Red Bull Air Race 2017 startuje 10. – 11. února v Abu Dhabi

Loňský nováček elitní kategorie master class Petr Kopfstein chce být v mistrovství světa Red Bull Air Race 2017 vyrovnaným soupeřem všem. Ostřílenější z dvojice Čechů Martin Šonka chce konečně zúročit potenciál svého letadla a své zkušenosti a nemůže se dočkat závodění.

Red_Bull_2017_Petr_Kopfstein_a_Martin_Sonka Foto Petr Hoffelner

Kalendář  Red Bull Air Race odtajnilo vedení seriálu mistrovství světa ve středu 19. ledna 2017. Opět je na prvním místě závod v Abu Dhabi ve Spojených Arabských Emirátech. Dalšími zastávkami atraktivní letecké podívané jsou San Diego v USA a Chiba v Japonsku. První dva červencové dny by si měli zatrhnout v kalendáři čeští fanouškové, protože čtvrtý závod se poletí v maďarské Budapešti. Následuje v červenci ještě ruská Kazaň a pak se seriál přesouvá na dva další závody do západní Evropy. Poslední závod se uskuteční na podzim 14. – 15. října v Indianapolis ve Spojených státech.

calendar_redbull_airrace_2017

Hned druhý den po zveřejnění kalendáře RBAR 2017 představili na tiskové konferenci 19. ledna 2017 v Praze své plány i oba čeští piloti. Petr Kopfstein z Teamu Spielberg bude považovat za úspěch mezi čtrnáctkou světových pilotů  umístění do desátého místa, ještě raději do osmého: „Celou pauzu mezi loňskou sezónou a začátkem letošní jsme věnovali tvrdé práci. Provedli jsme řadu nezbytných úprav na letadle (Edge 540 V3). Provedli jsme úpravy, o kterých víme, že fungují. Takto snížený kokpit má třeba loňský šampion Matthias Dolderer. Také jsme nainstalovali winglety, jaké měl Hannes Arch, jehož stroj byl velmi rychlý. Neudělali jsme tedy nic, čím bychom se technologicky dostali před špičku startovního pole. Ale přiblížili jsme se jí,“ vyjmenoval změny osmatřicetiletý pilot z Karlových Varů.  „Do nového ročníku také jdeme s taktikem, který nám loni citelně chyběl. Stále jsme v Red Bull Air race začátečníci, ale ambiciózní. Loni jsme dvakrát pronikli mezi osm nejlepších, letos tam chceme být častěji.“ Petr Kopfstein chce v některých závodech také využít zkušenosti sportovní psycholožky Evy Šauerové, od které si slibuje „uklidnění hlavy“ před závodem a vyladění koncentrace.

P-20161002-00639_News

Martin Šonka nechystá pro světový šampionát Red Bull Air Race 2017 žádné větší změny, ačkoli připouští, že sezóna 2016 v RBAR byla pro něj nevydařená (9. místo): „Celou loňskou sezónu jsme si já i tým zvykali na nový stroj (Edge 540 V3) a postupem času odlaďovali problémy. Teď už by nás nemělo nic překvapit a měli bychom být schopni využít maximálně jeho potenciál. Hlavním cílem pro letošek bude létat co možná nejčistěji, bez chyb a penalizací, konzistentněji. To nám vloni chybělo nejvíc.“

V sezóně 2016 měl Martin Šonka ambice na stupně vítězů. Ale hned v prvním závodě v Abu Dhabi byl diskvalifikován a stejně dopadl i v Budapešti. Spokojený mohl být vlastně jen s druhým místem v Japonsku. Ještěže si také spravil chuť na domácí půdě na Mistrovství Evropy v letecké akrobacii, kde vítězně exceloval.

Po zimě se cítí odpočatý: „V air race se příliš nedařilo, Mistrovství Evropy vyšlo nad očekávání. Tím jsem si trochu zvedl náladu. Kromě závodění v akrobacii a air race to byla ještě spousta leteckých dnů, tréninků a dalších povinností, to všechno stálo hodně sil. Ale nabral jsem novou energii a už se nemůžu dočkat závodů. Teď začínáme v Abu Dhabi a druhý závod bude v San Diegu. Takže krásný začátek sezóny. A v kalendáři budou i nové zastávky, takže na letošní rok se těším opravdu hodně.“

 

Zbyněk Smetana, airZone.TV

foto: Petr Hoffelner, NEDORI, archiv Martina Šonky  

 

Zveřejnit odpověď