Počtvrté to už nevyšlo – čeští bezmotoroví akrobaté na MS čtvrtí (+video)

Po zlatém hattricku z let 2013 – 2015 se museli čeští akrobaté na kluzácích v nejvyšší kategorii UNLIMITED na mistrovství světa spokojit s umístěním na nepopulárním čtvrtém týmovém místě. Na stejné pozici – tedy čtvrtý – skončil v kategorii ADVANCED Aleš Ferra. Pro tohoto pilota je to ale při třetí účasti na MS zatím největší úspěch.

Mistrovství světa proběhlo od 18. do 30. července v maďarské Matkopusztě za účasti 20 pilotů v kategorii UNLIMITED a 39 pilotů v kategorii ADVANCED. Mistry světa v obou kategoriích jsou domácí Maďaři.

00065.MTS.Still001

Mistrem světa v jednotlivcích je v UNLIMITED Férenc Tóth z Maďarska, za ním skončil jeho týmový kolega János Szilágyi a bronz si vylétal Jerzy Makula z Polska. Maďaři létali na letounech Swift S-1, Polák na sólové verzi MDM-1 Fox. Nejlepším z Čechů byl na 7. místě Miroslav Červenka, 12. skončil Přemysl Vávra, 18. nováček v UNLIMITED a loňský mistr světa v ADVANCED Miroslav Černý a 19. místo obsadila jediná žena ve startovním poli Lucie Pešková.

Mistrem světa v kategorii ADVANCED je Sebastian Jansson ze Švédska (MDM-1 Fox), stříbrný je David Jósza z Maďarska a bronzový Miroslav Wrzesniewski (oba Swift S-1). Velikou pochvalu zaslouží za čtvrté místo jediný Čech v této kategorii – Aleš Ferra. Přestože málem do Maďarska neodcestoval kvůli porouchanému letadlu, stačil se přeškolit na typ Swift S-1 a s pouze měsíční praxí a několika desítkami startů bojoval do poslední chvíle o medaile.