„Prezidentský dostavník“ TU-154M bude „doma“ ještě před Vánocemi!

17. prosince 2016 v jednu hodinu ráno se vydá na svou poslední pouť z vojenského letiště Praha Kbely druhé rozložené T-154M, vyřazený stroj z vládní letky, tzv. „Prezidentský dostavník“. Míří do soukromého muzea Air Park Zruč u Plzně otce a syna Karla a Miloše Tarantíkových.

23. – 25. září 2016 se stěhovalo první TU-154M z letiště Praha Kbely do Kunovic

Transport o délce trasy rovných 200 km je rozložen do dvou dnů a opět se o něj stará sehraná parta akce „Velký přelet“ Leteckého muzea v Kunovicích a německé společnosti Universal Transport. V sobotu 17. prosince v jednu hodinu ráno konvoj vyrazí do cíle první etapy v Bochově – Parkově, kam by měl přes Velvary, Slaný a Lubenec dorazit v půl osmé ráno. Přes den bude vyčkávat a znova se vydá na cestu ve 21:00 hodin večer. Do cíle v Air Parku v obci Zruč – Senec by přes Manětín a Kaznějov měl dorazit v neděli 18. prosince v 1:30 ráno.

DSC_0613Kritickými místy na trase budou kruhové objezdy a ostrůvky v obcích

Po transportu prvního stroje TU-154M „Naganského expresu“ ve dnech 23. – 25. září 2016 a zbylých dílů 7. – 8. listopadu 2016 tak parta, kterou soustředil kolem sebe vedoucí Leteckého muzea v Kunovicích Martin Hrabec, rozebrala a chystá se odvézt druhé zachráněné letadlo TU-154M vyřazené z vládní letky, které by jinak skončilo na šrotišti. Slovácký Aeroklub Kunovice, který je vlastníkem Leteckého muzea v Kunovicích je tak zachráncem dvou velmi zachovalých strojů, které ve vládní letce sloužily do roku 2007. Zájemce o bývalý prezidentský speciál se podařilo najít až po několika jednáních. Otec a syn Karel a Miloš Tarantíkovi a jejich soukromé muzeum jako nevhodnější kandidáti vykrystalizovali na podzim letošního roku.

Rozměry hlavní soupravy konvoje budou úctyhodné: 51,50 x 4,80 x 5,30 / 5 metrů. Žádáme řidiče, aby se nepokoušeli konvoj předjíždět!

Soukromé muzeum Air Park Zruč u Plzně je sbírkou leteckých a vojenských exponátů. Otec Karel se synem Milošem založili Air Park v roce 1993, svým rozsahem a kvalitou exponátů se Air Park zařadil mezi nejatraktivnější muzea techniky v České republice. Návštěvníci muzea mají možnost do mnoha exponátů jako jsou letadla, vrtulníky a tanky i nastoupit .

Televize airZone.TV je hlavním mediálním partnerem Velkého přeletu a kromě celovečerního dokumentu, který by měl mít premiéru v únoru 2017, přinášíme o akcích spojených s děním kolem dvou speciálů TU-154M ty nejaktuálnější zprávy „z první ruky“.

text a foto: Zbyněk Smetana, airZone.TV

 


O akci Velký přelet jsme zatím informovali v následujících příspěvcích:

Zveřejnit odpověď