RBAR Lausitz: Šonka čtvrtý, Kopfstein opět bez bodu (+ video)

Začátek šestého podniku Red Bull Air Race zastihl čerstvého vicemistra Evropy v akrobacii a mistra Evropy ve freestyle Martina Šonku ve výborné formě. V kvalifikaci zalétl třetí nejlepší čas a v boji o postup mezi nejlepších osm měl narazit v neděli 4. září odpoledne na Španěla Juana Velarde. Co se ale nestalo – přišla diskvalifikace za překročení maximálních povolených otáček motoru, což znamenalo pád na poslední – čtrnácté místo v kvalifikaci a souboj o nejlepší osmičku s Nigelem Lambem, který kvalifikaci vyhrál. Výborně absolvoval trať při své první sezóně v Master Class další Čech Petr Kopfstein, který skončil v kvalifikaci devátý a v souboji o osmičku ho čekal nevyzpytatelný Američan Kirby Chamblis.

14248074_10205482890790033_1389619006_o

Samotný soutěžní den pronásledovala nepřízeň počasí, ve 14 hodin, kdy měl závod začít, skrápěly tisíce diváků včetně mnoha set těch českých provazy deště. Pás srážek se ale brzy přehnal a v 15. hodin závod vypukl. Pete McLeod si poradil jasně s Francois Le Votem, Hannes Arch o tři desetinky s Juanem Velardem, Kirby Chamblis bohužel o vteřinu a půl s Petrem Kopfsteinem. Nicolas Ivanoff sice chyboval v jedné bráně a připsal si dvě vteřiny navíc, jeho soupeř Joshihide Muroya ale chyboval ještě víc – ve vertikálním manévru překročil povolené přetížení 11G a byl diskvalifikován. Lídr průběžného pořadí – domácí Matthias Dolderer si poradil v nejrychlejším čase ROUND of 14 s Američanem Michaelem Goulianem, který ale nakonec do osmičky proklouzl nejrychlejším časem z poražených. Matt Hall v pohodě přelétal Petera Podlunšeka, který navíc chyboval za 2 vteřiny.

Nervové svazky českých fanoušků opět řádně prověřil Martin Šonka. Letěl sice výborně, ale v bráně číslo 3 se nevyhnul nedovolenému náklonu a k jeho času se přičetly dvě vteřiny. Výsledný čas včetně penalizace – 0:55.601. Vyčkávající Nigel Lamb pochopitelně o chybě Martina Šonky v rádiu slyšel a mohl letět na jistotu. K jeho smůle a k Martinově Štěstí chyboval ale ve druhé polovině trati i on! Byly z toho také dvě vteřiny penalizace a čas 0:56:008. Do ROUND of 8 postoupil Martin Šonka!

V ROUND of 8 nejprve zjednodušil situaci Kirby Chamblis svému soupeři Pete McLeoudovi, když srazil jeden pylon a po třívteřinové penalizaci šel do finále Kanaďan. Martin Šonka pak ukázal, co v něm je a co bychom od něj chtěli vidět pokaždé. Trať prolétl bez jediné chybičky a časomíra se zastavila na čase 0:53,871. Jeho soupeř Michael Goulian zalétl čas přes 55 vteřin a byl ze hry venku. Nejtěsnější souboj předvedli Matt Hall a Hannes Arch. Australan Hall vyřadil Rakušana Archa o pouhé 2 tisíciny vteřiny! Matthias Dolderer opět postoupil do FINAL 4 – tentokrát přes Matta Halla.

P-20160904-01423_NewsMatt Hall na trati

Ve FINAL 4 letěl první Kanaďan Pete McLeod. Zaletěl velice pěkný a čistý technický let a byl z toho jeho nejlepší čas dne – 0:54,916. Jako druhý letěl Martin Šonka. V první polovině trati trochu bojoval s optimální trajektorií, v pull-up manávrech se zdálo, že při obou obratech náš pilot letadlo tzv. přetáhl – tedy, že ztratilo optimální vztlak a tedy i rychlost. Byl z toho výsledný čas přes 55 vteřin a průběžné druhé místo. Po dramatickém průběhu celého dne a celé letošní série – dobré! Třetí se na trať vydal Australan Matt Hall. Trať prolétl bez zaváhání a byl z toho čas 0:53,642! Hozená rukavice pro Němce Matthiase Dolderera. Ten ji ale nezvedl – časem 0:54,417 se zařadil na druhé místo. Přesto byl velice spokojen.

P-20160904-02217_News

Ke spokojenosti měl Matthias Dolderer rozhodně důvod. Jeho náskok na čele šampionátu před posledními dvěma závody je už 14,5 bodu. Druhý je právě Matt Hall s náskokem sedmi bodů na Hannese Archa. Další piloti, včetně Martina Šonky, se zřejmě poperou o místa pod stupni vítězů. Čtvrtý Kirby Chamblis má 30,25 bodu, pátý Nicolas Ivanoff 30 bodů, Martin Šonka je už šestý s 27 body. Petr Kopfstein je poslední – čtrnáctý se dvěma mistrovskými body.

Celkové průběžné výsledky si můžete prohlédnout ZDE.

P-20160904-02208_NewsMatthias Dolderer

Red Bull Air Race se na poslední dva závody přesouvá do USA. 1. a 2. října se piloti utkají o body na okruhu Formule 1 a NASCAR v Indianapolis, o čtrnáct dní později pak vyvrcholí letošní ročník 15. a 16. října v Las Vegas.