X-Alps 2017 – DEN 8 – Průběžně sedmý Stanislav Mayer vystoupal k italsko-švýcarské hranici, kde přenocuje (nové rozhovory)

* Několikrát denně aktualizované zprávy * Telefonáty se Standou Mayerem a jeho doprovodem * Zprávy z první ruky *

DEN 8– Neděle 9. 7. – Christian Maurer: „Vzhledem k předpovědi počasí můžu být v Monaku až tak za čtyři pět dní.“

Maurer_celovka

Článek průběžně aktualizujeme, nejnovější zprávy jsou dole…

Když to říká „Chriegel“ Maurer, tak na tom asi něco bude. A to organizátoři i všemožní komentátoři, včetně nás, předpovídali, že Christian Maurer bude v Monaku už během pondělí. Předpověď počasí ale není vůbec příznivá a druhá polovina Red Bull X-Alps 2017 tak bude velice dramatická.

Pravidla závodu říkají, že cíl bude uzavřen 24 hodin po protnutí cílové pásky vítězem, nejdříve však ve čtvrtek 13. července ve 12:00.

V roce 2015  byl Christian Maurer v cíli po devíti dnech (přečtěte si o tom zde), v roce 2013 přistál v Monaku ještě o tři dny dříve. To se letos určitě opakovat nebude. Včera večer ve 22:00 zakončil sedmou kapitolu letošního putování 13 km severně od otočného bodu Matterhorn nad vesničkou Täsch v údolí Mattertall. Christian se včera docela prošel – 34 km za více než 7 hodin, ve vzduchu strávil něco málo přes 4 hodiny.

screen_170709_0040

Nejbližší pronásledovatelé Christiana Maurera to budou mít ještě o dost těžší a je otázka, zda to vůbec stihnout. Peleton pronásledovatelů, ve kterém je i Stanislav Mayer, je totiž o dalších sto a více kilometrů vzdušnou čarou zpět. A předpověď počasí pro oblast Lombardie nevypadá vůbec dobře…

9:15 – Stanislav Mayer dnes zkouší trochu zariskovat. Oproti ostatním, kteří kráčí údolím, stoupá český reprezentant na jižní svah a ještě než přijde déšť a především silný vítr, se pokusí prodlouženým sletem popoletět pár kilometrů na západ.

Poslechněte si rozhovor s Karlem Vrbenským – taktikem CZ týmu – který jsme natáčeli v 9:00:


9:40 – Stanislav Mayer je v 1600 metrech nad městečkem Sondrio a zvažuje, zda poletí, nebo se posune ještě o několik set výškových metrů výše.

9:45 – Christian Maurer má za sebou předposlední otočný bod Matterhorn. Na Matterhorn není pochopitelně nutné vylézt, stačí zaznamenat svou polohu v kružnici o poloměru 5,5 kilometru okolo vrcholu. Švýcar dnes od rána poctivě šlape a do sektoru otočného bodu se dostal přes švýcarské letovisko Zermatt a pak přes vysokohorská sedla ve výškách přes 3000 metrů. Čtyřnásobnému vítězi zbývá do cíle – paraglidingové startovačky u městečka Peille nad Monakem – 245 km.

Maurer_matterhorn
Pohled směrem k Zermattu z výchozího bodu dnešního putování Christiana Maurera
(foto tým SUI1)

10:05 – Novozélanďan Nick Neynens, který strávil noc v horách cca 25 km severovýchodně od „peletonu“, odstartoval ze 3000 metrů a letí. Fouká – Nick letí rychlostí 60 km/h. Hlavně opatrně. Stanislav Mayer pokračuje dále pěšky na další loučku vhodnou ke startu ve výšce 2000 metrů.

10:20 – Ve výškách skutečně fouká hodně. Novozélanďan je sfouknutý o dalších 20 kilometrů hlouběji v horách a místo toho, aby se blížil k Matterhornu, spíše se mu vzdaluje. To není dobrá taktika. Budeme věřit, že český pilot využije silnější vítr ve svůj prospěch. Je přeci jen o něco níže a vítr na jižním svahu by ho mohl podžet.

11:35 – Stanislav Mayer se posunul o dalších 600 výškových metrů a vyčkává na vrcholu Monte Rolla (2277 m). Tudy včera letěl momentálně druhý Francouz Outters. Všichni soupeři jsou stále v údolí, ale zdá se, že začíná panika, protože počasí se vylepšuje.

