Nejde Vám video? Klikněte SEM! * Téma “České firmy a čínské všeobecné letectví” se čas od času v programu airZone.TV objevuje. Zakladatel televize – letec a letecký publicista Miroslav Oros se totiž sledování a komentování vývoje všeobecného letectví a příležitostí pro české firmy v Číně věnuje už od roku 2012. Zmapovat vývoj na předpokládaném největším budoucím světovém trhu se Miroslav Oros vypravil i v roce 2017.
Text komentáře 2. dílu – „Bez práce nejsou doláče“
Guanghan, Deyang, Sichuan, Čína, středa 27. září 2017
Jedním z mých úkolů při letošní návštěvě provincie Sichuan je natočit reportáž z historicky první Sečuánské airshow, jejíž hlavním partnerem je Česká republika. Další důkaz toho, že české letectví má v Číně dobrý zvuk.
Přípravy na 1. Sičuánskou airshow berou místní vážně. To, že se Guanghan v následujících dnech stane hlavním městem čínského letectví, se přesvědčujeme na každém kroku.
Být hlavní partnerskou zemí velké airshow s sebou ale také nese odpovědnost a povinnost něco předvést. V první řadě je České republice vyčleněna pro prezentaci všeobecného letectví výstavní plocha o sedmi stech metrech čtverečních, kterou je třeba důstojně zaplnit.
Českou účast na 1. Sichuánské airshow zajišťuje zahraniční kancelář agentury Czech Trade v Chengdu ve spolupráci s Čínsko-českým leteckým spolkem, a to za podpory Generálního konzulátu ČR v Chengdu a Letecké amatérské asociace ČR.
Do Guanghanu se podařilo přepravit ve dvou kontejnerech tři kompletní sportovní letadla – dva Sportstary od čínského dealera společnosti Evektor a slovenský Shark, na jehož úspěšné budoucnosti v Číně začíná spolupracovat společnost F Air, o které bude v tomto seriálu ještě řeč. Na expozici bude navíc vystaven ještě veřejnosti přístupný mockup – tedy maketa kabiny Sharka. Vše je nutné nejprve vybalit z kontejnerů, smontovat a následně přepravit na samotnou expozici.
Zpočátku se zdá, že sejmout kontejnery z tahačů na zem bude neřešitelný problém. Kdesi se totiž zatoulal jeden ze dvou potřebných jeřábů.
Kontejner se Sharkem tedy vykládají čeští účastníci akce raději kvůli úspoře času ručně. Poté konečně přijíždí druhý jeřáb a za pár minut je druhý kontejner na zemi.
Počet technického personálu osm tisíc kilometrů od domova je značně omezen, a tak se o přípravu expozice, kromě místních dobrovolníků musí postarat i ti, které zde většinou vídáme v kravatě a společenském oděvu za řečnickými pulty.
Montáž zbylých dvou letadel pokračuje až do noci. Na finalizaci expozice zbývá ještě čtvrtek 28. září.