ON-LINE: WGC 2017 – ČT 12. 1. DEN 4 – Čeští reprezentanti na jedničku!

-wgc-masthead-5

On-line zpravodajství ze 34. mistrovství světa v plachtění z Austrálie.


Čtvrtek 12. 1. – 4. den

8:00 (22:00)

Při pohledu z okna se dá předpokládat, že i dnešek bude letovým dnem. Briefing pilotů začíná v 10 hodin.

12:00 (2:00)

Dnešní disciplíny jsou zadány! 15m – race 336,8 km, 18m – race 318,25 km, Open – race 288,57 km. První starty ve 13:00 místního času.
Předpověď počasí: „high blue“ tedy bezoblačná termika s dostupy kolem 1500 m, stoupání do 2 m/s, jižní vítr do 5 m/s.

14:45 (4:45)

Všechny kategorie letí tratě zadané na briefingu. Všichni jsou ve vzduchu. Počasí zatím přesně odpovídá předpovědi.

I dnes jsme se v 6:30 středoevropského času přihlásili z Benally s živým vstupem z českého stanu o aktuálním průběhu 4. dne, který jsme osvěžili rozhovory s našimi reprezentanty, které jsme předtočili těsně před startem dnešní disciplíny.

22:30 (12:30)

Čtvrtek byl náročný ale v konečném účtování především pro české barvy úspěšný! Tak se nám to líbí!

Nebeský šachista Roman Mraček dnes druhý a Petr Svoboda třetí. V 18m třídě je přelétal jen Američan Sean Fidler. Roman Mraček se po druhé úloze posouvá na průběžnou čtvrtou příčku. Petr Svoboda si zpravil po včerejším neúspěchu náladu a je průběžně 28.

Ve volné třídě dnes skvěle zalétal Petr Krejčiřík. Ukázal, že má ostré lokty a je z toho perfektní páté místo v disciplíně. Tomáš Rendla, který letěl dříve než Petr Krejčiřík, končí dnes na 28. místě. Petr Krejčiřík je po 3. soutěžní úloze už dvanáctý, na první pětku ztrácí už jen 140 bodů. Dnešním vítězem je Oscar Goudriaan z Jihoafrické republiky.

wgc2017_den4_start

Radek Krejčiřík vs. Matthew Scutter 1:1. V minisouboji vrstevníků a soupeřů v juniorských kategoriiích dnes Radek Krejčiřík vyrovnává souboj se svým australským sokem. Radek Krejčiřík končí 12. a Ondřej Bordovský 14. Matt Scutter 17. V 15 metrové třídě dnes dominují bratři Uys (1.) a Attie (2.) Jonkerovi. V průběžném pořadí je před nimi pouze dnes pátý Sebastian Kawa z Polska. Radek Krejčiřík je průběžně osmý a Ondřej Bordovský čtrnáctý. Výborně létá jediná žena v celém 115členném peletonu Anne Ducarouge – je průběžně dvanáctá.

V průběžném pořadí národních týmu je po 4. soutěžním dnu první Velká Británie před Německem a Francií. Česká republika je devátá.

wgc2017_den4_landing

Do nepříjemné situace se dnes dostal slovenský reprezentant Lubor Kuvík. Ve vzduchu se dostal do kontaktu s finským pilotem Martti Koivulou. Kluzáky naštěstí neutrpěly výraznější újmu a tak oba přistáli – Lubor Kuvík zpět na letišti, Finn pro jistotu mimo letiště v poli. Oba zřejmě nastoupí do další disciplíny, ale bez naděje na rozumný výsledek. Hlavně, že se nikomu nic nestalo.

V pátek 13. ledna by měla přecházet v Benalle fronta a předpověď počasí vypadá na neletový den.

Na airZone.TV se každopádně opět v 16:30 místního času – tedy v 6:30 středoevropského času přihlásíme ŽIVĚ s aktuálními zprávami.

Oficiální výsledky naleznete ZDE.

Miroslav Oros, airZone.TV, Benalla – Austrálie34. FAI mistrovství světa v plachtění začalo v Benalle v Austrálii v neděli 8. ledna 2017. Ve třech soutěžních třídách se o tituly mistrů světa utkají nejlepší piloti z celého světa včetně šestice českých reprezentantů. Přímo z dějiště denně informuje redaktor airZone.TV Miroslav Oros, který zároveň připraví několik videoreportáží a na únor dokument pro ČT Sport.

Kdo na WGC 2017 létá?

Kategorie 15m

V 15metrové kategorii bude patřit k největším favoritům aktuální dvojka plachtařského IGC rankingu Sebastian Kawa z Polska, stejně jako čtyřka IGC rankingu Louis Bouderlique. Přehlédnout bychom ale neměli ani úřadujícího juniorského mistra světa, kterým je domácí Matthew Scutter.
České barvy v této kategorii budou reprezentovat Radek Krejčiřík (73.) z Aeroklubu Hranice a Ondřej Bordovský (230.) z Aeroklubu Krnov. Ambicí Radka Krejčiříka bude určitě první desítka.
Celkem je na startovní listině 15m kategorie 37 pilotů (včetně jedné ženy – Anne Ducarouge z Francie) ze 23 zemí.

Kategorie 18m

Největšími favority v 18metrové kategorii podle IGC rankingu budou Novozélanďan John Coutts (6.) a Francouz Eric Bernard (8.).
Do světové špičky ale patří i Čech Roman Mraček (27.) z Aeroklubu Plzeň-Letkov, který bude létat v týmu s Petrem Svobodou (141.) z téhož letiště.
Celkem se v této kategorii do startovního gridu každý soutěžní den seřadí 44 pilotů z 28 zemí.

Kategorie Open

V otevřené kategorii, tedy kategorii kluzáků s rozpětím křídel nad 18 metrů, bude létat současná světová jednička Laurent Aboulin z Francie. Sesadit ho se bude pokoušet světová trojka Michael Sommer z Německa nebo desítka Lukasz Wojcik z Polska.
Zvědaví budeme na matadora českého plachtění a létajícího kapitána českého týmu Petra Krejčiříka (IGC 116) z Aeroklubu Hranice a jeho týmového kolegu Tomáše Rendlu (IGC 252) z Aeroklubu Zbraslavice.
Celkem v této kategorii soutěží 35 pilotů ze 25 zemí.

cz_team_pilots_web

Český tým WGC 2017 – Austrálie, Benalla
Zleva Ondřej Bordovský, Radek Krejčiřík, Tomáš Rendla, Roman Mraček, Petr Krejčiřík a Petr Svoboda.

O celkových výsledcích nerozhoduje průběžné pořadí v mezinárodním plachtařském žebříčku, ale momentální forma, týmová souhra a také štěstí na počasí a rozhodnutí.
Konečné výsledky budeme znát v sobotu 22. ledna 2017. Do té doby sledujte denně aktualizované zprávy na www.airZone.TV.


Reportáž vzniká díky podpoře Aeroklubu ČR a Plachtařského spolku České republiky:

Aeroklub České republiky Plachtařský spolek České republiky

Zveřejnit odpověď