ON-LINE: WGC 2017 – ST 11. 1. DEN 3 – Všech 115 kluzáků ve vzduchu!

-wgc-masthead-5

On-line zpravodajství ze 34. mistrovství světa v plachtění z Austrálie.


Středa 11. 1. – 3. den

9:45 (23:45)
V Benalle je dnes od rána všem jasné, že mistrovství světa dnes konečně doopravdy vypukne. Jasná obloha, mírný vítr, teplota kolem 25°C a chuť rozdat si to o první body. Kategorie Open už o první body soutěžila včera později odpoledne. Českým reprezentantům se 1. úloha příliš nevydařila a skončili až ve druhé polovině výsledkové listiny. Věříme, že dnes Roman Mraček a Petr Svoboda v kategorii 18 metrů a Radek Krejčiřík a Ondřej Bordovský v kategorii 15 metrů vykročí do šampionátu o něco lépe. První starty z dráhy 26 jsou naplánovány na 13. hodinu místního času (3:00 SEČ), se zprávami o zadaných úlohách se zde na airZone.TV přihlásíme po briefingu pilotů kolem 11. hodiny místního času (1:00 SEČ).

wgc_2017_den3_DSC02492

10:45 (0:45)
Pro všechny kategorie jsou vypsány disciplíny typu RACE. 15 metrová třída poletí 337,3 km přes čtyři otočné body, 18 metrovou třídu čeká 431,5 km trojújelníková trať a kategorie Open poletí 415,2 km přes čtyři otočné body. Všechny trati jsou situovány severně od letiště. První vzlety ve 13 hodin.

wgc_2017_den3_DSC02495

15:45 (5:45)
Všech 115 kluzáků je ve vzduchu. První starty byly nakonec posunuty až na 14:10. Počasí není ideální, bezoblačné nebe se slabou termikou. Proto vedení závodu zkrátilo všem třídám výrazně délku tratí. 15m letí 206,3 km, 18m 281,9 km a kategorie Open 256,5 km.

Dnes v 16:30 místního času (6:30 SEČ) jsme odvysílali první pokusný živý vstup ze stanu českého týmu. V té době byli piloti ve vzduchu a nejnovější informace divákům airZone.TV zprostředkovali Miroslav Oros, redaktor airZone.TV a pomocníci českého týmu Jiří Liška, Antonín Bordovský a Lubomír Svoboda. Omlouváme se za technické problémy, které se pokusíme v případě dalších vstupů odstranit. Vysílání si můžete pustit ze záznamu:

17:20 (7:20):
Všichni čeští reprezentanti stále letí. Podle zpráv z vysílačky slyšíme, že Radek Krejčiřík s Ondřejem Bordovským v 15 metrové třídě nemají zatím problém s výškou. Podle zpráv z on-line trackingu vidíme, že Roman Mraček se tlačí do čela v 18metrové třídě. Občas zaslechneme i naši dvojici ve volné třídě – také stále letí.

23:30 (13:30)
Vítězi dnešních disciplín jsou Sebastian Kawa (POL) ve třídě 15 m, Killian Walbrou (FRA) ve třídě 15 m a Riccardo Brigliadori (ITA) v kategorii Open.

V 15metrové třídě dvě třetiny trati diktoval tempo Radek Krejčiřík. V závěru ho sice předletěli piloti vyznávající pasivnější taktiku, ale Radek rozehrál tuto partii na jedničku. Dnes z toho bylo sedmé místo. Sebastian Kawa sice trochu odskočil, ale například z loňského mistrovství Evropy v Litvě víme, že i Sebastian je jen člověk, který dokáže nějakou tu chybičku vyrobit. Ondřej Bordovský zalétl také velice dobře – dnes 17. nejlepší výkon.

wgc_2017_den3_landing2

V 18metrové třídě dnes jako první na trať vyrazil bez bázně a hany Číňan Guangwei Shang. Když protínal první otočný bod, vydával se zbytek pole teprve na trať. Číňan doletěl nakonec na 32. místě. Tato kategorie je velice vyrovnaná. Proto 13. místo Romana Mračka se ztrátou 47. bodů na vítěze je skvělý vstup do šampionátu. V popředí se po tři čtvrtiny trati držel i Petr Svoboda. 80 km před cílem se dostal do velkých problémů s výškou, které sice vyřešil, ale čelo mu nakonec o celou hodinu uletělo.

