Maďarský server Népszava (v překladu Referendum) přinesl ve středu 20. března 2019 zprávu, že po protestech obyvatel Budapešti proti konání červencového závodu Red Bull Air Race v Budapešti, který vedl k přesunutí závodu na Balaton, protestují proti pořádání závodu už i obyvatelé sídel sousedících s tímto největším středoevropským jezerem.

Balaton

S konkrétním prohlášením přišlo ekologické sdružení Ženy pro Balaton. Píše se v něm: „Pokud se organizátorům nepodaří předem prokázat bezpečnost akce v oblastech hluku, znečištění ovzduší a vody, pak nelze o organizaci akce uvažovat. Příjmy, ani dobrý mediální obraz země nejsou argumentem proti ohrožení životního prostředí.“ Sdružení také argumentuje faktem, že v jezeře Balaton neprobíhají v případě znečištění samočistící procesy, jako je tomu například v Dunaji.

K protestu se navíc začínají připojovat i další obyvatelé balatonských měst. Starosta města Zamárdi údajně veřejně neprojednal s obyvateli města výhody a nevýhody pořádání závodu. Dle serveru Népszava rozhodl o pořádání s argumentem, že desítky tisíc lidí, kteří závod navštíví, budou především velkým ekonomickým přínosem pro region.

Společnost RBAR GmbH zatím k této kauze vyjádření nevydala.

Další informace zjišťujeme.

Miroslav Oros, airZone.TV
Ilustrační foto: Susulyka

Odpovědět