11:40 – Na 3. místě už je po ranním 20km letu Rakušan Guschlbauer. Volil jižní stopu a to se mu vyplatilo. Podařil se mu i riskantní několikakilometrový přelet Komského jezera , které musí ostatní závodníci složitě obcházet – jediný most je v severní úžině. Teď už opět hodinu pochoduje do kopců směrem na západ a je přes 1500 metrů vysoko. Dobrá taktika!

Stanislav Mayer letí a letí dobře!

11:50 – A pozor, jdeme na to Stanislav Mayer letí! Odstartoval z Monte Rolla a rozumnou rychlostí kolem 30 km/h se posouvá podél hřebene na západ. Vítr ale sílí a pohyb českého pilota se občas zpomaluje i na 10 km/h. Navíc dostáváme zprávy, že západně od Standy už prší, takže musí co nejrychleji dolů. Náš pilot ale není ve vzduchu sám, letí společně se svým letovým supportérem Jiřím Dlaskem. Vše přilepen na monitoru sleduje Karel Vrbenský. A Stanislav Hruban jistí pozice z doprovodného vozidla „KRStýnky“, které kopíruje trasu letu našich borců údolím.

P-20170707-04521_News

12:15 – To jsou nervy. Nad Lago di Como už prší, ale naši stále letí. Stanislav Mayer je vysoko – má 2700 metrů, Jiří Dlask je cca o 300 metrů níže. Jsou stále poměrně vysoko, hlavně opatrně na blížící se déšť, ve kterém nejsou let a přistání úplně bezpečné…

12:35 – Stanislav Mayer je po 45 minutách ve vzduchu v pořádku na zemi. Od rána se posunul o nějakých 30 km, takže se dá říct, že záměr vyšel. Stále sledujeme nejvyrovnanější Red Bull X-Alps historie. V této chvíli je mezi 3. v pořadí Rakušanem Guschlbauerem a 9. Stanislavem Mayerem jen nějakých 30 kilometrů.

14:00 – Aktuální zprávy z českého týmu. S dneškem zatím spokojenost, ještě větší by byla, pokud by se podařilo dojít pěšky do sedla Passo Traversa, které je 35 km daleko s převýšením 1700 metrů a z něho v podvečer sletět co nejdále na západ za švýcarské město Bellinzona. Otočný bod Matterhorn je zase o něco blíže – 140 km.

Poslechněte si nejčerstvější rozhovor se Standou Mayerem. Natáčeli jsme během šlapání ke Komskému jezeru (ve 14:15):


14:40 – A copak dělá Christian Maurer? Letí… :-)

Výstup do Paso Traversa – 1700 výškových metrů a pak slet do Bellizony?

17:00 – Stanislav Mayer už je na 7. místě. „Procházka“ po rovince po břehu jezera mu ale pomalu končí a za chvíli začne stoupat jihovýchodním svahem k italsko-švýcarské hranici. V této chvíli se řeší možná změna v taktice na zítřek. Předpověď počasí je totiž mnohem optimističtější, než to vypadalo na začátku dne a zítřek by měl být letový. Aktuální taktika je dojít do sedla na italsko-švýcarské hranici, sletět do Bellizony a pak pokračovat na některý vrchol vhodný k zítřejšímu termickému letu, patrně hned na startoviště Mornera přímo nad Bellizonou. Teď je ale čas trochu zrelaxovat. Náš reprezentant v této chvíli kooperuje s Francouzem Purinem a podle našich zpravodajů se momentálně oba koupou v jezeře. :-)

Mayer_Purin_rybnik

Ve Švýcarsku už je dávno bludný Novozélanďan Nick Neynens. Ten se ale celý den spíše vrací ke 4. otočnému bodu. Momentálně kráčí údolím východně Sankt Moritz, ale podíváte-li se na jeho tracklog, půjde vám hlava kolem, podobně jako nám. Na to, že by se Nick zakochal, to ale nevypadá, a že by si přijel na X-Alps trénovat trojúhelníkové lety??? Naopak správnou stopou je v Bellinzoně ve Švýcarsku Němec Nübel.

18:45 – Stanislav Mayer v této chvíli stoupá k Paso Traverso, ke kterému mu zbývá nějakých 12 kilometrů a 1000 výškových metrů. Vzhledem k tomu, že letět se může pouze do 21 hodin, vypadá to, že si Stanislav Mayer dá dnes horský bivak. A nebo zabojuje a podaří se mu ještě dnes doletět do Bellizony? Moc pravděpodobně to v tuto chvíli nevypadá.

