Vozandych si české kilo z Ostrého nenechal utéct. Nejlépe dokázal využít podmínky na domácích šumavských terénech.

 

Po juniorech museli následovat logicky SENIOŘI. I pro ně byla připravena originální upoutávka z „pera“ Michaely Krátké, která ale v uměleckých kruzích působí pod pseudonymem La Papula (lapapula.com).

Video David Bzirský, Bzira Production

Ceny nejlepším seniorům, tedy pilotům nad 50 let přišel předat nestor československého paraglidingu a autor první učebnice paraglidingu Jaroslav Šatava. Na úplné začátky paraglidingu si zavzpomínali diváci u dalšího medailonku.

Video David Bzirský, Bzira Production

Třetím nejlepším mužem „důchodcovské“ kategorie je Vladimír Hoffman. Létal všude kde to šlo a z Ostrého si odvezl modré české „kilo“. Franta Šperl dosytosti využil letošní šumavské nadílky počasí k dlouhým uzavřeným tratím z Ostrého a Haussteinu a po zásluze skončil na 2. místě. Nejlepším mezi nejvyspělejšími jedinci v ČPP je po 2 letech opět Honza Edler, který rád jezdí na výlety do maďarských rovin a můžeme říct, že se mu tam daří:)

 

Po seniorech následovalo vyhlášení také už tradiční soutěže – „Klubu kilařů“. V této soutěži jsou originálními zlatými čokoládovými cihlami odměňováni piloti, kteří zalétli v uplynulé sezóně nejvíce „kil“, tedy přeletů delších než sto kilometrů.

Video David Bzirský, Bzira Production

Duchovním otcem této kategorie je Stanislav Fikar, aktivní paraglidista, který je ale i úspěšným podnikatelem, především v oblasti originálních čokoládových dárkových cukrovinek.

Ultradlouhým záfukům počasí opět nebylo nakloněno, takže bylo letos zaznamenáno jen pět „dvoukil“, ovšem bezprecentní nárůst byl u českých přeletů přes 100 km – celkem 211, tedy více než dvojnásobek loňského počtu! Ruku v ruce s úrodou bodově hodnotných českých FAI trianglů byl i nárůst 200bodových (+139%), 300bodových (+533%, nárůst ze 3 na 19) a 400bodových (ty jsme doteď v ČPP neměli) přeletů.

 

A večer se posunul do své poslední třetiny. Zbývalo vyhlásit poslední tři kategorie. První z nich byla kategorie ženy.

Video David Bzirský, Bzira Production

Ceny nejlepším ženám přišel předat jeden z nejlepších současných mužů českého paraglidingu. Stanislav Mayer – muž, který jako první z Čechů dokázal doletět a dojít do cíle závodu Red Bull X-Alps.

Video David Bzirský, Bzira Production

3. místo si odnesla Petra Slívová. Stačily ji k tomu 2 lety na MČR v Makedonii a 2 pěkné FAI triangly na domovských krkonošských kopcích. Jitka Polechová na 2. příčce by za určitých okolností mohla vyhrát v kategorii Tandem – ty podstatné lety totiž uletěla se svou psí kamarádkou, fenkou Blackie! A to včetně FAI trianglu přes 80 km, 100 km záfuku a přeletu v Alpách. Vítězkou se stala žena, kterou vídáme na „bedně“ v dámské kategorii pravidelně. Loni ji první trojka unikla, tak se letos vrací rovnou vítězstvím. Řeč je pochopitelně o Janě Krátké. A máme podezření, že si to vítězství vylétala „jen tak mimochodem“:-).

 

A s Janou Krátkou jsme si natočili i rozhovor.

 

Předposlední vyhlášenou kategorií byly TÝMY.

Video David Bzirský, Bzira Production

O předání cen nejlepším týmům se postaral pilot, cestovatel a dobrodruh Vlastimil Puczok, který na padáku, s padákem na zádech, v autě nebo na lodi procestoval během tří let celou zeměkouli.

Video David Bzirský, Bzira Production

Záplava kvalitních výkonů míchala pořadím týmů, které letos bylo bodově nabité. SemTamLetí (Ďorď, Pach, Pavlík) vybojovala bronz díky samým „modrým“ kilům – a také dvěma alpským dvoukilům. Tradiční JazzTeam(Habermann, Krampl, Vrbenský) se kompletně realizoval na Všechově a zejména obří triangly z posledního července jej vytáhly až na stříbrnou pozici. Tým Nightmare (Brabenec, Edler, Fedra) angažoval letos vítěze ČPP Brábu a to byla sázka na toho správného koně. Takže zlato.

 

A protože ty, kteří dorazili do kulturního domu v Třešti čekala po vyhlášení legendární plzeňská kapela Z nouze ctnost, šlo se do finále.

Video David Bzirský, Bzira Production

Královskou kategorií je kategorie OPEN – tedy lety na kluzácích bez omezení jejich kategorie. Ceny předával David Salač z firmy EUROPROTECT, kterého jsme si už představili dříve.

Přestože již v říjnu a listopadu létali někteří piloti tříkila a čtyřkila v Brazílii, Pohár se nakonec rozhodoval v červenci a začátkem srpna v Čechách. Nerozlučná dvojka Honza Habermann a Karel Vrbenský si všechny své bodově nejhodnotnější lety odlétali ze Všechovského lana a nakonec končí s rozdílem pár bodů na 3. a 2. místě. 12. srpna se 1. příčku vyšvihl Michal Brabenec, který svou skvělou sezónu zakončil na Speikbodenu, aby si zajistil na setinu přesně stejný bodový zisk, jako loni David Rybář. Tomu říkáme trefa a velmi gratulujeme! Čtvrtý o pár desetinek bodu skončil Petr Chromec, kterého ale jeho kamarádi sportovně také pozvali na pódium.

 

A letošního vítěze jsme měli také u našeho mikrofonu.

 

Co dodat? Poděkovat organizátorům za další ročník skvěle zorganizované soutěže a za perfektně připravený a zábavný závěrečný večer, počasí za úžasnou sezonu, všem účastníkům poblahopřát ke skvělým výkonům, a těm, kteří přijeli do Třešti za vytvoření bezvadné atmosféry.

Video David Bzirský, Bzira Production

A pokud toho nemáte dost, můžete si pustit záznam celého večera.

https://youtu.be/cB7M61P-GCg

A úplně posledním bonusem je animace mnoha českých paraglidingových terénů, která sklidila u obecenstva velký úspěch.

Video David Bzirský, Bzira Production

A to už je opravdu všechno!

Text článku: Jakub Havel (PGweb.cz)
Kamera v Třešti: Miroslav Oros
Redaktoři v Třešti: Petr Kuhn a Vojtěch Šaman
Doprovodná videa: David Bzirský, Bzira Production

Zveřejnit odpověď