Fakta k záchraně dvou životů v letadle díky padáku – vteřina rozhodla!

V úterý 13. října jsme informovali o záchraně dvoučlenné rakouské posádky slovinského letounu Pipistrel na českém záchranném systému Galaxy GRS. Společnost Pipistrel vydala v pátek 16. 10. fakta k této nehodě se šťastným koncem. Jde o opravdu zajímavé čtení, které si vám dovolujeme předložit. Zpráva společnosti Pipistrel vychází z předběžného šetření slovinských úřadů a ministerstva dopravy, se kterými na vyšetření nehody intenzivně spolupracuje. Důležitým zdrojem dat je analýza dat z letového zapisovače, kterým byl letoun vybaven.

Inkriminovaná nehoda se stala 3. října 2015 letounu SW 100 v lokalitě Bovec ve Slovinsku. Letoun obsazený dvěma lidmi letěl z Caerle v Itálii severovýchodním směrem za podmínek VFR, tedy za neustálé dohlednosti země. Po přízemním letu přešel ve výšce 300 metrů nad zemí letoun do stoupání. Během letu se výška základny oblačnosti pohybovala v rozmezí 1000 – 1300 metrů (3000 – 4000 stop). Posádka vletěla do oblačnosti a za podmínek IMC (Instrumental Meteorlogical Conditions) – tedy za letu podle přístrojů pokračovala ve stoupání až do výšky cca 3000 metrů (9800 stop). Teplota v oblačnosti byla kolem 2 °C.

Podle dat z letového zapisovače se letoun ve výšce 9800 stop (3000 metrů) zastavil, řízení přestalo fungovat a letoun přešel do strmého klesání. Během klesání dosáhl letoun maximální povolené rychlosti 302 km/h a nadále zrychloval až na 445 km/h. V jednom momentu se letoun dostal do pozice nosem dolů na zádech, při rychlosti 405 km/h začalo na letoun působit přetížení 6G. V další fázi překonal letoun přetížení dokonce 10G při rychlosti 405 km/h – což už konstrukce nevydržela a křídla se oddělila od trupu. Letoun bez křídel začal padat střemhlavě rychlostí 105 – 120 m/s (!!!) a výšky kriticky ubývalo.

graf_pipistrel

Posádka aktivovala balistický záchranný systém až ve výšce cca 515 metrů nad zemí, tedy po ztrátě více než 2000 metrů výšky, ve chvíli, kdy se torzo letounu řítilo k zemi prakticky střemhlavě rychlostí přesahující 450 km/h. Opadání bylo podle letového zapisovače stabilizováno po 3 – 4 vteřinách ve výšce 150 metrů nad zemí – což znamená, že pokud by posádka s aktivací záchranného systému váhala o 1 – 2 vteřiny déle, bylo by na použití záchranného systému už příliš pozdě.

Dotčený letoun nemá povolení létat za podmínek IMC, ani povolení létat v oblačnosti nebo podle přístrojů. Maximální povolenou rychlost překonal téměř jeden a půl násobně. Maximální přetížení dokonce dvou a půl násobně.

Použitý balistický záchranný systém je konstruován pro rychlost použití 315 km/h. Přesto i při rychlosti 450 km / h zafungoval perfektně, aniž by došlo k jeho jakémukoliv poškození.

Pipistrel ve spolupráci s pověřenými institucemi nadále pátrá po příčinách nehody.

vizualf_pipistrel

Zveřejnit odpověď