Skupina Skyleader dokončila akvizici společnosti Xtreme Air

Česká skupina Skyleader dokončila v září 2018 akvizici německé firmy Xtreme Air – výrobce nejmodernějších současných akrobatických letounů XA-41 a XA-42. Do českých rukou se tak dostává po několika desítkách let výroba certifikovaných plně akrobatických letounů nejvyšší kategorie.

„O vstupu do sektoru všeobecného letectví jsme uvažovali už několik let. Při loňských jednáních o výrobní a koordinační spolupráci se společností Xtreme Air se naskytla možnost realizovat akvizici této společnosti, tak jsme jí využili,“ komentuje akvizici člen představenstva akciové společnosti Skyleader Igor Stratil. „Letadla společnosti Xtreme Air jsou dnes jediná akrobatická letadla, která vlastní většinu certifikací, což znamená, že máme certifikaci EASA, máme certifikaci německou, máme certifikaci americké FAA, a jako jediné akrobatické letadlo máme i certifikaci čínskou,“ dodává Igor Stratil.

Schopnost orientovat se na trhu všeobecného letectví skupině Skyleader podle ředitele Zall Jihlavan Airplanes s.r.o. Radka Filipa nechybí: „Naše sportovní letadla jsme vždy vyráběli podle principů general aviation. Xtreme Air pro naši společnost ale znamená, že se posouváme do vyšší kategorie, výroba všech produktů bude probíhat podle vyšších standardů, což pro naše zákazníky znamená ještě kvalitnější a bezpečnější letadla.“

XA-42_01

Letoun XA-42

Skupina Skyleader má ale ještě vyšší ambice. Ve spolupráci s českými odborníky na leteckou akrobacii a s využitím zkušeností z vývoje a výroby lehkých sportovních letadel by ráda vyvinula nový moderní dvoumístný výcvikový akrobatický letoun XA-22. Ten by měl sloužit pro výcvik základní akrobacie a pro soutěžní létání v nižších kategoriích sportsman a intermediate. Takový letoun na globálním trhu už několik desítek let chybí. „Pro výcvik a nižší soutěžní kategorie se v současnosti využívají dosluhující Zliny Z-50, a také letouny Decathlon, což jsou vlastně jediná celosvětově certifikovaná výcviková akrobatická letadla,“ doplňuje Filip, který se sám nižším kategoriím letecké akrobacie věnuje. Souběžně také Skyleader Group vyvíjí další generaci letounu XA-41 – letoun pro individuální akrobacii nejvyšší třídy.

Letouny Xtreme Air jsou v České republice odborné veřejnosti známé. Po dosloužení právě letounů Z-50 na XA-42 přezbrojila například česká akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team. Na letounu XA-41 létá také český reprezentant v letecké akrobacii kategorie Unlimited Marek Hyka a tento letoun využívá také český reprezentační tým v kategorii Advanced. V loňském roce obsadil britský pilot Gerald Cooper s letounem XA-41 páté místo na mistrovství světa v kategorii Unlimited a dvoumístné letouny XA-42 zazářily i na letošním mistrovství světa v letecké akrobacii kategorie Advanced. Firemní pilot Xtreme Air Francouz Bastien La Roux vylétal stříbrnou medaili s dvoumístným strojem v konkurenci především jednomístných letadel.

Právě Bastien Le Roux popisuje nejzásadnější vlastnosti letounů Xtream Air takto: „Letouny Xtream Air jsou vyráběny výhradně z uhlíkových vláken. Díky tomu například dvoumístný XA-42 váží s motorem o výkonu 315 koňských sil pouhých 600 kilogramů – jde tedy o jediný dvoumístný akrobatický letoun na trhu, který může legálně soutěžit i v nejvyšší kategorii Unlimited. Je totiž pro manévry a přetížení požadované touto kategorií certifikovaný prakticky pro celý svět. Může létat obraty s kladným i záporným přetížením 10 G při maximální rychlosti 420 km/h.“ Podle Bastiena Le Roux je největší výhodou a to i do budoucna fakt, že letouny jsou vyvíjeny v těsném kontaktu se sportovními piloty: „Pilot a letadlo musí být při akrobacii jeden celek. Naší filosofií není, že si pilot do letadla sedá a pak v něm letí. Vnímáme to spíše tak, že pilot si musí letadlo obléknout a cítit se komfortně – jedině tak může dosáhnout těch nejlepších výsledků.“

XA-41_01

XA-41

Zmíněn byl už úspěch značky Skyleader na vznikajícím čínském trhu. Čínská vláda začala v roce 2010 postupně uvolňovat pravidla pro využívání čínského vzdušného prostoru pro všeobecné letectví. Do té doby byl vzdušný prostor využíván výhradně vojenským a dopravním letectvím. Čínská vláda postupně každý rok odbourává nejzásadnější bariéry bránící provozu všeobecného letectví tak, jak ho známe u nás. Běžné létání tak není v Číně nereálné. Potenciál čínského trhu popsal Qiang Xu, bývalý konstruktér společnosti Cessna, nyní člen vedení Skyleader Group: „V Číně se díky uvolňování bariér začíná zajímat o všeobecné letectví čím dál tím více lidí. Nemáme však téměř žádné výrobce, výcviková letadla, letecké školy ani instruktory. Jen v našem městě, které je hlavním městem jedné z čínských provincií, žije 12 miliónů lidí. Pokud by se chtělo jakékoliv formě letectví věnovat jen jedno procento lidí, máme co dělat na následujících několik let.“ Faktem potvrzujícím slova Qiang Xu jsou současné objednávky 120 letadel Skyleader pro čínský trh a informace o akvizici Xtreme Air vzbudila také ohlas: „Když jsem na svém wechattovém profilu (We Chatt je nejrozšířenější čínská sociální síť, pozn. red.) oznámil, že se začínáme věnovat i výrobě akrobatických letadel, ozvalo se mi hned několik významných přátel s velice konkrétními dotazy k parametrům, cenám a dodacím lhůtám. A objednávky na sebe nenechají dlouho čekat. Takhle to prostě teď v Číně chodí.“

Miroslav Oros, airZone.TV
Foto: Skyleader
Video: Cumulus media / airZone.TV

Zveřejnit odpověď