Lépe se oproti včerejšku bude spát Petrovi Krejčiříkovi. Stále to sice nebylo podle jeho představ, ale 16. nejlepší výkon dne v kategorii Open znamená posun o osm příček výše. Naopak o tři níže padá po dnešním 32. místu Tomáš Rendla.

wgc_2017_den3_landing

Šampionát je teprve ve své první čtvrtině, takže zásadní věci se teprve začnou dít. Oficiální stránku s výsledky naleznete ZDE.

Velice děkujeme za pozitivní ohlas na náš zkušební přímý přenos. S dalším se přihlásíme opět z českého stanu ve čtvrtek 12. ledna v 6:30 středoevropského času zde na www.airzone.tv!

Miroslav Oros, airZone.TV, Benalla – Austrálie34. FAI mistrovství světa v plachtění začalo v Benalle v Austrálii v neděli 8. ledna 2017. Ve třech soutěžních třídách se o tituly mistrů světa utkají nejlepší piloti z celého světa včetně šestice českých reprezentantů. Přímo z dějiště denně informuje redaktor airZone.TV Miroslav Oros, který zároveň připraví několik videoreportáží a na únor dokument pro ČT Sport.

Kdo na WGC 2017 létá?

Kategorie 15m

V 15metrové kategorii bude patřit k největším favoritům aktuální dvojka plachtařského IGC rankingu Sebastian Kawa z Polska, stejně jako čtyřka IGC rankingu Louis Bouderlique. Přehlédnout bychom ale neměli ani úřadujícího juniorského mistra světa, kterým je domácí Matthew Scutter.
České barvy v této kategorii budou reprezentovat Radek Krejčiřík (73.) z Aeroklubu Hranice a Ondřej Bordovský (230.) z Aeroklubu Krnov. Ambicí Radka Krejčiříka bude určitě první desítka.
Celkem je na startovní listině 15m kategorie 37 pilotů (včetně jedné ženy – Anne Ducarouge z Francie) ze 23 zemí.

Kategorie 18m

Největšími favority v 18metrové kategorii podle IGC rankingu budou Novozélanďan John Coutts (6.) a Francouz Eric Bernard (8.).
Do světové špičky ale patří i Čech Roman Mraček (27.) z Aeroklubu Plzeň-Letkov, který bude létat v týmu s Petrem Svobodou (141.) z téhož letiště.
Celkem se v této kategorii do startovního gridu každý soutěžní den seřadí 44 pilotů z 28 zemí.

Kategorie Open

V otevřené kategorii, tedy kategorii kluzáků s rozpětím křídel nad 18 metrů, bude létat současná světová jednička Laurent Aboulin z Francie. Sesadit ho se bude pokoušet světová trojka Michael Sommer z Německa nebo desítka Lukasz Wojcik z Polska.
Zvědaví budeme na matadora českého plachtění a létajícího kapitána českého týmu Petra Krejčiříka (IGC 116) z Aeroklubu Hranice a jeho týmového kolegu Tomáše Rendlu (IGC 252) z Aeroklubu Zbraslavice.
Celkem v této kategorii soutěží 35 pilotů ze 25 zemí.

cz_team_pilots_web

Český tým WGC 2017 – Austrálie, Benalla
Zleva Ondřej Bordovský, Radek Krejčiřík, Tomáš Rendla, Roman Mraček, Petr Krejčiřík a Petr Svoboda.

O celkových výsledcích nerozhoduje průběžné pořadí v mezinárodním plachtařském žebříčku, ale momentální forma, týmová souhra a také štěstí na počasí a rozhodnutí.
Konečné výsledky budeme znát v sobotu 22. ledna 2017. Do té doby sledujte denně aktualizované zprávy na www.airZone.TV.


Reportáž vzniká díky podpoře Aeroklubu ČR a Plachtařského spolku České republiky:

Aeroklub České republiky Plachtařský spolek České republiky

Zveřejnit odpověď