X-Pyr 2018: Den 4 – sumarizace (+ videa) * Telefonujeme Standovi Mayerovi

Čtvrtek 28. 6. 8:00

Čtvrtý den X-Pyru 2018 byl pro české fanoušky velice vzrušující. Stanislavu Mayerovi se totiž povedl životní téměř 200km let a z průběžné páté pozice se posunul na třetí příčku. Noc český borec strávil v nadmořské výšce přes 2000 metrů a od šesti hodin od rána už zase šlape po hřebeni, aby si vytvořil co nejlepší pozici pro případný let. Nebude to ale jednoduché, protože ve Španělsku má podle některých modelů začít pršet a pršet má i zítra.

Standa_nad_Pyrenejemi

Opět jsme se telefonicky spojili se Stanislavem Mayerem.
Rozhovor jsme natáčeli v 7:45:

 

Českému reprezentantovi se včera povedlo něco obdobného jako před dvěma lety. Podařilo se mu totiž odletět včas z oblasti, ve které se začalo razantně zhoršovat počasí. Termické počasí před nastupujícím frontálním systémem pak využil pro zásadní vzdušný posun, když výšky, kterých dosahoval byly až kolem 3500 metrů.

Podívejte se na video, které Stanislav Mayer vysílal živě přímo ze vzduchu během svého fenomenálního letu:

Ve hře o medailové pozice, ale vlastně i o samotné dokončení závodu jsou už pouze čtyři borci. Vede Christian Maurer, který to má do cíle už jen nějakých 15 km a v klidu a v pohodě se dnes stane potřetí za sebou vítězem. Christian Maurer letěl i včera – potenciál dne využil maximálně a uzemnil ho až zakázaný vzdušný prostor, před kterým ukázkově vytratil výšku „vítěznou“ spirálou.

x-pyr_maurer_spiral1

Do červeného prostoru nesměl Ch. Maurer vletět.

x-pyr_maurer_spiral2

Zde vidíte, jak si poradil. Podél prostoru doletět na nejvýhodnější pozici pro následný pěší přesun, sestupnou spirálou vytratil výšku a dále už pokračoval pěšky.

Na druhém místě je Maxime Pinot z Francie, který je před Stanislavem Mayerem jen o nějakých 15 km – ještě včera to bylo více než 100 km. Maxime má ale také docela dobrou výchozí pozici. Nocoval ve výšce 2800 metrů na španělsko-francouzských hranicích a momentálně vyčkává u Pic de l’infern. Na čtvrtém místě je další Francouz Nelson de Freyman. Ten je přesně o 20 km za českým reprezentantem, je ale pouze ve výšce kolem 800 metrů.

Další borci mají asi smůlu. Jediným, kdo by to mohl do soboty 30. 6. 22:00 do cíle ještě teoreticky stihnout je Mexičan Eduardo Garza, který je ale ještě o dalších 50 km zpět za první čtyřkou. Šestý Adrian Keller ze Švýcarska je o dalších 50 km zpět. Na trati závodu je v této chvíli ještě 27 borců.

Podívejte se na oficiální sestřih 3. dne:

Situaci na trati sledujeme. Můžete ji sledovat i vy na oficiálních stránkách závodu x-pyr.com.

Miroslav Oros, airZone.TV

 

Zveřejnit odpověď