ON-LINE: WGC 2017 – PÁ 20. 1. DEN 12 – Open a 18m ještě za deště zrušeno, 15m po dešti pro silný vítr také

-wgc-masthead-5

On-line zpravodajství ze 34. mistrovství světa v plachtění z Austrálie.


DEN 12 – Pátek 20. ledna

wgc2017_den12_okap

Celou noc prší a stejně tak tomu je i v devět hodin ráno. Přesto přichází od organizátorů pokyn, že pomocníci mají začít stavět grid na dráze 26. Ti tedy se svěšenou hlavou odcházejí od snídaně do hustého deště. Plnit letadla vodou v přívalovém dešti vypadá bizarně. Briefing pilotů začne v 10 hodin. „Děda mi říkal, že když se dělají na loužích bubliny, bude pršet dlouho,“ komentuje počasí autor této reportáže. Uvidíme, co tedy dnešek přinese. Naši by potřebovali ještě letět.

wgc2017_den12_bubliny

V 11. hodin je rozhodnuto o zrušení soutěžního dne pro volnou a 18m třídu. 15m třída by měla letět tří a půlhodinovou AAT disciplínu. Pokud se tedy podaří vyřešit dva úkoly – 1. zajistit počasí a 2. dostat letadla přes bahno a louže na asfaltovou dráhu, ze které by měla ve 13 hodin začít startovat.

wgc2017_den12_grid2

Ve 14. hodin skutečně několik kluzáků startuje z asfaltové dráhy 26. Silný boční vítr s nárazy k 15 m/s ale starty komplikuje a přestože kumuly na nebi vypadají přijatelně, ruší ředitel mistrovství soutěžní den i pro 15m třídu. Fouká skutečně hodně a foukat nepřestane až do večera. Pro 15m třídu to bohužel znamená, že za dvanáct soutěžních dnů má odletěné pouze pět platných disciplín. Osmnáctky šest a Open class sedm. Od Austrálie asi všichni čekali o mnoho více.

wgc2017_den12_grid

Na MS v plachtění zbývá poslední možnost korigovat stávající výsledky. Tou je zítřek, tedy sobota 21. ledna. Společně s námi budete u toho.

Aktuální průběžné výsledky naleznete ZDE.
On-line tracking naleznete ZDE.

Miroslav Oros, airZone.TV, Benalla – Austrálie34. FAI mistrovství světa v plachtění začalo v Benalle v Austrálii v neděli 8. ledna 2017. Ve třech soutěžních třídách se o tituly mistrů světa utkají nejlepší piloti z celého světa včetně šestice českých reprezentantů. Přímo z dějiště denně informuje redaktor airZone.TV Miroslav Oros, který zároveň připraví několik videoreportáží a na únor dokument pro ČT Sport.

Kdo na WGC 2017 létá?

Kategorie 15m

V 15metrové kategorii bude patřit k největším favoritům aktuální dvojka plachtařského IGC rankingu Sebastian Kawa z Polska, stejně jako čtyřka IGC rankingu Louis Bouderlique. Přehlédnout bychom ale neměli ani úřadujícího juniorského mistra světa, kterým je domácí Matthew Scutter.
České barvy v této kategorii budou reprezentovat Radek Krejčiřík (73.) z Aeroklubu Hranice a Ondřej Bordovský (230.) z Aeroklubu Krnov. Ambicí Radka Krejčiříka bude určitě první desítka.
Celkem je na startovní listině 15m kategorie 37 pilotů (včetně jedné ženy – Anne Ducarouge z Francie) ze 23 zemí.

Kategorie 18m

Největšími favority v 18metrové kategorii podle IGC rankingu budou Novozélanďan John Coutts (6.) a Francouz Eric Bernard (8.).
Do světové špičky ale patří i Čech Roman Mraček (27.) z Aeroklubu Plzeň-Letkov, který bude létat v týmu s Petrem Svobodou (141.) z téhož letiště.
Celkem se v této kategorii do startovního gridu každý soutěžní den seřadí 44 pilotů z 28 zemí.

Kategorie Open

V otevřené kategorii, tedy kategorii kluzáků s rozpětím křídel nad 18 metrů, bude létat současná světová jednička Laurent Aboulin z Francie. Sesadit ho se bude pokoušet světová trojka Michael Sommer z Německa nebo desítka Lukasz Wojcik z Polska.
Zvědaví budeme na matadora českého plachtění a létajícího kapitána českého týmu Petra Krejčiříka (IGC 116) z Aeroklubu Hranice a jeho týmového kolegu Tomáše Rendlu (IGC 252) z Aeroklubu Zbraslavice.
Celkem v této kategorii soutěží 35 pilotů ze 25 zemí.

cz_team_pilots_web

Český tým WGC 2017 – Austrálie, Benalla
Zleva Ondřej Bordovský, Radek Krejčiřík, Tomáš Rendla, Roman Mraček, Petr Krejčiřík a Petr Svoboda.

O celkových výsledcích nerozhoduje průběžné pořadí v mezinárodním plachtařském žebříčku, ale momentální forma, týmová souhra a také štěstí na počasí a rozhodnutí.
Konečné výsledky budeme znát v sobotu 21. ledna 2017. Do té doby sledujte denně aktualizované zprávy na www.airZone.TV.


Reportáž vzniká díky podpoře Aeroklubu ČR a Plachtařského spolku České republiky:

Aeroklub České republiky Plachtařský spolek České republiky

Zveřejnit odpověď