Aerožurnál – souhrn zpráv za květen 2015

AUDIO: Poslechněte si Aerožurnál ve formátu audio:

 

TEXT:

Se začátkem června jsme tu s telegrafickým souhrnem hlavních zpráv uplynulého měsíce.

Ještě na konci dubna proběhla prezentace České republiky v Číně. V rámci akce České dny v Šanghaji se kromě krtečka představil také český letecký průmysl. Pozornost budil zejména dvoumotorový letoun L-410 kunovické společnosti Aircraft Industries, stánek s vybavením pro motorový paragliding nyní už přerovské firmy Nirvana Systems, avionika od hradecké firmy TL Elektronic, i prezentace dalších českých leteckých firem např. Evektoru Aerotechnik nebo Era Aero. V expozici České republiky byl promítán film Česká cesta k létání z produkce naší televize AIRZONE.TV.

V květnu probíhalo nad českým územím letecké cvičení Lion Effort. Mimo jiných se ho účastnily i stroje JAS 39 Gripen české, švédské a maďarské armády. Cvičení poznamenala 19. května nehoda, když maďarský Gripen při přistání vyjel z dráhy. Piloti se katapultovali a vyvázli bez vážnějších zranění. Česká armáda používá Gripeny už 10 let.

Nad jihočínským mořem se 23. května dostala do svízelné situace dostala posádka Airbusu A330-300 společnosti Singapore Airlines. Při průletu bouří na trase mezi Singapurem a Šanghají údajně letoun ztratil tah obou motorů. Posádce se podařilo práci motorů obnovit po ztrátě 4 km výšky, technici na letišti v Šanghaji ale následně nenašli žádnou závadu. Incident, kdy patrně voda zhasila spalovací proces, šetří společně Singapore Airlines, výrobce motorů Rolls-Royce a společnost Airbus.

19. května z domovského letiště ve francouzském Tolouse poprvé vzlétl Airbus A320neo s novými úspornějšími motory. Dmychadlo motoru má tenké lopatky z uhlíkových vláken, což usnadňuje průchod vzduchu. Životnost zvyšují komponenty vyrobené technologií 3D tisku. Použití motorů a dalších nových technologií má snížit celkovou spotřebu paliva -u A320neo o 20 procent.

Květen 2015 přinesl také premiéry nových bizjetů. Úspěšný zálet prototypu G500 v USA oznámila společnost Gulfstream a společnost Pilatus informovala o letových zkouškách prototypu PC-24 ve Švýcarsku.

V Mladé Boleslavi 22. května poprvé vzlétla replika prvorepublikového výcvikového letadla Be-50 Beta Minor. Československý výrobce, firma Beneš-Mráz z Chocně, představila letadlo v roce svého vzniku 1935, v roce 1936 následovala první série. Stavbu repliky pro Vojenský historický ústav vedl Jan Klaban, zalétávacím pilotem byl Jiří Unzeitig.

26. května se po 76 letech do Čech vrátil letoun Lockheed 10 Electra, který pro letecké muzeum Točná zakoupil majitel portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič. Letoun, který v roce 1937 zakoupil Jan Antonín Baťa prošel v USA důkladnou generální opravou a renovací. K vidění bude na několika leteckých dnech počínaje Aviatickou poutí v Pardubicích již 6. a 7. června. O příletu Electry jsme informovali ve speciální reportáži.

První československá soukromá letecká škola F Air oslavila v sobotu 30. května čtvrtstoletí své existence. Byli jsme u toho a připravujeme reportáž.

Kvalifikaci na světové finále soutěže FAI Sailplane Grand Prix 2015, která se konala od 2. do 9. května ve Frýdlantu nad Ostravicí, suverénně ovládl Polák Sebastian Kawa. Z druhého místa postoupil i jeho kolega Zdislav Bednarczuk. Třetí místo, které už bohužel na postup nestačilo, obsadil Petr Pánek z Aeroklubu Dvůr Králové.

Seriál Red Bull Air Race pokračoval v květnu dvěma závody. V polovině května v japonské Čibě dominoval v kategorii Master Class Paul Bonhomme, který zvítězil i v úvodním závodu v Abů Dhabí. Martin Šonka ani ve druhém závodě nebodoval. V Japonsku se ale dařilo Petru Kopfsteinovi, který v kategorii Challenger zvítězil.

Chuť si Martin Šonka spravil o dva týdny později v chorvatské Rovinji. Suverénně zvládnuté vyřazovací souboje i let ve finálové čtyřce znamenal druhé místo a posun v tabulce šampionátu na průběžné šesté místo. Zvítězil Rakušan Hannes Arch, třetí byl Australan Matt Hall. Celkově vede Paul Bonhomme, před Mattem Hallem a Hannesem Archem. Petr Kopfstein v Chorvatsku nestartoval.

A co nás čeká v červnu? Štáb airZone.TV bude o víkendu 6. a 7. června na 25. Aviatické pouti v Pardubicích. O týden později se vydáme na European Festival of Aviation v Praze Kbelích, který bude zakončen sobotní airshow Praha Kbely. Od pondělí 15. června se vám přímo z letiště La Bourget bude hlásit Miroslav Oros se zprávami z Aerosalonu Paříž 2015. Předposlední červnový víkend zavítáme do Vysokého Mýta na slet československých letadel a v závěru hektického měsíce června budeme reportovat z prvního mistrovství České republiky ve vrtulníkovém létání.

A horká novinka na závěr – spustili jsme zcela nový web airZone.TV s mnoha novými funkcemi.

AIRZONE.TV vaše první česká letecká televize!

Zveřejnit odpověď