Šonka i Kopfstein v Budapešti bez bodu

Čtvrtá zastávka Red Bull Air Race nedopadla pro české piloty vůbec dobře. Martin Šonka byl diskvalifikován pro překročení povoleného limitu přetížení už v prvním vyřazovacím kole – tedy Round of 14, Petr Kopfstein letěl příliš na jistotu a zaletěl druhý nejpomalejší platný čas Round of 14. Zvítězil Matthias Dolderer z Německa, který si tím upevnil vedení v sérii, druhý skončil Hannes Arch z Rakouska a třetí Matt Hall z Austrálie.

P-20160717-00567_News

Matthias Dolderer

Náš odhad velice nepříznivého počasí v Budapešti při letošním 4. pokračování série Red Bull Air Race se bohužel naplnil – souvislý déšť komplikoval od pátku do neděle situaci pilotům, organizátorům i desítkám tisícům diváků včetně mnoha set těch českých. Letiště, ze kterého soutěžní stroje startovaly, se muselo operativně změnit za jiné se zpevněnou dráhou, počasí neumožnilo pilotům trénovat a ani zalétnout platnou kvalifikaci, takže dvojice v prvním kole Round of 14 určilo dosavadní průběžné pořadí šampionátu.

P-20160717-00645_News

Martin Šonka schovaný před dešťovými kapkami ve svém Edge 530 V3

Martinovi Šonkovi to přineslo velice zkušeného Matta Halla, který byl před sezonou po odchodu Paula Bonhomma pasován za favorita letošní série. Mattovi se ale letos příliš nedařilo a Martin Šonka ho navíc v Budapešti loni porazil. Matt Hall zalétl čistě a čas byl také slušný pod jednu minutu. Martin Šonka musel závodit a hned v prvním vertikálním manévru příliš přitáhl knipl a překročil povolenou hranici přetížení, což znamenalo okamžitou diskvalifikaci. Martin byl velice zklamaný: “Matt sice nezaletěl úplně nejrychlejší čas, ale pomalý rozhodně nebyl. Musel jsem letět na hraně, abych ho porazil a pull-up manévr jsem hodně utáhl. Bohužel jsem se v něm dostal přes maximální povolené přetížení a tím pádem pro mě závod skončil. Jsem strašně zklamaný. Do té doby to byl dobrý let a měl jsem rytmus, trať mi seděla. Bohužel se mi nepodařilo si tohle pohlídat.” Martin Šonka bere maďarský závod jako jeden ze svých domácích – i kvůli velkému množství českých diváků: “Je dobře, že se nakonec letělo, nemůžeme chtít jen sluníčko a krásné počasí. Spousta lidí z Česka sem jela velkou dálku a hodiny čekala v dešti. Už jen proto jsme strašně moc chtěli uspět. A nakonec to dopadlo takhle.”

P-20160715-00500_News

Martin Šonka na trati

Také Petr Kopfstein nebude na letošní závod v Budapešti vzpomínat rád. Kvůli vynechané kvalifikaci závodil proti lídrovi šampionátu Matthiasovi Doldererovi a stejně jako v japonské Čibě ho neporazil. Na postup do dalšího kola si tedy ještě musí počkat minimálně do další zastávky Red Bull Air Race v anglickém Ascotu. “Je to zklamání, ale opět jsem si vybral nováčkovskou daň, podmínky v trati nebyly ideální a později jsem si uvědomil, že jsem nebyl v tom správném závodním módu a letěl spíše na jistotu,” reagoval Petr Kopfstein na špatné podmínky, které v neděli v Budapešti panovaly. Pozdější vítěz Matthias Dolderer se přitom nevyvaroval chyb a v Round of 14 nasbíral 4 trestné vteřiny. Ani to ale českému pilotovi, i vinou dvou trestných vteřin, na postup nestačilo.

P-20160717-01018_News

Petr Kopfstein (Edge 530 V3)

Špatné počasí a s ním související prodlevy nakonec ovlivnily celý průběh závodu, který byl ukončen ještě před startem finálového kola a výsledky byly vyhlášeny podle časů z Round of 8.

Výsledky RBAR 2016 – 4/6 Budapešť:
1. Matthias Dolderer (GER), 2. Hannes Arch (AUT), 3. Matt Hall (AUS) 4. Kirby Chambliss (USA), 5. Yoshihide Muroya (JPN) 6. Nigel Lamb (GBR) 7. Nicolas Ivanoff (FRA) 8. Juan Velarde (ESP) 9. Pete McLeod (CAN) 10. Michael Goulian (USA) 11. Petr Kopfstein (CZE) 12. Peter Podlunsek (SLO) 13. Martin Sonka (CZE) 14. Francois Le Vot (FRA)

V celkovém průběžném pořadí si vedení upevnil Matthias Dolderer, který už má slušný náskok před svými pronásledovateli – druhý Hannesem Archem a třetím Kirby Chamblisem (USA). Martin Šonka klesl na průběžnou 8. pozici, Petr Kopfstein zůstává se dvěma body poslední.

results_after_buda

Cirkus Red Bull Air Race se nyní přesouvá do Ascotu v Anglii, kde se o další mistrovské body poperou piloti o víkendu 13. a 14. srpna 2016.