TIP: Zůstaňte s námi, jsme ve spojení se všemi členy týmu a máme přehled o nejaktuálnějším dění. Dnes reportujeme minimálně do 22:30 a pokusíme se vyloudit i nějaký další rozhovor.

20:00 – Po telefonátu se Standou Hrubanem (záznam si poslechněte níže) – pozemním supportérem CZ týmu je jasné, že dnes bude Stanislav Mayer nocovat v horách. Společně s ním tam ji i Jiří Dlask a také tým dokumentaristů z České televize, který chystá o účasti Stanislava Mayera dokument, který bude mít premiéru 22. července na ČT Sport. O našeho reprezentanta je tak postaráno více než dobře a česká partička si noc v horském údolí zaručeně užije.


22:00 – Podvečerní „majstrštyk“ předvedl dnes Rakušan Simon Oberrauner. Celý den zápolil o čtvrté místo s Nizozemcem Ferdinandem van Schelvenem. Společně byli dokonce i v sedle Paso Traverso, ale v té chvíli nebylo možné kvůli špatnému počasí odstartovat. Van Schelven nakonec neudržel nervy na uzdě a cestu do údolí absolvoval po svých. Rakušan naopak vydržel a nechal si svého soupeře utéct, aby po několika hodinách odstartoval, běžícího Nizozemce předlétl a přistál na dobrém výchozím bodu pro zítřejší výstup na kopec, kde se velice časně oddal odpočinku. Nizozemec nakonec se závěrem limitu pro dnešní den svého soka opět dotáhne, ale nepopoletěl dnes ani metr, což psychice paraglidisty nepřidá.

Na své poměry se dnes příliš nesvezl vedoucí Švýcar Maurer. Spát jde 202 kilometrů od cíle v Peille a dnes ušel přes 50 kilometrů za 11 hodin a podobnou porci kilometrů i mezi silnými bouřkami, ovšem pouze za hodinu uletěl. Pouhých 34 km zbývá k Matterhornu Benoît Outtersovi z Francie. Poté co urazil přes 80 km pěšky a kolem 25 km ulétl, vybírá si ještě night pass a pokračovat bude i přes noc, uf! Velice zajímavou trasu zvolil dnes průběžně třetí Paul Guschlbauer z Rakouska. Letěl a šel jižněji než ostatní a obě jezera, která mu stála v cestě, bezpečně stylem hike and fly přeletěl. Z otočného bodu Monte Baldo volí bezpečně nejkratší cestu.

22:30 – A co Češi? Opět můžeme být spokojení. Stanislav Mayer se totiž i v závěru osmého dne „kousl“ a nocovat bude na nejlepším možném výchozím bodu pro zítřek. Pár minut před koncem dnešního dne dorazil do sedla na italsko-švýcarské hranici, kde přenocuje a bude ihned ráno připraven k dalšímu postupu. Standa je na průběžném 7. místě. Jeho stín – Francouz Purin, je cca o 3 kilometry zpět.

To je pro dnešek vše přátelé, pokračování v zítřejší reportáži DEN 9 – pondělí 10. 7.
Přečíst si také můžete reportáže z předchozích dnů, odkazy naleznete níže. Hezký zbytek večera a dobrou noc.

 

P-20170628-00632_News

TIP 2: Do aktuálního vysílání na titulní straně www.airzone.tv jsme zařadili playlist všech oficiálních videí Red Bull X-Alps. Během zbylých dní X-Alpu se zde objeví i předtočené rozhovory airZone.TV s CZ týmem Stanislava Mayera.

Momentální poloha a činnost Stanislava Mayera on-line:

Podívat se můžete i na pěkné nové video od Red Bullu, ve kterém jsou využity všechny možné filmařské „zbraně“:

Článek průběžně aktualizujeme…


Aktualizované denní souhrny:

DEN 1 a 2 – neděle 2. 7. a pondělí 3. 7.
DEN 3 – úterý 4. 7.
DEN 4 – středa 5. 7.
DEN 5 – čtvrtek 6. 7.
DEN 6 – pátek 7. 7.
DEN 7 – sobota 8. 7.
DEN 8 – neděle 9. 7.
DEN 9 – pondělí 10. 7.
DEN 10 – úterý 11. 7.
DEN 11 – středa 12. 7.
DEN 12 – čtvrtek 13. 7.


SLEDUJTE TAKÉ:

x-alps_2017_header_fb

Zveřejnit odpověď