Společnost LOM PRAHA TRADE objednala šest vrtulníků Enstrom 480B-G

Enstrom Helicopter Corporation v pátek 20. října 2017 oznámila podpis kontraktu na dodávku šesti vrtulníků Enstrom 480B-G akciové společnosti LOM PRAHA TRADE. Vrtulník Enstrom 480B-G je vybaven jedním turbínovým motorem. Písmeno G v označení typu znamená vybavení glasscocpitem Garmin G1000H. Podle společnosti Enstrom je díky své stabilitě a obratnosti typ 480B-G ideálním výcvikovým strojem.

„Vybírali jsme z několika modelů vrtulníků, z nichž jsme se rozhodli pro Enstrom 480B-G,“ komentoval podpis Miroslav Hejna, ředitel a člen představenstva společnosti LOM PRAHA TRADE a. s.

1576230-large
Enstrom 480B

Vrtulník Enstrom 480B byl vyvinut pro výcvik armádních pilotů Spojených států. Verze B s turbínovým motorem byla cerifikována v roce 2001. Vrtulník pojme až pět osob a je poháněn turbínovým motorem Rolls-Royce 250 C20w. Maximální vzletová hmotnost vrtulníku je 1361 kg, užitečná hmotnost činí 535 kg.

Dva vrtulníky 480B-G by měly být dodány na začátku roku 2018, zbylé pak během roku. Kontrakt obsahuje i dodávku náhradních dílů, servisního vybavení a také výcvik pilotů a techniků. Podle tiskové zprávy budou čtyři vrtulníky Enstrom 480B-G využity pro výcvik armádních pilotů. „Zkušenosti s vrtulníkem Enstrom 480B ukázaly, že je to dobrý prostředek pro výcvik v armádním prostředí, umožňuje navíc bezproblémový přechod na vyšší třídy vrtulníků,“ řekl Tracy Biegler, prezident a ředitel Enstromu. Zbylé dva vrtulníky by měly sloužit pro výcvik civilních pilotů vrtulníků.

Vrtulníky Enstrom 480B-G by měly nahradit část flotily dosluhujících vrtulníků Mi-2. V rozhovoru pro airZone.TV proces výběru nového typu nahrazujícího vrtulník Mi-2 komentoval ředitel státního podniku LOM Praha Roman Planička už v listopadu 2016: „Součástí modernizace, součástí zlepšování služeb, zkvalitňování a také zlevňování služeb pro našeho hlavního zákazníka  je případný nákup nové techniky. Před námi stojí úkol nahradit program Mi-2 novým lehkým vrtulníkem pro základní výcvik a souvisí s modernizací letky vůbec: letounů a vrtulníků, které LOM Praha používá pro vojenský výcvik nejenom Armády České republiky, ale i zahraničních zákazníků…“ – Článek ze 6. 11. 2016 najdete zde.

Miroslav Oros, airZone.TV
Zdroj: Enstrom Helicopter Corporation, airZone.TV

 

Zveřejnit odpověď