Čeští piloti ultralightů a paramotorů přivezli z Anglie hromadu medailí

Soutěžní piloti ultralehkých letadel, motorových závěsných kluzáků a motorových padákových kluzáků mají už také za sebou své mistrovství světa. To se konalo od 20. do 27. srpna ve Velké Británii – na letišti Popham v Basingstoku.

Celkem se zde soutěžilo v deseti kategoriích. Pojďme na jejich stručný přehled.

Ultralehké létání

Ivo_Lengal

Mistr světa v kategorii RAL1 – Ivo Lengál

Po Janu Lukešovi získal titul mistra světa v kategorii RAL1 – Jednomístná aerodynamicky řízená letadla další Čech – Ivo Lengál a to v konkurenci šesti pilotů – blahopřejeme!

Juraj_Cekan

Petr Jonáš a Lucie Krameriusová – 4. místo

Necas_Tumova_2

Jiří Nečas a Kateřina Tůmová – 10. místo

Na medaili bohužel nedosáhla ani jedna z českých posádek v kategorii RAL2 – Dvoumístná aerodynamicky řízená letadla. Posádka Petr Jonáš a Lucie Krameriusová ale nebyla daleko a skončila na nepopulárním čtvrtém místě. Šestí skončili mezi sedmnácti posádkami Juraj Čekan a Ilona Rázová, 8. Místo obsadili Marek Velát a Martin Geršl, 10. místo Jiří Nečas a Kateřina Tůmová a 15. místo Karel Mundel a Petra Burjánková. Mistry světa jsou Britové Paul Dewhurst a Robert Welsh.

Krajca

Lukáš Krajča – 10. místo

Čeští reprezentanti soutěžili i v kategorii RWL1 – Jednomístné motorové závěsné kluzáky. Petr Hynek skončil sedmý a Lukáš Krajča desátý. Nejlepším z jedenácti pilotů byl domácí Rawes.

Chvojka_Teply

Petr Chvojka a Ladislav Teplý – 4. místo

Titul mistrů světa z roku 2014 v kategorii RWL2 – Dvoumístné motorové závěsné kluzáky neobhájili Petr Chvojka a Ladislav Teplý. Skončili těsně pod pódiem na čtvrtém místě. Zvítězila posádka Semenov / Semenovová z Ruska. Celkem v Anglii soutěžilo v této kategorii sedmnáct posádek.

Bez české účasti byla kategorie ultralehkých vírníků RGL2. Nejlepší v konkurenci osmi posádek byli Maďaři Ferinc a Dobó.

Mistry světa v pořadí národních týmů jsou domácí Britové, druzí skončili Poláci a třetí piloti České republiky.

Motorový paragliding

cz_ppg

Reprezentační tým motorového paraglidingu České republiky

Tradičně nejobsazovanější kategorií jsou jednomístné paramotory bez podvozku, tedy kategorie PF1, ve které soutěžilo celkem 46 pilotů. Ve světle této konkurence je sedmé místo Petra Matouška skvělé. I umístění dalších třech českých pilotů – 12. Milana Klementa, 13. Jiřího Koudely a 14. Zdeňka Řezníčka – je velice dobré. 23. skončil Lukáš Koláček a 30. Jakub Šedivý. Hned pět Francouzů figurovalo v první desítce. Mistrem světa se stal také reprezentant galského kohouta Alexandre Mateos. Tým Francie získal zlaté medaile v týmovém hodnocení, stříbro získali Britové a bronz Česká republika.

V kategorii PF1 soutěžily i čtyři pilotky, a tak bylo možné vyhlásit i mistryni světa. Tou se stala Francouzka Marie Mateos.

V jednomístné kategorii s podvozkem PL1 soutěžilo devatenáct pilotů. Mistrem světa je Thomas Petit z Francie. Češi nezapadli a skončili následovně – Martin Lexa 6., Gabriel Toman 7., Marek Schulz 9. Mistry světa v týmech jsou Poláci, druzí Francouzi, třetí skončil Katar a čtvrtí Češi.

Ve dvoumístné kategorii bez podvozku PF2 neměla Česká republika své zástupce. Mistry světa jsou Fabrice Breuzard a Christelle Breuzard z Francie.

zavorka_trochta

Na 1. místě vlevo Daniel Trochta, vpravo Lubomír Závorka

Naopak v kategorii PL2 – dvoumístné motorové padáky s podvozkem měla mezi deseti posádkami Česká republika hned trojí zastoupení. Lubomír Závorka a Daniel Trochta obhájili titul mistrů světa z roku 2014 – blahopřejeme! Pátí skončili Roman Tomíček a Adam Vaculík a sedmí Martin Schejbal a Lucie Schejbalová. V této kategorii se reprezentanti České republiky stali týmovými mistry světa, stříbro získalo Polsko a bronz Francie.