Vladimír Handlík doletěl s replikou letounu Caudron G.3 do Francie a zpět

S replikou letounu Caudron G.3 z období počátku první světové války, kterou postavili nadšenci z Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, absolvoval Vladimír Handlík ve dnech 17. až 22. června 2018 let dlouhý 2000 km z Mladé Boleslavi do francouzského La ferté Alais a zpět. Pilot v letounu s cestovní rychlostí kolem 90 km/h strávil celkem 21 hodin a 22 minut.

Vladimir_Handlik_Foto_LMMV

Vladimír Handlík u letounu Caudron G.3, v pozadí doprovodný Polikarpov Po-2 

„Všechno začalo úplnou náhodou, když před několika roky přilétl z Francie do Mladé Boleslavi historický dopravní letoun Junkers Ju 52/3m s pilotem Jean-Claude Faurem“, přibližuje prvotní myšlenku na přelet pilot letounu Vladimír Handlík. „V té době jsme již stavěli repliku letounu Caudron G.3 a když Jean-Claude Faure zjistil, že stavíme francouzský stroj, jehož jedna replika létá ve Francii v Laferé Alais, tak řekl, abych s naším strojem po dohotovení do Francie přilétl. Tehdy jsem mu dal slovo a na daný slib jsem nezapomněl. Cestu tam a zpět pečlivě připravil můj syn Petr a pro vlastní let pak bylo již jen otázkou, co vše vydrží motor, letadlo a pilot,“ řekl po přistání unavený, ale šťastný pilot.

Caudron_G3_Foto_Petr_Kolmann

Replika letounu Caudron G.3

Repliku letounu Caudron G.3 pro Nadační fond letadla Metoda Vlacha postavil Petr Svoboda pod dohledem Letecké amatérské asociace ČR. Během letu prokázala replika vynikající letové vlastnosti. Po celou dobu přeletu byl doprovodným letounem historický dvouplošník Polikarpov Po-2 s pilotem Petrem Handlíkem, který pro Caudron vezl i potřebné palivo.

Miroslav Oros, airZone.TV
Foto: Letecké muzeum Metoděje Vlacha

Zveřejnit odpověď