Red Bull Air Race – 5/8 Ascot – Po bláznivém finále vítězí Matt Hall

Aktualizace 14. 8. 16:50 – Po bláznivém průběhu FINAL 4 vítězí Matt Hall

Co se dělo nad dostihovým závodištěm v Ascotu při finále, to nemá obdoby. Matt Hall nejprve zalétl vynikající čas a čekal, co na to soupeři. Ti se evidentně nechali jeho výkonem rozhodit. Michael Goulian z USA prolétl celou trať, ale výsledného času se nedočkal, protože byl diskvalifikován za překročení maximálního přetížení. Další na řadě byl rakouský orel Hannes Arch. Ani on se ale výsledného času nedočkal, protože byl také diskvalifikován za neuvěřitelnou chybu – Hannes zabloudil v trati. Prostě letěl jinudy. Vše měl tak ve svých rukou Matthias Dolderer. Letěl bez chyb, ale pomaleji než Australan.

P-20160813-01258_News

Po pátém závodu tak už s poměrně velkým náskokem vede Matthias Dolderer, druhý je Hannes Arch a třetí Matt Hall. Martin Šonka je na průběžné osmé příčce, ale soupeře na lepších pozicích má na dohled. Petr Kopfstein je po dnešní diskvalifikaci na posledním 14. místě se dvěma body.

P-20160814-01348_News

Seriál Red Bull Air Race pokračuje 3. a 4. září na z České republiky velice dostupném německém Lausitzringu.

Aktualizace 14. 8. 16:35 – Martin Šonka nestačil na nezadržitelného Matthiase Dolderera a končí pátý

Martin Šonka zalétl v osmičce skvělý čas – druhý nejlepší ze všech. První nejlepší ale zalétl právě jeho soupeř – německý průběžný lídr celkového pořadí Matthias Dolderer. Ten létá opravdu skvěle a jeho stroj šlape jako hodinky. Martina porazil o více než vteřinu. Martin Šonka tak končí pátý.

P-20160813-01231_News

Ve FINAL 4 se o dnešní vítězství utkají Matthias Dolderer, Hannes Arch, Matt Hall a Michael Goulian.

Aktualizace 14. 8. 16:05 – Petr Kopfstein diskvalifikován!

Místo velké radosti si nakonec Petr Kopfstein odváží z Ascotu zklamání. Po postupu mezi nejlepších osm přišel šok v podobě diskvalifikace za překročení maximálních povolených otáček motoru. Podle pravidel nesmí soutěžní týmy nijak zasahovat do nastavení motoru, jediná možná vylepšení jsou na draku letounu. Otázkou je, co za překročením maximálních otáček stojí, pokusíme se to zjistit. Stejně jako Kopfstein byl diskvalifikován i Kanaďan Pete McLeod.

Aktualizace 14. 8. 14:55 – Šonka i Kopfstein postoupili mezi nejlepších osm

Po druhém místu v kvalifikaci se od Martina Šonky nic jiného než postup přes Slovince Podlunšeka neočekávalo. Podlunšek navíc nezalétl příliš rychlý čas. Vypadalo to, že Martin bude mít lehkou práci. Let se ale po dvouvteřinové penalizaci stal pro diváka hororem. Český pilot ale nakonec i s dvouvteřinovou penalizací Slovince o 6 setin vteřiny porazil. Senzační zprávou je první postup Petra Kopfsteina do finálové osmičky. S Francouzem Ivanoffem sice prohrál, ale bezchybným letem a časem pod minutu a šest vteřin proklouzl dále jako nejrychlejší z poražených!

P-20160813-01243_News

Souboje ve finálové osmičce začnou po 16. hodině středoevropského letního času. Martina Šonku čeká nejtěžší soupeř – Matthias Dolderer, který dnes zalétl časem pod minutu a čtyři vteřiny rekord trati. Petr Kopfstein bude mít možnost zalétat si proti legendě – domácímu Nigelu Lambovi. Zbývajícími dvojicemi jsou Ivanoff – Hall a McLeod – Muroya.

Aktualizace 13. 8. 20:00 – Šonka druhý nejrychlejší v kvalifikaci!

Pátou zastávku seriálu Red Bull Air Race si na tento víkend naplánovala čtrnáctka nejrychlejších sportovních strojů na britském dostihovém závodišti v Ascotu. Výborně připravena je i dvojice českých pilotů. Martin Šonka vyřešil problémy s chlazením svého Edge V3 a evidentně se srovnal i psychicky, protože v kvalifikaci na zítřejší race day byl druhý nejrychlejší. Až ve druhém kvalifikačním letu ho překonal lídr průběžného pořadí Němec Matthias Dolderer! Velice dobře zalétal i Petr Kopfstein, který obsadil v kvalifikaci nadějné deváté místo.

P-20160813-00700_News

Vyřazovací souboje Round of 14 o postup do osmičky nejlepších začnou v neděli ve 13 hodin britského času, tedy ve 14 hodin SELČ. Martina Šonku čeká přijatelný soupeř – Slovinec Peter Podlunsek, Petr Kopfstein si to mezi pylony rozdá s nevyzpytatelným, ale letos se trápícím Francouzem Nicolasem Ivanofem.

Dvojice v Round of 14:

Dolderer (GER) vs. Le Vot (FRA)
Šonka (CZE) vs. Podlunsek (SLO)
Muroya (JAP) vs. Chamblis (USA)
Velarde (ESP) vs. Lamb (GBR)
McLeod (CAN) vs. Goulian (USA)
Ivanoff (FRA) vs. Kopfstein (CZE)
Arch (AUT) vs. Hall (AUS)

Miroslav Oros, airZone.TV
Foto Red Bull

 

Zveřejnit odpověď