První Airbus BelugaXL je připraven k finalizaci, po Evropě budou létat čtyři

První kompletní drak letounu BelugaXL opustil 4. ledna 2018 montážní linku ve francouzském Toulouse. Celkem by měly být vyrobeny čtyři kusy tohoto letounu. Budou sloužit k přepravě jednotlivých částí dopravních letadel Airbus mezi továrnami ve Francii, Německu a Španělsku.

Structurally_complete_Airbus_BelugaXL_No1_5

BelugaXL je jedním z nějvětších transportních letounů. Obrovského nákladového prostoru bylo dosaženo vypouklým tvarem horní části trupu. BelugaXL je přitom modifikací sériového letounu Airbus 330-200. „BelugaXL vychází z úspěšného typu A330-200, ale museli jsme navrhnout, vyrobit a otestovat celou řadu změn. Modifikovat sériový letoun na transportní není úplně jednoduchá záležitost,“ komentoval práci na modifikaci vedoucí programu BelugaXL Bertrand George. BelugaXL je o 30% větší než její předchůdce Beluga. Oba typy letounu využívají pro naložení a vyložení nákladu výklopnou rampu v přední části trupu.

BelugaXL_Livery_design_4

První BelugaXL by měla poprvé vzlétnout v polovině letošního roku. Bude létat v barvách Airbusu s tím, že přední část letounu bude zdobit široký úsměv. Tento design vybrali jako nejlepší ze šesti návrhů na začátku roku 2017 zaměstnanci Airbusu.

BELUGA_First_NEO_fuselage_loading_into_Beluga_from_HAM_to_TLS

Než BelugaXL poprvé vzlétne, čeká jí řada pozemních testů. Pro úspěšnou certifikaci musí následně se dvěma motory Rolls-Royce Trent 700 nalétat 1000 hodin. Letoun pojme až 57 tun nákladu, vejde se do něj celý trup letounu Airbus 350 nebo obě křídla stejného letounu. Měří 63,1 metru, má rozpětí křídel 60,3 metru, na výšku měří 18,9 metru, jeho prázdná hmotnost je 125 tun a maximální vzletová hmotnost 227 tun.

Miroslav Oros, airZone.TV
Zdroj: Airbus

Zveřejnit odpověď